auto

  auto

  Zobacz, jak uniknąć kary.

  Od 17 czerwca firmy ubezpieczeniowe będą miały dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych gromadzonych przez kierowców. Dane te będą wykorzystywane przy wycenie polis OC.

  Zapieczona lub zardzewiała śruba to problem nawet dla specjalisty z profesjonalnymi narzędziami. Musimy wiedzieć, jak odkręcić zapieczoną śrubę, żeby jej nie zniszczyć i tym samym nie zwiększyć swoich kłopotów.

  Blokada rozrządu to narzędzie nieodzowne przy wszelkich pracach z tym elementem napędu. Przed rozpoczęciem prac rozrząd trzeba zablokować w pozycji uniemożliwiającej jego przesunięcie, aby później nie mieć kłopotu ze znalezieniem odpowiedniej pozycji rozrządu. Poszczególne koła zablokowane są w odpowiednich pozycjach i dzięki temu można wymienić łańcuch lub pasek bez ryzyka przesunięcia się kół na niewłaściwą pozycję.

  Fiat 126p, czyli maluch, nie był ani szybki, ani wygodny, nawet niespecjalnie tani. Mimo to stał się legendą. O fenomenie auta ze snów Kowalskiego porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Przemysławem Semczukiem, dziennikarzem i publicystą.

  Czujnik temperatury silnika to niewielki element układu silnika o długości kilku centymetrów. W jego dolnej części umieszczony jest czujnik pobierający dane o temperaturze, w związku z czym jest on zanurzony w płynie chłodniczym. W górnej części znajduje się gwint, który umożliwia zamocowanie czujnika w odpowiednim miejscu, a na samej górze tzw. gniazdko podłączone do przewodu, za pomocą którego dane przesyłane są do komputera.

  22 kwietnia 2002 roku z zakładu FSO wyjechał ostatni Polonez. Mimo że produkcję zakończono 20 lat temu, w Polsce ciągle mamy zarejestrowanych 33 000 tych samochodów. Za co je kochamy?

  W wielu autach możliwe jest włączenie dodatkowej funkcji, która ułatwia parkowanie. Na joysticku sterującym lusterkami powinien znaleźć się dodatkowy symbol, który świadczy o tym, że samochód ma taką opcję. Jak ją włączyć? Jak pomaga w parkowaniu?

  Wizyta u mechanika samochodowego może być nie mniej stresująca niż ta u dentysty. Obawiając się wysokich kosztów naprawy, czy to zęba, czy auta, możemy odkładać go w nieskończoność. Warto jednak się zmobilizować, aby uniknąć zwiększenia kosztów. Sprawdź, co zrobić, aby wizyta u mechanika przebiegła bezstresowo i komfortowo. 

  W najnowocześniejszych samochodach coraz większy udział ma elektronika. Aby mieć nad nią pełny nadzór, na desce rozdzielczej musiało pojawić się coraz więcej kontrolek i różnego rodzaju wyświetlaczy. Tak duża liczba danych przekazywanych kierowcy niesie ze sobą spore ryzyko rozproszenia uwagi poprzez skupienie się na odczytywaniu wskazań, a nie na drodze. Może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a w konsekwencji do różnego rodzaju kolizji. Odpowiedzią na ten problem jest Head-up Display.

  Silniki benzynowe cały czas dominują na drogach. Wynika to z tego, że są trwalsze od silników diesla, dlatego ich zakup jest bardziej ekonomiczny. Silniki benzynowe zdecydowanie lepiej od diesli sprawdzają się też w ruchu po mieście. Starsze jednostki benzynowe wyróżniają się mniej skomplikowaną konstrukcją, natomiast nowsze są efektywniejsze i mają dużą wydajność. Ważne jest też ich coraz mniejsze spalanie.

  Ekonomiczna jazda samochodem to inaczej mówiąc ecodriving. Jej podstawą jest taki sposób prowadzenia auta, aby zaoszczędzić możliwie jak najwięcej paliwa. Odpowiedni sposób jazdy może pozwolić na zaoszczędzenie 5–25 proc. paliwa.

  Tom Hanks uwielbia Maluchy, o czym kilka lat temu usłyszała cała Polska. Hollywoodzki aktor otrzymał w prezencie spersonalizowanego Fiata 126p, co bardzo go ucieszyło. Teraz gwiazdor postanowił się rozstać ze swoim autem w szczytnym celu. Kwota z licytacji samochodu trafi do fundacji Elizabeth Dole.

  Samochody z rynku wtórnego coraz częściej są do kupienia z dodatkową gwarancją, która ma uchronić nabywców przed dużymi kosztami napraw. Na takie oferty zdecydowali się m.in. bohaterowie reportażu programu "Uwaga! TVN" i bardzo tego pożałowali. Co ich spotkało, kiedy zgłosili usterkę do firmy gwarancyjnej?

  Bezbarwne spaliny wydobywające się z rury wydechowej świadczą o poprawnym działaniu silnika i jego podzespołów. Jeżeli jednak usuwane z rury wydechowej spaliny są zabarwione, to trzeba liczyć się z koniecznością wizyty u mechanika.

  Jak skarbówka dowie się, ile kosztował samochód? Rząd planuje ułatwić urzędom skarbowym pozyskiwanie informacji o wartości pojazdów kupowanych i dziedziczonych. Jakie kary grożą za nieodprowadzenie należnego podatku?

  Obowiązkowe wyposażenie samochodu powinno zawierać kilka elementów. Mówi o tym odpowiednie rozporządzenie ministra infrastruktury. Jakie jest wymagane wyposażenie samochodu w Polsce i innych krajach?

  Wymiana płynu hamulcowego to jeden z ważniejszych sposobów koniecznej konserwacji pojazdu – zarówno samochodu, jak i motocyklu. Wpływa na wydajność i skuteczność działania układu hamulcowego. Jazda na zużytym płynie może skończyć się tragicznie, gdyż hamulce będą wówczas działały z opóźnieniem. Jak go wymienić, co ile należy tę czynność powtarzać i czy lepiej zrobić to samemu (np. za pomocą maszyny do wymiany płynu hamulcowego), czy też zlecić serwisowi?

  Gdy świeci się kontrolka ABS, to jest to znak, że pora odwiedzić najbliższy warsztat samochodowy. Jednak wstępną diagnozę problemu można wykonać samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić.

  Posiadanie samochodu z klimatyzacją to duży komfort użytkowania. Klimatyzacja podczas letnich upałów daje przyjemny chłód, z kolei zimą pomaga odparować szybę. Aby sprawnie działała, niezbędne jest nabijanie klimatyzacji. Na czym polega ten zabieg?

  Fiat 125p bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych aut okresu PRL-u. Uznany za legendę polskiej motoryzacji samochód, do dziś można spotkać na polskich ulicach. Jego niespotykaną wersję posiada pan Roman Rogatka, który o swoim nabytku opowiedział w Dzień Dory TVN.

  Wołgi kilkadziesiąt lat temu były najpopularniejszymi samochodami, o których marzył każdy obywatel. Mimo upływu lat, nadal wiele ludzi ma do nich sentyment. W Dzień Dobry TVN o swoich zabytkowych pojazdach opowiedzieli Krzysztof Palmer oraz Bronisław Apfeld.

  Kiedy na zewnątrz zaczyna się robić co raz chłodniej, częściej pojawia się problem zaparowanych szyb w samochodzie. Przyczyny tego problemu są różne, warto sprawdzić, która dotyczy naszego problemu. Przedstawiamy sposoby na zaparowane szyby w aucie.

  Samochód to dość prosta rzecz do narysowania. W naszym artykule pokażemy, jak narysować auto w łatwy sposób. Poradnik okaże się z pewnością przydatny dla miłośników rysunku w każdym wieku.

  Z okazji dnia bez samochodu, który wypada 22 września, wiele miast, w tym Warszawa, udostępnia swoim mieszkańcom darmowe przejazdy komunikacją miejską. Wydarzenie kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ma ono za zadanie chronić przed szkodami finansowymi zarówno sprawcę wypadku, jak i osoby poszkodowane i ich mienie. Ułatwieniem dla kierowców jest rozłożenie go na raty. Kiedy i jak można to zrobić?

  Holowanie samochodu to czynność, z którą prędzej czy później przyjdzie zmierzyć się każdemu kierowcy. Pozornie może wydawać się prostym manewrem, lecz w rzeczywistości wielu kierowców, nawet z długim stażem, popełnia mnóstwo kardynalnych błędów. Sprawdź, jak poprawnie holować samochód.

  Źródłem prądu w samochodzie jest akumulator. W wyniku użytkowania może się rozładować i wymagać podłączenia do prostownika. Sprawdźmy, w jaki sposób podłączyć kable do akumulatora.

  Od kilku dni miłośnicy wysokich temperatur zdecydowanie nie mogą narzekać na pogodę w kraju. Poza burzami, które pojawiają się w niektórych częściach kraju, pogoda jest iście tropikalna. Warto jednak pamiętać, że - szczególnie w zamkniętych, zostawionych na słońcu samochodach - upał staje się niebezpieczny nie tylko dla ludzi czy zwierząt. Sprawdź, jakich przedmiotów nie powinno się zostawiać w aucie w gorące dni.

  Kiedy żar leje się z nieba, samochód stojący na słońcu staje się śmiertelną pułapką dla pozostawionych w nim dzieci i zwierząt. Ratownik medyczny Ariel Szczotok i reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger postanowili sprawdzić, jak szybko nagrzewa się auto w pełnym słońcu. Wynik był szokujący! Jak reagować, kiedy widzimy w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę?