Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Mają one wpłynąć m.in. na sposób i zakres informacji przekazywanych kierującym pojazdami, a w konsekwencji przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Nowe znaki drogowe - po co?
Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
Projektowane przepisy uzupełniają i doprecyzowują obowiązujące regulacje z zakresu znaków i sygnałów drogowych, a także wprowadzają nowe znaki pionowe wraz z ich wzorami graficznymi.
Zmiany te wpłyną m.in. na sposób i zakres informacji przekazywanych kierującym pojazdami, a w konsekwencji przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz komfortu podróżowania.
Wprowadzenie nowych rozwiązań będzie ułatwieniem dla organów zarządzających ruchem na drogach. Będą one dysponowały szerszym katalogiem możliwych do zastosowania rozwiązań, co pozwoli na bardziej elastyczne reagowanie na potrzeby wynikające z charakterystyki i struktury ruchu na drodze.
Doprecyzowane zostaną zasady umieszczania i oznakowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących w pasie drogi publicznej. Projekty rozporządzeń przewidują możliwość umieszczania znaków D-51 „automatyczna kontrola prędkości” i D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” na tle folii pryzmatycznej odblaskowo-fluorescencyjnej żółto-zielonej.
Ministerstwo Infrastruktury
Nowe znaki drogowe - jakie?
Ponadto projekty rozporządzeń wprowadzają nowe znaki:
D-44a „śródmiejska strefa płatnego parkowania”
Znak ten oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu samochodowego jest pobierana opłata. Wprowadzenie tego znaku wynika z nowelizacji ustawy o drogach publicznych, umożliwiającej tworzenie śródmiejskich stref płatnego parkowania.
Ministerstwo Infrastruktury
D-34b „zbiorcza tablica informacyjna”
Znak D-34b informuje o obiektach dla podróżnych znajdujących się przy drodze. Graficzne przedstawienie znaku występuje obecnie jedynie w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych nie było regulacji w tym zakresie. Zmiana umożliwi informowanie, za pomocą odpowiedniej tabliczki pod znakiem D-34b, o odległości do kolejnej stacji paliwowej, co jest istotne dla kierujących pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie występują znaczne odległości pomiędzy stacjami.
Ministerstwo Infrastruktury
Ministerstwo Infrastruktury
F-14d–f tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania
Znaki te informują o zbliżaniu się do początku pasa prowadzącego do wyjazdu z drogi ekspresowej (pasa wyłączania). Tablice wskaźnikowe będą umieszczane:
- F-14d - w odległości 300 m przed pasem wyłączania,
- F-14e - w odległości 200 m przed pasem wyłączania,
- F-14f - w odległości 100 m przed pasem wyłączania.
Ministerstwo Infrastruktury
Dotychczas takie znaki (F-14a–c) były przewidziane jedynie dla autostrad. Wprowadzenie oznaczeń dla dróg ekspresowych pozwoli na zapewnienie lepszej informacji dla kierujących pojazdami o odległości do wyjazdu z drogi ekspresowej, a tym samym wpłynie na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Projekty rozporządzeń 14 września 2020 r. zostały przekazane do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych.
Zgierz (woj. łódzkie). Na drodze krajowej numer 91 w województwie łódzkim dwa auta zderzyły się z przebiegającym przez drogę łosiem. Szczegóły w materiale:
>>> Zobacz także:
Nowa lista miejsc z zakazem lotów do Polski. Objęła duży kraj w Europie
10-latek znalazł granat na spacerze i przyniósł go do domu. "Wieczorem wręczył go mamie"
Żywy wąż w roli maseczki na twarz. Na pomysł wpadł jeden z pasażerów autobusu
Autor: Iza Dorf
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tetra Images/Getty Images