Ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego wyjaśnia wątpliwości.
Kanał Wojciecha Galeńskiego w serwisie YouTube ma aż 50 tys. subskrybentów. Mężczyzna zaskarbił sobie sympatię widzów, interweniując w sprawach łamiących przepisy kierowców. Stosowane przez niego metody, przez niektórych uznawane są jednak za kontrowersyjne. Działalności Galeńskiego przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Bardzo często kierowcy samochodów nie zwracają uwagi na innych uczestników ruchu drogowego i "pakują" się swoimi autami tam, gdzie nie powinni. Z takimi kierowcami walczą społecznicy - Kodżak, Mądraliński oraz Kubą Czajkowskim ze stowarzyszenia "Miasto jest nasze" i "Święte Krowy Warszawskie".
Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy w ruchu drogowym. Na ich mocy piesi mają się czuć bezpieczniej na drodze. Co dokładnie się zmieni? Czy nowe zasady mogą realnie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karoliną Pilarczyk, kierowcą.
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Mają one wpłynąć m.in. na sposób i zakres informacji przekazywanych kierującym pojazdami, a w konsekwencji przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Od dziś, tj. od 1 października kierowcy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego posiadanie ubezpieczenia OC. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji w rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Mateuszem Hładkim zaznaczył, że w razie kolizji kierowca, będący sprawcą zdarzenia ma obowiązek podać dane swojego ubezpieczyciela. W jaki sposób można sprawdzić jego wiarygodność? Dodał również, że w razie wątpliwości zawsze będzie można wezwać patrol policji. W jakich przypadkach trzeba mieć ze sobą dowód rejestracyjny?
W 2018 roku kierowców czekają duże zmiany. Po przekroczeniu 24 punktów kierowca nie straci prawa jazdy, ale będzie musiał udać się na kurs reedukacji. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie i co jeszcze się zmieni? Gościem Dzień Dobry TVN był dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Marek Konkolewski.
W Jaworznie od półtora roku nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku na drodze, a stłuczki i kolizje to naprawdę rzadkość. Jak udało się doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa w tym mieście? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Od nowego roku wchodzą nowe, zaostrzone przepisy w egzaminie na prawo jazdy. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Dlaczego młodzi kierowcy będą mieli trudniej? Zapytaliśmy o to Marka Konkolewskiego, Inspektora Biura Ruchu Drogowego KGP oraz Piotra Jakubiaka, ze Stowarzyszenia „Prawo na drodze”.
Od tygodnia obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50km/h na terenie zabudowanym, utracą prawo jazdy. Na jak długo? Czy prawo nie jest zbyt rygorystyczne? Czy zwiększy to bezpieczeństwo na drogach? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Emila Rau, „Łowcę radarów”, Jakuba Przygońskiego, kierowcę rajdowego i Janusza Popiela, prezesa Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.
Od wczoraj obowiązują nowe, zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Jeżeli przekroczymy prędkość o 50 km/h, utracimy czasowo prawo jazdy. Na jak długi okres? Co wiecej, taka kara będzie miała miejsce w przypadku pierwszego zatrzymania. Co się stanie, gdy "wpadniemy" kolejny raz? Z mł. insp. Markiem Konkolewskim rozmawiał dzienniakrz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.