Ocieplenie klimatu wpływa na przebieg ciąży wielu kobiet. Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, iż rosnące temperatury będą wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia przyszłych mam. Na jakie schorzenia są narażone ciężarne?
W tegoroczne lato synoptycy IMGW obserwowali rekordowe temperatury. W Ostrołęce termometry pokazały aż 35,7 stopnia Celsjusza. Niewiele mniej, bo 35,6 st. C odnotowano w Legionowie.
Ekstremalne temperatury obejmują jednocześnie Europę, Amerykę i Azję. Według ekspertów świat wkracza na "niezbadane terytorium" - "kopuła ciepła" uderzyła w USA, żar saharyjski ogarnął Europę, a Chiny osiągnęły rekordową temperaturę 52,2°C. Badacze ostrzegają, że fala upałów jeszcze się nasili.
Dbanie o środowisko, naszą planetę, Matkę Naturę i przyszłe pokolenia jest niezwykle ważne. To duża odpowiedzialność, dlatego warto podejmować działania, które są nastawione na ograniczenie zmian klimatycznych. Marka Gerber produkując wysokiej jakości żywność dla dzieci, jednocześnie wspiera ekologię. W jaki sposób?
Dla wielu Polaków to najbardziej znany unijny polityk. W swoim zapełnionym kalendarzu znalazł chwilę, aby porozmawiać z dziennikarką Dzień Dobry TVN Bianką Zalewską.
Nie musimy podróżować na drugi koniec świata, aby przyjrzeć się dotychczasowym skutkom ocieplania klimatu. Pilica, w której niegdyś zimą zamarzała rzeka, nawiedzana jest obecnie przez susze i wichury.
Greta Thunberg została zatrzymana przez niemiecką policję we wtorek (17 stycznia) podczas protestu przeciwko wyburzeniu wioski Luetzerath i wybudowaniu na jej miejscu kopalni węgla. Już kilka dni wcześniej w tej sprawie demonstrowały tysiące osób. W stronę policji rzucane były kamienie i błoto.
Pewien aktywista klimatyczny, aby zwrócić uwagę na zbliżającą się katastrofę klimatyczną przykleił swoją głowę do "Dziewczyny z perłą" Johannesa Vermeera. W całym zajściu brały udział trzy osoby. Wszyscy trafili do aresztu. Warto dodać, że to kolejna, w ostatnich dniach sytuacja, gdy aktywiści "atakują" wybitne dzieła sztuki.
Naukowcy opracowali specjalną mapę, która pomaga zrozumieć skalę zachodzących na świecie zmian, zwłaszcza klimatycznych. Jak będzie wyglądała Polska w 2050 roku? Sprawdź internetową mapę prognozowanych zmian na Ziemi.
Tereny wyżynne stanowią dwie trzecie powierzchni całej Brazylii, a Wyżyna Brazylijska rozciągająca się na około 60% powierzchni kraju i liczy łącznie aż 6 mln km². Jest ona jedną z dwóch głównych wyżyn w kraju (drugą jest Wyżyna Gujańska).
Pod koniec lutego ukazał się Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych IPCC. Wskazano w nim, jak zmiana klimatu przekłada się na problemy, z którymi muszą mierzyć się ludzie i przyroda. O tym, co może grozić naszemu regionowi powiedziała fizyk atmosfery, dr Aleksandra Kardaś.
Niedawno zakończył się szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. Oprócz oficjalnej delegacji Polski reprezentowała nasz kraj również ta nieoficjalna - grupa młodych aktywistów. Wśród nich była Dominika Lasota. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak młodzież chce zmieniać politykę klimatyczną i walczyć o swoją przyszłość.
"Rozmowy o końcu świata" to nowa propozycja dla widzów TVN24. Autorka programu, Magda Łucyan, poszuka odpowiedzi na najbardziej palące pytanie dotyczące katastrofy klimatycznej. Nowatorska formuła zakłada debatę ekspertów, polityków oraz osób, dla których temat ekologii jest niezwykle bliski.
Kwiatowe łąki są nie tylko przyjemne dla oka, ale również niezwykle praktyczne dla środowiska. Dlaczego mogą być ratunkiem dla klimatu? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedzieli ekolog i prezes fundacji Łąka, Maciej Podyma oraz prof. dr hab. Piotr Tryjanowski.
Media społecznościowe mają wielką moc. Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszy się wpis zachęcający do tego, aby pestki po zjedzonych owocach, wyrzucać gdzie popadnie. Mogłoby się wydawać, że w ten sposób działamy na korzyść natury. Tymczasem prawda jest zupełnie inna.
Martyna Wojciechowska zaapelowała do fanów. Na Instagramie podzieliła się alarmującym raportem klimatycznym sporządzonym przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Jak się okazuje, niektórych skutków zmian nie będziemy mogli powstrzymać przez setki, a nawet tysiące lat.
Według najnowszych badań metan, który znajduje się w okolicach Oceanu Arktycznego, zaczyna uwalniać się do atmosfery. O tym, co to znaczy dla nas i dlaczego powinniśmy zacząć troszczyć się o nasz klimat opowiedział fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.
Marcin Popkiewicz to człowiek-orkiestra: fizyk, klimatolog, dziennikarz, autor książek i licznych artykułów. Zajmuje się powiązaniami między gospodarką, energią, zasobami a środowiskiem. Naukowiec od lat ostrzega przed skutkami globalnego ocieplenia czy nadmiernym zużyciem energii. Co musimy zrobić, żeby nie doszło do załamania się naszej cywilizacji?
Ogromny zegar, który odlicza czas do katastrofy klimatycznej, pojawił się w Nowym Jorku. Do zera zostało jeszcze ponad 7 lat. Wtedy średnia globalna temperatura nieodwracalnie wzrośnie o 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i rozpocznie się tzw. klimatyczny efekt domina. Co może się wydarzyć, jeśli ludzie nie zmienią swojego działania? O tym mówiła Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy WWF.
Wyznaczono termin zamknięcia ostatniej kopalni w Polsce. Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie transformacji górnictwa. Natomiast na ulicach miast młodzież manifestuje w sprawie klimatu.
Grupa aktywistów blokuje centrum Warszawy, ogłaszając "alarm klimatyczny". Akcję zorganizował ruch ekologiczny Extinction Rebellion. W okolicach ulicy Świętokrzyskiej utworzyły się korki. Policjanci legitymują uczestników protestu.