Wchodzą nowe przepisy - to duże zmiany dla kierowców. Kary będą sięgać miliona złotych

Widok z auta
Wchodzą nowe przepisy - to duże zmiany dla kierowców. Kary będą sięgać miliona złotych
Źródło: RoyaltyFree/GettyImages
Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy zajmują się przewozem osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak przekazał resort infrastruktury, celem wprowadzenia takiego rozwiązania jest zwiększenie bezpieczeństwa. Egzaminator warszawskiego WORD Rafał Grodzicki wyjaśnił szczegóły nadchodzących zmian.

Nowe przepisy dla kierowców

Od 17 czerwca bieżącego roku osoby zainteresowane pracą jako kierowcy w firmach świadczących usługi transportowe dla pasażerów, będą musiały posiadać polskie prawo jazdy. Ta zmiana wynika z nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz innych ustaw, które zostały wprowadzone przez resort cyfryzacji.

Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2023 roku, jednak zaczną obowiązywać po 12 miesiącach od daty ich ogłoszenia. Resort infrastruktury przekazał, że priorytetem tych rozwiązań jest zapewnienie bezpieczeństwa przewożonym osobom oraz większa kontrola nad kierowcami, poprzez uniemożliwienie pracy tym, którzy nie spełniają wymagań niezbędnych do wykonywania tego zawodu.

Zmiany te są wynikiem fali przestępstw, w tym gwałtów, do których dochodziło w tzw. taksówkach na aplikację. Nowe przepisy nakładają na firmy pośredniczące w przewozach drogowych, obowiązek sprawdzenia kierowców przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu. Weryfikacja ta ma być przeprowadzana osobiście, obejmując sprawdzenie tożsamości, posiadanych uprawnień oraz potwierdzenie braku karalności. Ponadto, jeśli chodzi o polskie dokumenty, wymagane jest zweryfikowanie ich autentyczności.

Dalsza część tekstu poniżej.

Miejska dżungla

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy pomoglibyście kobiecie w takiej sytuacji?
Czy pomoglibyście kobiecie w takiej sytuacji?
Czy pomógłbyś dziecku w takiej sytuacji (napisy test)
Czy pomógłbyś dziecku w takiej sytuacji (napisy test)
Czy pomoglibyście kobiecie w takiej sytuacji?
Czy pomoglibyście kobiecie w takiej sytuacji?
 Czy pomoglibyście kierowcy w takiej sytuacji?
Czy pomoglibyście kierowcy w takiej sytuacji?
Czy pomógłbyś w takiej sytuacji (napisy)
Czy pomógłbyś w takiej sytuacji (napisy)
Czy pomoglibyście zmarzniętemu dziecku?
Czy pomoglibyście zmarzniętemu dziecku?
Czy pomoglibyście dziecku w takiej sytuacji?
Czy pomoglibyście dziecku w takiej sytuacji?
Czy pomógłbyś facetowi dręczonemu przez kobietę?
Czy pomógłbyś facetowi dręczonemu przez kobietę?

Co ważne, nowe prawo wprowadza surowsze kary, nawet sięgające miliona złotych, dla firm pośredniczących w transporcie oraz dla kierowców, którzy złamią przepisy ustawy, na przykład prowadzenie pośrednictwa przy przewozie osób bez wymaganej licencji może kosztować nawet 500 000 złotych. Natomiast za nieokazanie i nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna - 120 00 złotych.

Jak egzaminator ocenia nowe przepisy?

Kierownik Wydziału Realizacji Egzaminów Państwowych i egzaminator warszawskiego WORD Rafał Grodzicki podkreślił, że dotychczas liczba wniosków o wydanie polskiego prawa jazdy nie odbiega od normy, przewiduje jednak, że to ulegnie zmianie. - Być może przyjdzie czas, że osoby, które nie posiadają polskiego prawa jazdy będą chciały zdać jak najszybciej egzamin. Natomiast dzisiaj w Warszawie takiego wzrostu jeszcze nie zauważyliśmy - powiedział.

Ekspert zaznaczył, że większość wymian praw jazdy będzie polegała na zdaniu egzaminów teoretycznych. Grodzicki wskazał również, że taka sytuacja będzie miała miejsce dla kierowców z krajów takich jak Ukraina czy Białoruś. Dodatkowo, zaznaczył, że egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B będzie dostępny w języku polskim, angielskim, niemieckim oraz ukraińskim.

Zobacz więcej na TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości