Czy globalne ocieplenie przyspiesza? Alarmujące wyniki badań naukowców

Globalne ocieplenie
Globalne ocieplenie przyspiesza. Alarmujące wyniki badań naukowców
Źródło: sarote pruksachat/GettyImages
W środowisku naukowym nieprzerwanie toczy się dyskusja o tym, czy globalne ocieplenie przyspiesza. Wyniki wielu przeprowadzanych w ostatnich latach badań są alarmujące, jednakże nie wszyscy naukowcy są ze sobą zgodni w tej kwestii. Czy Ziemia rzeczywiście ociepla się szybciej, niż zakładano do niedawna?

Ochrona środowiska

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi

Od lat 60. ubiegłego wieku każda kolejna dekada była gorętsza od poprzedniej. Przewidziało to wiele tworzonych dotychczas modeli klimatycznych. Ale czy tempo ocieplania się planety przyspiesza? Niektórzy naukowcy twierdzą, że tak.

Czy globalne ocieplenie przyspiesza? - Badania naukowe

Klimatolog NASA, James Hansen, autor jednego z opublikowanych niedawno artykułów ostrzegających przed globalnym ociepleniem, przeprowadził badanie, z którego wynika, że tempo ocieplenia wzrosło o 50 procent od 2010 roku. Jego teza spotkała się jednak ze sceptycyzmem środowiska naukowego. Stało się tak, mimo że w niektórych modelach klimatycznych przewidywano pewien stopień przyspieszenia.

"[Badanie Hansena] nie jest nieprawdopodobne, ale nie jest szczególnie dobrze poparte literaturą" – powiedział Associated Press klimatolog z Berkeley, Zeke Hausfather.

Jednakże nowe badanie, prowadzone przez Audrey Minière z Uniwersytetu Paula Sabatiera we Francji, również wykazało oznaki przyspieszającego ocieplania się temperatury oceanów.

"Wykrycie przyspieszenia ogrzewania Ziemi pozostawało do tej pory nieuchwytne, pomimo sugestywnych dowodów na potencjalny wzrost tempa ogrzewania" – napisali naukowcy w swoim artykule.

Przedstawiciele środowiska naukowego ostrzegają jednak, że wyniki badań są bardzo zróżnicowane, a dane są mniej wiarygodne dla wcześniejszych lat.

Niedawny przegląd literatury sugeruje również, że w latach 1971-2020 tempo nagrzewania się oceanu wynosiło 0,48 W/m2, podczas gdy w latach 2006–2020 wskaźnik ten wzrósł do 0,76 W/m2.

"Chociaż istnieje coraz więcej dowodów na przyspieszenie ocieplenia, niekoniecznie jest ono "gorsze niż myśleliśmy", ponieważ naukowcy w dużej mierze spodziewali się czegoś takiego" – powiedział Zeke Hausfather, w rozmowie z The Washington Post.

Jakie czynniki mogą powodować przyspieszenie ocieplania klimatu?

Istnieje kilka teorii dotyczących tego, co może powodować to potencjalne przyspieszenie. Niektórzy naukowcy uważają, że wpływ na to mają zmiany w pokrywie chmur i zmniejszanie się powierzchni lodu morskiego tworzącego system sprzężenia zwrotnego. Inni zaś twierdzą, że do ocieplenia przyczynia się naturalna zmienność w połączeniu z rosnącym wkładem działalności człowieka.

"Długoterminowe przyspieszenie ocieplenia Ziemi jest jakościowo zgodne ze wzrostem emisji CO2 i spadkiem stężenia aerozoli w tym samym okresie. Konieczne są jednak dalsze badania, aby właściwie opisać te zmiany" - wyjaśniają Minière i współpracownicy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: sarote pruksachat/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana