"Pracownicy restauracji bardzo regularnie dbają o swoją okolicę".
Są młodzi, wrażliwi i często rozczarowani. Bezczynność polityków sprawiła, że licealiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego postanowili wziąć przyszłość Ziemi w swoje ręce. Choć na segregowanie odpadów jest już za późno, reprezentant organizacji Ariel Sawicki opowiedział w rozmowie z dziendobry.tvn.pl co jeszcze możemy zrobić, by zatrzymać postępujące zmiany. Jak powinna wyglądać ekologia jutra?
Są licealistkami, a już dziś mogą pochwalić się międzynarodowym sukcesem. Zosia Lewandowska, Maja Kolopińska i Matylda Kącka dostały się do finału prestiżowego konkursu Climat Change Challange w Abu Zabi. Na czym polegał ich ekologiczny projekt?
"Są nam niezbędne do życia"
Dbanie o środowisko, naszą planetę, Matkę Naturę i przyszłe pokolenia jest niezwykle ważne. To duża odpowiedzialność, dlatego warto podejmować działania, które są nastawione na ograniczenie zmian klimatycznych. Marka Gerber produkując wysokiej jakości żywność dla dzieci, jednocześnie wspiera ekologię. W jaki sposób?
Co każdy z nas może zrobić dla planety?
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zabrał głos w tej sprawie.
Idealne miejsce na weekendowy wyjazd. Ogród zoologiczny w Łodzi przyciąga dorosłych i dzieci. Ewa Drzyzga i Marcin Sawicki skosztowali uroków znajdującego się tam Orientarium, które jest absolutnie wyjątkowym miejscem. Na czym polega jego fenomen?
Jak Wam się podoba?
"Odczuwam, że to, co robię ma sens".
Poznaj główne błędy w segregacji odpadów.
To podejmowanie próby oszacowania, jakie są możliwości produktywne naszej planety w porównaniu do ludzkich potrzeb.
Naukowcy opracowali specjalną mapę, która pomaga zrozumieć skalę zachodzących na świecie zmian, zwłaszcza klimatycznych. Jak będzie wyglądała Polska w 2050 roku? Sprawdź internetową mapę prognozowanych zmian na Ziemi.
W poniedziałek 20 czerwca ruszyła kampania WWF Polska "Zachwyć się OCh!". Organizacja, we współpracy z Natalią Przybysz, pragnie wzmacniać troskę o środowisko naturalne i upowszechniać wiedzę o znaczeniu bioróżnorodności dla przyrody i dla nas – ludzi. O co chodzi w tej akcji? Na czym polega? O tym opowiedzieli nam Natalia Przybysz, wokalistka oraz Rafał Jankowski, WWF Polska.
Wyjątkowo rzadko spotykana roślina Nepenthes bokorensis, która wyglądem nieco przypomina ludzkiego członka, występuje na terenie Kambodży. Ostatnio zrobiło się o niej głośno ze względu na zachowanie turystów, którzy dla zabawy, a przede wszystkim dla zdjęć niszczą tę rzadką roślinę. Czym to grozi?
Kiedy i jak wysoką można dostać karę?
"Dzieci zaczynają się nią bawić, a to niebezpieczne".
22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi. Ponad 100 polskich naukowców apeluje do polityków, przedsiębiorców i wszystkich obywateli o wspólne działanie dla klimatu. - Nie wolno dłużej zwlekać. Nie mamy drugiej planety – musimy uratować tę jedną - wołają.
Ochronę środowiska można wspierać na wiele sposobów, chociażby poprzez dokonywanie właściwych wyborów modowych. Kamila Cembor zaprojektowała buty, które idealnie wpisują się w tę koncepcję.
"Mało osób wie, jak moda wpływa na środowisko".
Pod koniec lutego ukazał się Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych IPCC. Wskazano w nim, jak zmiana klimatu przekłada się na problemy, z którymi muszą mierzyć się ludzie i przyroda. O tym, co może grozić naszemu regionowi powiedziała fizyk atmosfery, dr Aleksandra Kardaś.
Earthshot Prize to nagroda zainicjowana przez księcia Williama oraz Davida Attenborougha. Przyznawana jest osobom i organizacjom działającym na rzecz ratowania Ziemi. W tym roku po raz pierwszy odbyła się gala, na której rozdano te wyróżnienia. Dla Dzień Dobry TVN zrelacjonowała ją Anna Senkara.
Nastolatka protestowała pod siedzibą szwedzkiego parlamentu, czym skupiła na sobie uwagę mediów z całego świata.
Leonardo DiCaprio to nie tylko znany aktor. Od lat jest też aktywistą działającym na rzecz środowiska. We współpracy z Discovery stworzył nowy projekt, który ma pomóc nam w zrozumieniu podwodnego świata i tego, jak zapobiec przyrodniczej katastrofie.
Ochrona środowiska, w związku z szybkim rozwojem cywilizacyjnym, nabiera coraz większego znaczenia. Temat stał się szczególnie ważny w czasie pandemii koronawirusa. Warto się nad nim pochylić zwłaszcza 22 kwietnia, kiedy przypada Światowy Dzień Ziemi. Zobacz, jak możesz przyczynić się do dbania o naszą planetę pozostając w domu.
Maseczki mają nam zapewnić ochronę przed zakażeniem się koronawirusem. Niestety ogromna ich część zamiast do utylizacji trafia np. do wód i zanieczyszcza środowisko. Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy biodegradowalne maseczki będą chronić zarówno nas, jak i przyrodę? O tym mówiła prof. Ewa Siedlecka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Konopie siewne od pewnego czasu cieszą się ogromną popularnością. Coraz częściej znajdujemy je choćby w kosmetykach, ale to nie wszystko. Pozyskuje się z nich także tkaninę, z której można uszyć pościel. Tym właśnie zajmuje się bohaterka naszego reportażu Katarzyna Motyl.
W górach każdy z nas powinien wypoczywać i oddychać świeżym powietrzem, jednak w okresie grzewczym trujemy się dymem z kominów. Nie tylko klimat i atmosfera zimy unoszą się tam bowiem w powietrzu, ale także smog. Naprzeciw temu wyszedł inżynier Bartłomiej Zubek, który udowadnia, że górale nie tylko idą z duchem czasu, ale wyznaczają nowe trendy w budownictwie i nowoczesnych technologiach.
Jarek Brodecki przyrodą fascynuje się już od najmłodszych lat. Wraz z upływem lat stała się ona również obiektem jego badań, a on sam może służyć jako przykład dla wielu dorosłych. W naszym programie zdradził, jak duży projekt go czeka w sierpniu.