VAT na żywność
Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na utrzymanie obniżonej stawki VAT na niektóre produkty żywnościowe.
- Koniec z zerowym VAT-em na niektóre produkty żywnościowe. Zmiany wchodzą w życie od 1 kwietnia. Oznacza to powrót do wcześniejszej 5-procentowej stawki. Chodzi o podstawowe produkty spożywcze takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty zbożowe - poinformowała w Dzień Dobry TVN dziennikarka Małgorzata Kukuła.
Ekonomista Rafał Mundry wyjaśnił, jak zmiana ta wpłynie na gospodarstwa domowe.
- Dla budżetu państwa to ok. 12 mld zł dodatkowych wpływów w skali roku. Dla gospodarstw domowych rocznie to koszt ok. 800-1000 zł - stwierdził w mediach społecznościowych.
Nadchodzące zmiany skomentowali także ekonomiści BNP Paribas.
- Ministerstwo Finansów nie przedłuży obniżenia stawki VAT na żywność. Od kwietnia ceny artykułów spożywczych wzrosną, co przesunie roczną inflację CPI o około 1 pkt proc. w górę z około 2,5 proc. w marcu do 3,5 proc. w kwietniu - czytamy na platformie X.
Natomiast główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki przyznał, że to dobry czas, żeby wrócić do normalnej stawki VAT.
- Budżet potrzebuje dodatkowych dochodów, a jednocześnie ceny żywności w ostatnim czasie rosną dosyć wolno, wolniej od oczekiwań, więc podwyżka nie będzie tak bardzo odczuwalna dla konsumentów - ocenił. - To przełożenie jest mniejsze niż 1:1, ponieważ warunki popytowe są gorsze niż rok czy pół roku temu, co ogranicza firmom możliwości przerzucania pełnych kosztów na klienta - dodał ekonomista.
Wyższy VAT na żywność
Zdaniem ekonomisty z Instytutu Finansów Publicznych Sławomira Dudka, decyzja o końcu tymczasowego obniżenia VAT na żywność jest słuszna.
- Budżet nie jest z gumy. Inflacja spadła, a przed nami wyzwania w zakresie wydatków zbrojeniowych, edukacyjnych i zdrowotnych i procedura nadmiernego deficytu - wyliczał. Według niego obniżony VAT to "nie była pomoc wycelowana" w najbiedniejszych. - Chodziło o poprawienie wskaźnika cen GUS. Tylko, że "wskaźnika" do garnka nie wsadzisz - podsumował.
Zobacz więcej na tvn24
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Plaga kradzieży w sklepach. Co jest przyczyną?
- Co warto kupować na wyprzedażach? Te rzeczy będą tańsze w lutym i w marcu
- Segregacja śmieci nie uratuje już Ziemi. Co lepszego możemy zrobić?
Autor: Anna Gondecka
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages