klimat

  Kiedy i jak upadnie nasza cywilizacja?

  Naukowcy opracowali specjalną mapę, która pomaga zrozumieć skalę zachodzących na świecie zmian, zwłaszcza klimatycznych. Jak będzie wyglądała Polska w 2050 roku? Sprawdź internetową mapę prognozowanych zmian na Ziemi.

  Tereny wyżynne stanowią dwie trzecie powierzchni całej Brazylii, a Wyżyna Brazylijska rozciągająca się na około 60% powierzchni kraju i liczy łącznie aż 6 mln km². Jest ona jedną z dwóch głównych wyżyn w kraju (drugą jest Wyżyna Gujańska).

  Pod koniec lutego ukazał się Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych IPCC. Wskazano w nim, jak zmiana klimatu przekłada się na problemy, z którymi muszą mierzyć się ludzie i przyroda. O tym, co może grozić naszemu regionowi powiedziała fizyk atmosfery, dr Aleksandra Kardaś.

  Narzędzie NASA pokazuje aktualny stan naszej planety online.

  Niedawno zakończył się szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. Oprócz oficjalnej delegacji Polski reprezentowała nasz kraj również ta nieoficjalna - grupa młodych aktywistów. Wśród nich była Dominika Lasota. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak młodzież chce zmieniać politykę klimatyczną i walczyć o swoją przyszłość.

  "Rozmowy o końcu świata" to nowa propozycja dla widzów TVN24. Autorka programu, Magda Łucyan, poszuka odpowiedzi na najbardziej palące pytanie dotyczące katastrofy klimatycznej. Nowatorska formuła zakłada debatę ekspertów, polityków oraz osób, dla których temat ekologii jest niezwykle bliski.

  Jak wyjaśnia się to zjawisko?

  Nastolatka protestowała pod siedzibą szwedzkiego parlamentu, czym skupiła na sobie uwagę mediów z całego świata.

  Kwiatowe łąki są nie tylko przyjemne dla oka, ale również niezwykle praktyczne dla środowiska. Dlaczego mogą być ratunkiem dla klimatu? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedzieli ekolog i prezes fundacji Łąka, Maciej Podyma oraz prof. dr hab. Piotr Tryjanowski.

  Media społecznościowe mają wielką moc. Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszy się wpis zachęcający do tego, aby pestki po zjedzonych owocach, wyrzucać gdzie popadnie. Mogłoby się wydawać, że w ten sposób działamy na korzyść natury. Tymczasem prawda jest zupełnie inna.

  Martyna Wojciechowska zaapelowała do fanów. Na Instagramie podzieliła się alarmującym raportem klimatycznym sporządzonym przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Jak się okazuje, niektórych skutków zmian nie będziemy mogli powstrzymać przez setki, a nawet tysiące lat.

  Według najnowszych badań metan, który znajduje się w okolicach Oceanu Arktycznego, zaczyna uwalniać się do atmosfery. O tym, co to znaczy dla nas i dlaczego powinniśmy zacząć troszczyć się o nasz klimat opowiedział fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.

  Marcin Popkiewicz to człowiek-orkiestra: fizyk, klimatolog, dziennikarz, autor książek i licznych artykułów. Zajmuje się powiązaniami między gospodarką, energią, zasobami a środowiskiem. Naukowiec od lat ostrzega przed skutkami globalnego ocieplenia czy nadmiernym zużyciem energii. Co musimy zrobić, żeby nie doszło do załamania się naszej cywilizacji?

  Ogromny zegar, który odlicza czas do katastrofy klimatycznej, pojawił się w Nowym Jorku. Do zera zostało jeszcze ponad 7 lat. Wtedy średnia globalna temperatura nieodwracalnie wzrośnie o 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i rozpocznie się tzw. klimatyczny efekt domina. Co może się wydarzyć, jeśli ludzie nie zmienią swojego działania? O tym mówiła Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy WWF.

  Wyznaczono termin zamknięcia ostatniej kopalni w Polsce. Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie transformacji górnictwa. Natomiast na ulicach miast młodzież manifestuje w sprawie klimatu.

  Grupa aktywistów blokuje centrum Warszawy, ogłaszając "alarm klimatyczny". Akcję zorganizował ruch ekologiczny Extinction Rebellion. W okolicach ulicy Świętokrzyskiej utworzyły się korki. Policjanci legitymują uczestników protestu.

  38 stopni Celsjusza pokazały w miniony weekend termometry w mieście Wierchojańsk. Leży ono w republice Jakucji, w azjatyckiej części Rosji i jest nazywane północnym biegunem zimna. Może być to najwyższa temperatura odnotowana za kręgiem polarnym.

  Jak przygotować się na brak wody? Polska wysycha i widzimy to gołym okiem. Z wody korzysta się codziennie, często w bardzo nieświadomy sposób, co doprowadza do ogromnych comiesięcznych rachunków. Ma to także negatywny wpływ na środowisko. Poznaj sposoby oszczędzania wody w domu i wprowadź je w życie.

  Amerykańscy naukowcy twierdzą, że tegoroczny lipiec będzie cieplejszy od normy wieloletniej. A co z sierpniem? Czy należy wierzyć długoterminowym prognozom? Na jakiej podstawie się je tworzy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN klimatolog Kingę Kuleszę.

  Tegoroczny maj nas nie rozpieszcza - przymrozki, brak słońca i śnieg. Czy taka zimna wiosna jest czymś niezwykłym? Skąd się biorą te przymrozki? Czy w tym roku będzie ciepłe lato? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN klimatolog Kingę Kuleszę.

  Według prognoz pogoda w Wielkanoc zdecydowanie nie będzie wiosenna. Temperatura ma być niska, a do tego niemal wszędzie spodziewane są opady - także deszczu ze śniegiem i miejscami samego śniegu. Dlaczego ostatnio tak często doświadczamy anomalii pogodowych? Czy jest za to odpowiedzialny człowiek? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak.

  Łagodne zimy, potężne susze, powodzie, topniejące lodowce to symptomy zmiany klimatu Ziemi. Ocieplanie się klimatu znacznie przyspieszyło odkąd ludzkość, na masową skalę, zaczęła korzystać z paliw kopalnianych. Dziennikarka Dzień Dobry TVN - Anna Senkara, o zmianach klimatu, rozmawiała z prof. Martinem Siegertem, prof. Chrisem Rapley'em z University College London i prof. Joanną Haigh z Imperial College London.

  W Dzień Dobry TVN bawiliśmy się w przewidywanie przyszłości. Ale nie za pomocą tarota, tylko nauki. Jakie więc zmiany w klimacie, technologiach i medycynie czekają na nas za 20, 50, 100 lat? Zapytaliśmy o to: geografa i prezentera pogody Tomasza Zubilewicza, fizyka Andrzeja Dragana i redaktora naukowego Jana Stradowskiego. Trzeba przyznać, że nie do końca to wszystko będzie wyglądało kolorowo.

  Ferie w polskich górach - dla jednych zagadnienie sado-maso, dla innych - coś bez czego nie mogą żyć. Jaki klimat panuje w Zakopanem? Jaki sposób na przeziębienie mają polscy górale? Czego mogą nam pozazdrościć Austriacy i Włosi? Ile kosztuje zdjęcie z białym misiem? Ile pieniędzy można wydać w ciągu jednego dnia? Do Zakopanego wybrał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Pani Anna Wierzbowska wygrała nasz fotograficzny konkurs pogodowy i wspólnie z koleżankami oraz Bartkiem Jędrzejakiem poprowadziła dziś prognozę pogody :)

  Od rana przysyłaliście nam swoje zdjęcia na temat: "Sorry, taki mamy klimat" :) Wybraliśmy 30, naszym zdaniem najlepszych. Do współprowadzenia prognozy pogody zaprosimy panią Annę Wierzbowską (z koleżankami ;), której zdjęcie spodobało się nam najbardziej! :) Udało nam się już skontaktować z panią Anną, okazało się, że jest reprezentantką Polski w wioślarstwie. Sorry, takie mamy szczęście ;)

  Zmarznięte stópki, skrobanie auta. "Sorry, taki mamy klimat" :)