Nie tylko nieprawidłowe parkowanie, ale i nieodśnieżony chodnik oraz sople spadające z budynku. Lista zimowych przewinień, za które można dostać mandat, wzrasta zimą. Więcej na ten temat w materiale reportera Dzień Dobry TVN. Na naszych kanapach z kolei zasiadły adwokatka Eliza Kuna oraz zarządczyni nieruchomości Katarzyna Radzikowska, które wyjaśniły zawiłości polskiego prawa w tym zakresie.
Pewne małżeństwo ze Stanów Zjednoczonych pojechało do salonu samochodowego, by obejrzeć auta. Zachwyceni jednym z modeli, postanowili go przetestować. Towarzyszące im dziecko zostawili pod opieką sprzedawcy. Jak zakończyła się ta historia?
Dobrej jakości samochody, niezależnie, czy należące już do starych czasów i mające rangę kolekcjonerskich, czy te nowoczesne, zaskakujące technologią - potrafią cieszyć oko fana czterech kółek.
Matka pozostawiła dwoje dzieci w nagrzanym aucie, w centrum Płocka. Kobieta tłumaczyła funkcjonariuszom, że zostawiła je tylko na kilka minut, bo musiała skorzystać z solarium. Na miejscu interweniowała policja - Kobieta nie ukrywała zdziwienia reakcją funkcjonariuszek - przekazała rzeczniczka płockiej straży miejskiej.
Formalności po sprzedaży samochodu dotyczą przede wszystkim poinformowania właściwego urzędu o zmianie właściciela pojazdu. W razie niedopełnienia obligatoryjnych formalności przy sprzedaży samochodu sprzedawcę mogą czekać dotkliwe kary, jeśli nowy właściciel nie będzie wywiązywał się np. z opłacenia OC.
19. maja obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Samochodów. Auto można umyć tradycyjnie w myjni albo skorzystać z usługi auto detailingu, dzięki której pojazd odzyska taki wygląd, jaki miał, wyjeżdżając z salonu samochodowego.
Pan Rafał sprzedał samochód. Załatwił wszystkie formalności, nie popełniając przy tym żadnego błędu. Po czterech latach dostał wezwanie do zapłaty kary za nieopłacone OC.
Majówka zbliża się wielkimi krokami. Wiele rodzin z dziećmi wynajmuje samochody, by pozwolić sobie na niezależność. Nie każdy jednak wie, jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę. W Dzień Dobry TVN eksperci rozwiali wszelkie wątpliwości.
Przebieg, stan wizualny i techniczny, rok produkcji, liczba właścicieli - to zaledwie część czynników, które wpływają na cenę używanego auta. Okazuje się, że równie istotne znaczenie ma kolor karoserii.
EOBD, czyli European On-Board Diagnostic to urządzenie, którego głównym zadaniem jest kontrola zanieczyszczenia powietrza wynikającego z emisji spalin samochodowych. Jest to również narzędzie, które w znakomity sposób diagnozuje wszelkiego rodzaju uszkodzenia w pojeździe.
Latające samochody, mimo że wciąż nie istnieją, są tematem, na który mówi się i pisze zaskakująco dużo. Czy wielkie marzenie człowieka o lataniu spełni się dzięki podróżowaniu autem nad ulicami miast?
Ubytek płynu chłodniczego jest dowodem nieszczelności całego układu chłodzenia. To awaria, której nie warto bagatelizować, gdyż w przeciwnym wypadku może się to zakończyć zatarciem silnika. Dowiedz się, jakie są najczęstsze powody utraty płynu i jak im zaradzić.
Chiptuning to inaczej elektroniczne zwiększenie mocy silnika samochodu. Podstawowym działaniem, które podejmują kierowcy marzący o większych osiągach pojazdu, jest modyfikacja sterownika silnika. Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania.
Wyważanie kół to standardowa, ale często przez kierowców zapominana procedura, badająca poziom równomierności przenoszenia nacisku. Innymi słowy, wyważanie kół motocyklowych i samochodowych polega na wyrównaniu ich obręczy. Sprawdzamy, jak wygląda wyważanie kół.
Tuningowanie auta można podzielić na dwie bardzo różne kategorie. Pierwszą z nich jest pseudotuningowanie, które polega wyłącznie na nadaniu samochodowi atrakcyjnego wyglądu, bez wpływu na elementy jezdne. Prawdziwy tuning to między innymi modyfikacje silnika, ale przede wszystkim odpowiednie ustawienie zawieszenia auta. Gwintowane zawieszenie powoduje, że można odczuć zalety tuningowanego samochodu.
Silniki dieslowskie mają wiele zalet. Wytwarzają dużą moc przy relatywnie niskim zużyciu paliwa. Niestety, mają też bardzo istotną wadę – emitują dużo spalin, co gorsza, z bardzo niebezpiecznymi cząstkami stałymi.
Skrzynię biegów DSG testowano już w latach siedemdziesiątych w firmie Porsche. Dopiero jednak rozwój technologii umożliwił zastosowanie tego rozwiązania w samochodach produkowanych seryjnie.
Kontrolka ESP to część systemu, który stworzono, by pomagał kierowcom w utrzymaniu kontroli nad autem. Stabilizuje tor jazdy i tym samym sprawia, że podróż jest bezpieczniejsza.
W 1882 roku Anglik James Atkinson stworzył skomplikowany silnik, którego najistotniejszym elementem było wydłużenie działania suwu pracy w stosunku do suwu wydechu. W związku z tym w momencie rozpoczęcia wydechu ciśnienie spalin jest praktycznie równe ciśnieniu atmosferycznemu. Pojawia się pytanie, dlaczego silniki te nie są powszechnie wykorzystywane?
Czujnik Halla to urządzenie powstałe w USA w II połowie XIX w. Początkowo stosowano go w niektórych układach samochodu (czujnik Halla aparatu zapłonowego), ale obecnie jest wykorzystywany w wielu innych systemach auta, a także w telefonach. Zasadniczo jednak działa w ten sam sposób co ponad sto lat temu – mierzy natężenie pola magnetycznego.
Zadaniem rozrządu jest przeniesienie siły napędowej pojazdu z wału korbowego na wałki rozrządu. Nie ma znaczenia, czy służy temu pasek, czy łańcuch. Rozrząd decyduje o częstotliwości pracy zaworów ssących i wydechowych w komorach spalania. Przenosi on też czasem energię do napędzania pompy wody. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co ile wymienia się rozrząd.
Wypadanie zapłonu to stwierdzenie potoczne, którym określamy temporalny, ale powtarzający się brak uzyskania zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. To jednak nie wszystko.