Segregacja śmieci nie uratuje już Ziemi. Co lepszego możemy zrobić?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Są młodzi, wrażliwi i często rozczarowani. Bezczynność polityków sprawiła, że licealiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego postanowili wziąć przyszłość Ziemi w swoje ręce. Choć na segregowanie odpadów jest już za późno, reprezentant organizacji Ariel Sawicki opowiedział w rozmowie z dziendobry.tvn.pl co jeszcze możemy zrobić, by zatrzymać postępujące zmiany. Jak powinna wyglądać ekologia jutra?

Czym jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to ruch społeczny tworzony przez młodych ludzi, będący częścią globalnej inicjatywy Fridays fot Future. W jego ramach nastolatki z całej Polski wyrażają swój sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu zbliżającej się katastrofy klimatycznej, która już objawia się poprzez m.in. utratę różnorodności biologicznej, zasolenie wód, powodzie, pożary czy wzrost temperatury.

Licealiści inspirują się działalnością młodej aktywistki Grety Thunberg, która w 2018 roku sprowokowała tysiące osób do walki na rzecz ekologicznych rozwiązań. Z reprezentantem stowarzyszenia Arielem Sawickim rozmawiała redaktorka dziendobry.tvn.pl Zofia Wierzcholska.

Jak wygląda działalność młodzieży, której nieobojętne są losy naszej planety? - Najprościej mówiąc - jako organizacja młodzieżowa próbujemy dotrzeć z naszym przekazem do polityków. Ostatnio byliśmy bardzo aktywni podczas jesiennych kampanii wyborczych. Pojawialiśmy na się na spotkaniach różnych partii. Jako Strajk jesteśmy apartyjni, nie sympatyzujemy z żadnym ugrupowaniem. Prezentowaliśmy im swoje postulaty. Próbowaliśmy uświadomić ludziom, że musimy działać już teraz, a segregacja śmieci raz w miesiącu, nie naprawi świata. Potrzebujemy działań na poziomie rządu. Takim najlepszym wyjściem jest skupienie na rozwoju odnawialnych źródłach energii, tj. wiatr, słońce, energia atomowa i odejście od paliw kopalnych - wyjaśnił Ariel Sawicki. Na początku grudnia przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego gościli na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju, gdzie politycy i światowi przywódcy spotkali się, by dyskutować o przyszłości naszej planety. Jak stwierdził Ariel Sawicki - na miejscu nie obyło się bez kontrowersyjnych sytuacji, związanych z pozornie dobrymi intencjami niektórych zaproszonych gości. - Jako organizacja proekologiczna mieliśmy problem, by w ogóle otrzymać pozwolenie na wejście. Ostatecznie dostaliśmy podstawową akredytację. Na miejscu było tam bardzo dużo lobbystów paliwowych. Na szczycie pojawili się aktywiści z całego świata, ale ani oni, ani my nie mieliśmy szansy dłużej porozmawiać z drugą stroną. Spotkanie, które miało być skupione na zatrzymaniu katastrofy klimatycznej, okazało się być czymś odwrotnym. Zamiast rozmawiać o pro środowiskowych rozwiązaniach, wiele zaproszonych osób dyskutowało o korzystnych dla nich interesach paliwowych - podsumował licealista.

Co "zwykli ludzie" mogą zrobić, by ratować klimat?

Jak zauważył Ariel Sawicki - warto być świadomym tego, co dzieje się na tak dużych, globalnych wydarzeniach, jak grudniowy szczyt klimatyczny. Choć to wielka polityka - jako "zwykli ludzie" musimy wiedzieć, jakie decyzje zostają podejmowane pod wpływem lobbystów paliwowych i jaki będzie to miało wpływ na życie naszych dzieci w przyszłości. Ariel zapytany o to, jak działać korzystnie na rzecz klimatu lokalnie - w Polsce, zauważa, że ważniejsza od segregacji odpadów jest poszerzana wiedza i rozmowy z innymi ludźmi. - Mało kto wie, ale najnowsze badania dowodzą, że plastiku nie da się, tak naprawdę, dobrze posegregować. Realne zmiany na rzecz klimatu dzieją się za pośrednictwem oddolnych inicjatyw. Warto zaangażować się w naszą organizację  - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Jeśli chodzi o dorosłych – polecam m.in. grupę Rodzice dla Klimatu. Często wspierają nas i swoje dzieci na demonstracjach. Naszym celem, jako społeczeństwa, powinno być dotarcie do polityków, bo to od nich najwięcej zależy. Winne zmianom klimatycznym są spółki paliwowe i ludzie. Rozmawiajmy z tymi, którzy są za to odpowiedzialni, albo chociaż - zainteresowani środowiskiem. Najważniejsze jest działanie, bo co innego nam zostało?

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości