klimat

  klimat

  Narzędzie NASA pokazuje aktualny stan naszej planety online.

  Media społecznościowe mają wielką moc. Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszy się wpis zachęcający do tego, aby pestki po zjedzonych owocach, wyrzucać gdzie popadnie. Mogłoby się wydawać, że w ten sposób działamy na korzyść natury. Tymczasem prawda jest zupełnie inna.

  Ogromny zegar, który odlicza czas do katastrofy klimatycznej, pojawił się w Nowym Jorku. Do zera zostało jeszcze ponad 7 lat. Wtedy średnia globalna temperatura nieodwracalnie wzrośnie o 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i rozpocznie się tzw. klimatyczny efekt domina. Co może się wydarzyć, jeśli ludzie nie zmienią swojego działania? O tym mówiła Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy WWF.

  Wyznaczono termin zamknięcia ostatniej kopalni w Polsce. Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie transformacji górnictwa. Natomiast na ulicach miast młodzież manifestuje w sprawie klimatu.

  Grupa aktywistów blokuje centrum Warszawy, ogłaszając "alarm klimatyczny". Akcję zorganizował ruch ekologiczny Extinction Rebellion. W okolicach ulicy Świętokrzyskiej utworzyły się korki. Policjanci legitymują uczestników protestu.

  Amerykańscy naukowcy twierdzą, że tegoroczny lipiec będzie cieplejszy od normy wieloletniej. A co z sierpniem? Czy należy wierzyć długoterminowym prognozom? Na jakiej podstawie się je tworzy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN klimatolog Kingę Kuleszę.

  Tegoroczny maj nas nie rozpieszcza - przymrozki, brak słońca i śnieg. Czy taka zimna wiosna jest czymś niezwykłym? Skąd się biorą te przymrozki? Czy w tym roku będzie ciepłe lato? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN klimatolog Kingę Kuleszę.

  Według prognoz pogoda w Wielkanoc zdecydowanie nie będzie wiosenna. Temperatura ma być niska, a do tego niemal wszędzie spodziewane są opady - także deszczu ze śniegiem i miejscami samego śniegu. Dlaczego ostatnio tak często doświadczamy anomalii pogodowych? Czy jest za to odpowiedzialny człowiek? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak.

  Łagodne zimy, potężne susze, powodzie, topniejące lodowce to symptomy zmiany klimatu Ziemi. Ocieplanie się klimatu znacznie przyspieszyło odkąd ludzkość, na masową skalę, zaczęła korzystać z paliw kopalnianych. Dziennikarka Dzień Dobry TVN - Anna Senkara, o zmianach klimatu, rozmawiała z prof. Martinem Siegertem, prof. Chrisem Rapley'em z University College London i prof. Joanną Haigh z Imperial College London.

  W Dzień Dobry TVN bawiliśmy się w przewidywanie przyszłości. Ale nie za pomocą tarota, tylko nauki. Jakie więc zmiany w klimacie, technologiach i medycynie czekają na nas za 20, 50, 100 lat? Zapytaliśmy o to: geografa i prezentera pogody Tomasza Zubilewicza, fizyka Andrzeja Dragana i redaktora naukowego Jana Stradowskiego. Trzeba przyznać, że nie do końca to wszystko będzie wyglądało kolorowo.

  Ferie w polskich górach - dla jednych zagadnienie sado-maso, dla innych - coś bez czego nie mogą żyć. Jaki klimat panuje w Zakopanem? Jaki sposób na przeziębienie mają polscy górale? Czego mogą nam pozazdrościć Austriacy i Włosi? Ile kosztuje zdjęcie z białym misiem? Ile pieniędzy można wydać w ciągu jednego dnia? Do Zakopanego wybrał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Pani Anna Wierzbowska wygrała nasz fotograficzny konkurs pogodowy i wspólnie z koleżankami oraz Bartkiem Jędrzejakiem poprowadziła dziś prognozę pogody :)

  Od rana przysyłaliście nam swoje zdjęcia na temat: "Sorry, taki mamy klimat" :) Wybraliśmy 30, naszym zdaniem najlepszych. Do współprowadzenia prognozy pogody zaprosimy panią Annę Wierzbowską (z koleżankami ;), której zdjęcie spodobało się nam najbardziej! :) Udało nam się już skontaktować z panią Anną, okazało się, że jest reprezentantką Polski w wioślarstwie. Sorry, takie mamy szczęście ;)