Od 14 marca nie będzie taryfy ulgowej dla kierowców pod wpływem alkoholu. Za jazdę na tzw. "podwójnym gazie" będzie można stracić auto lub zapłacić bardzo wysoką karę. O szczegółach nowelizacji Kodeksu Karnego i nowych, restrykcyjnych zasadach opowiedział w Dzień Dobry TVN Sylwester Pawłowski, ekspert ds. bezpieczeństwa drogowego.
Konfiskata auta za jazdę pod wpływem alkoholu
14 marca w życie wchodzi nowelizacja Kodeksu karnego, zakładająca konfiskatę samochodu, który prowadzi pijany kierowca. Takie przepisy obowiązują już w wielu europejskich państwach, teraz przyszedł czas na Polskę.
- Wszyscy ci, którzy podejmą się szaleńczej jazdy pod wpływem alkoholu, muszą liczyć się z przepotężnymi konsekwencjami finansowymi związanymi z konfiskatą samochodu, którym jedziemy - powiedział Sylwester Pawłowski.
W jakiej sytuacji ktoś, kto jedzie na "podwójnym gazie", rzeczywiście straci samochód, a nie tylko otrzyma mandat?
- Mamy takie trzy przedziały, jeśli chodzi o to stężenie alkoholu we krwi. W pierwszym przypadku, kiedy będziemy mieli pomiędzy 0,5 a 1 promila, to sąd może orzec konfiskatę pojazdu w sytuacji, w której spowodujemy wypadek samochodowy lub katastrofę w ruchu lądowym. Powyżej 1 promila do 1,5 promila we krwi ta konfiskata jest rozszerzona na znacznie więcej naszych aktywności na drodze, natomiast mając powyżej 1,5 promila możemy nie zrobić nikomu krzywdy na drodze, ale kiedy zostaniemy zatrzymani przez kontrolę, zostanie nam zmierzony alkohol we krwi i jeżeli będzie powyżej 1,5 promila, to następuje konfiskata samochodu, którym jedziemy - przekazał ekspert ds. bezpieczeństwa.
Kary finansowe za prowadzenie samochodu po pijanemu
Czy skonfiskowany samochód będzie można odzyskać? Okazuje się, że sprawa nie będzie taka prosta.
- Teoretycznie tak, jak się weźmie udział w licytacji prowadzonej przez Urząd Skarbowy i odkupi się swój samochód - wyjaśnił nasz gość.
W przypadku, kiedy pijany kierowca nie jest właścicielem auta, pożyczył go od kogoś lub samochód jest w leasingu, to i tak nie ominie go kara.
- W takiej sytuacji nie będzie takiej de facto konfiskaty auta, że zostanie nam zabrane przez holownik na miejscu zdarzenia, ale wartość tego auta to będzie kwota, którą będziemy obciążeni za jazdę pod wpływem alkoholu - podkreślił Sylwester Pawłowski.
Zaostrzone kary będą dotyczyć również m.in. zawodowych kierowców samochodów ciężarowych.
- Jeżeli wykonujesz czynności służbowe polegające na kierowaniu pojazdem mechanicznym, to w takiej sytuacji przepisy nie przewidują bezpośrednio konfiskaty mienia, natomiast będzie nałożona tzw. nawiązka w wysokości min. 5 tys. zł z limitem 100 tys. zł
Dlaczego wciąż są zaostrzane kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu? Tego dowiesz się z rozmowy w studiu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niż Elfi ściągnął do nas deszczowe chmury. Kiedy przestanie padać?
- Ile kosztuje m2 mieszkania w bloku z wielkiej płyty? Kwota zwala z nóg
- Wyższy VAT na żywność. Ile rocznie wydamy więcej? Ekonomista wskazuje konkretną kwotę
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN