Duże zmiany dla kierowców. "Łatwiej będzie można stracić prawo jazdy"

Duże zmiany dla kierowców. Ministerstwo przygotowało nowelizację ustawy
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację ustawy o ruchu drogowym, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa. Co to oznacza dla kierowców? O tym w kąciku newsowym Dzień Dobry TVN opowiedział Łukasz Jedliński z TVN24.

Zmiana przepisów drogowych

Zmianę przepisów zapowiedział w październiku szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak.

- Duże zmiany się szykują, ale to na razie melodia przyszłości, bo to ma być projekt, który zostanie przyjęty w pierwszym kwartale przyszłego roku. Co się ma zmienić? Łatwiej będzie można stracić prawo jazdy [...]. Teraz jest tak, że tracisz je automatycznie, kiedy w terenie zabudowanym przekroczysz dozwoloną prędkość o 50 km/h. Będzie to rozszerzone również poza teren zabudowany - poinformował Łukasz Jedliński.

Jak dodał dziennikarz, kolejną zmianą będzie brak możliwości kasowania punktów karnych w niektórych przypadkach. "Projektowana nowelizacja zakłada, że nie będzie można obniżyć wskutek szkolenia punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia, tj. najbardziej godzące w bezpieczeństwo ruchu drogowego" - czytamy w zapowiedzi.

Następna modyfikacja ma umożliwić zatrzymanie prawa jazdy na stałe. - Jeśli ktoś mimo tego, że jego dokument został zatrzymany, wsiadł za kółko - wyjaśnił Łukasz Jedliński.

Prawo jazdy od 17. roku życia

Prawo jazdy kat. B znów będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły 17 lat, a nie jak do tej pory 18. Jak przypomina tvn24.pl, nie jest to nowa regulacja, a powrót do tej, która przestała obowiązywać przeszło 20 lat temu.

Więcej newsów w wideo i na stronie tvn24.pl.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości