Gorące tematy

Światowy Dzień Ziemi 2022. Nasza planeta jest w coraz gorszym stanie. Co najbardziej jej zagraża?

Gorące tematy

Aktualizacja:
Planeta Ziemia w kosmosie, światowy dzień ziemi 2022

Ziemia obchodzi swój dzień co roku - 22 kwietnia. To dobra okazja, by zwrócić szczególną uwagę na kondycję naszej planety i problemy, z jakimi zmaga się na co dzień. Jak będą wyglądały obchody Dnia Ziemi w 2022 r., po dwóch latach pandemii? Jakie jest hasło przewodnie?

Światowy Dzień Ziemi – na czym polega to święto?

Inicjatorami Światowego Dnia Ziemi byli protestujący w 1970 r. przeciwko postępującej degradacji środowiska Amerykanie. Wówczas w tej sprawie na ulice wyszło około 20 mln ludzi. Od tamtej pory każdego roku, 22 kwietnia uwagę mieszkańców Ziemi próbuje się zwrócić na ich dom. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r. W trakcie obchodów organizowane są różnego typu akcje promujące bardziej ekologiczny sposób życia i wspólną troskę o środowisko. W ramach tego ma miejsce m.in. dzień bez samochodu czy sprzątanie świata, w które angażowane są również dzieci i młodzież szkolna. W wielu miastach organizowane są różnego typu wydarzenia, spotkania i konkursy - warto sprawdzać strony internetowe i profile w mediach społecznościowych należące do miast, szkół i innych instytucji o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim czy też międzynarodowym.

Światowy Dzień Ziemi 2022 - hasło przewodnie

W 2022 roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Ziemi jest Invest in our planet, czyli Zainwestuj w naszą planetę. Organizatorzy zwracają uwagę na konieczność podjęcia wielu zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność wszystkich mieszkańców planety - firm, rządów i obywateli.

Hasła przewodnie Dnia Ziemi w poprzednich latach to m.in.:

  • 2018: Zakończmy zanieczyszczenia plastikiem
  • 2019: Chrońmy gatunki zagrożone
  • 2020: Działajmy dla klimatu
  • 2021: Przywróćmy naszą Ziemię

Organizatorzy obchodów co roku podkreślają, że Ziemia jest naszym domem, więc powinniśmy możliwie najlepiej dbać o jej dobrostan każdego dnia, a nie tylko z okazji międzynarodowego święta. Rzeczywistość jednak wygląda inaczej i można powiedzieć, że z roku na rok planeta Ziemia "podupada na zdrowiu".

Co zagraża Ziemi?

Ziemia ciągle zmaga się z licznymi niebezpieczeństwami. Mowa o olbrzymich pożarach, powodziach, nadmiernej eksploatacji i zanieczyszczeniu wód, degradacji lasów, topniejących lodowcach, piętrzących się śmieciach, zmniejszaniu obszarów naturalnego występowania roślin i zwierząt oraz wielu innych poważnych problemach. Naukowcy i osoby działające na rzecz środowiska naturalnego alarmują, że nie zostało wiele czasu, by uchronić Ziemię przed katastrofalnymi skutkami dotychczasowych działań człowieka.

Akcje uświadamiające skalę problemów są niezbędne. Dzięki temu więcej ludzi może się zaangażować w ratowanie środowiska lub przynajmniej ograniczyć swój negatywny wpływ w codziennym życiu.

Zobacz wideo: Dziś Międzynarodowy Dzień Ziemi!

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Frank Lee/Getty Images

Pozostałe wiadomości