Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych
28 lutego 2022 roku ukazał się kolejny już Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych IPCC, w którym 270 autorów, reprezentujących 67 państw zidentyfikowało najbardziej narażone społeczności i ekosystemy oraz przedstawiło możliwości przystosowania się do nowych warunków. To punkt wyjścia dla przedstawicieli wszystkich krajów w negocjacjach dotyczących ograniczania wpływu człowieka na klimat.
- Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany klimatu podkreśla, że zmiana klimatu, globalne ocieplenie, to jest coś, co dzieje się już teraz. Już teraz zaobserwowaliśmy bardzo duże zmiany, bardzo duże straty i szkody związane z tym, że doprowadziliśmy do ocieplenia się naszej Ziemi, ocieplenia naszego oceanu, naszej atmosfery. Ta dodatkowa energia powoduje, że mamy do czynienia z bardzo silnymi, często niszczącymi i coraz częściej występującymi zjawiskami - mówiła dr Aleksandra Kardaś w Dzień Dobry TVN.
Zmiana klimatu w Polsce
W najbliższych dwóch dekadach średnia temperatura powierzchni Ziemi najprawdopodobniej przekroczy próg 1,5 stopni Celsjusza ocieplenia względem epoki przedprzemysłowej. Będzie to oznaczało poważne, negatywne konsekwencje i wzrost ryzyka dla ludności, nawet jeśli w kolejnych latach temperatura spadnie. Na naszym kontynencie wystąpią cztery kluczowe zagrożenia - upały skutkujące zmianami w ekosystemach oraz problemami zdrowotnymi u ludzi i wyższą śmiertelnością z tym związaną, łączny wpływ upałów i susz powodujący problemy z uprawami, niedobory wody dla ludzi i przemysłu skutkujące stratami ekonomicznymi oraz powodzie i rosnący poziom morza.
- W Polsce przede wszystkim rosnącym problemem są letnie upały, które robią się coraz dłuższe, coraz częstsze, coraz bardziej intensywne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu temperatury powyżej 30 stopni były u nas czymś bardzo rzadkim. (...) Teraz to jest normalna temperatura. (...) To niestety nie oznacza tylko, że możemy nosić lżejsze sukienki. To oznacza także, że zagrożone jest zdrowie i życie wielu osób, które mają problem, żeby takie wysokie temperatury przetrwać. (...) Upały i coraz rzadziej występujące opady sprzyjają u nas suszom, czyli temu, żeby gleba się wysuszała, żeby rośliny nie miały niestety wystarczających zasobów do tego, żeby rosnąć. To się przekłada z kolei na niższe plony i również możliwość występowania burz pyłowych - tłumaczyła w naszym programie dr Aleksandra Kardaś.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polscy naukowcy wystosowali apel: "Sorry, nie taki mamy klimat"
- Godzina dla Ziemi - na czym polega i kiedy wypada?
- Światowy Dzień Ziemi 2022. Nasza planeta jest w coraz gorszym stanie. Co najbardziej jej zagraża?
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News