Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Zmiany na stacjach paliw
Paliwo sprzedawane na stacjach benzynowych w Polsce musi charakteryzować się sezonowością jeśli chodzi o jego parametry. W praktyce oznacza to, że w zależności od pory roku kierowcy tankują odmianę letnią, zimową lub przejściową.
- W przypadku oleju napędowego, takim parametrem jest temperatura zablokowania zimnego filtru (CFPP). Zgodnie z przepisami CFPP zimowego ON wynosi przynajmniej -20 stopni Celsjusza. Aby ten parametr był zachowany, paliwa zimowe zawierają odpowiednie dodatki - przekazał w PAP Jan Strubiński, dyrektor ds. analiz rynku Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
Stosowanie zimą benzyny przeznaczonej na letnie miesiące zwiększa ryzyko awarii samochodu. Paliwo zimowe wyróżnia się podniesionym zakresem dopuszczalnej prężności pary, co przekłada się na lepsze właściwości rozruchowe.
Kiedy zmiana paliwa na stacjach?
Paliwa zimowego typu pojawią się na polskich stacjach od 16 listopada i będą sprzedawane do końca lutego. Zmiany w tym zakresie reguluje rozporządzenie ministra klimatu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych. Kolejna zmiana na stacjach nastąpi:
- w okresie przejściowym między 1 marca a 15 kwietnia oraz 1 października a 15 listopada,
- na okres letni - od 16 kwietnia do 30 września.
Zmiany w sprzedaży obejmują też paliwa bezołowiowe 95 i 98. Według przepisów zimowa wersja tych benzyn powinna być sprzedawana od 1 listopada do końca lutego.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak bezpiecznie tankować różne rodzaje paliwa?
- Przełomowe odkrycie na Księżycu. Czy nowy minerał będzie paliwem przyszłości?
- Nowa funkcja w Mapach Google umożliwi oszczędzanie paliwa. Na czym polega i jak ją włączyć?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: alvaro gonzalez/Getty Images