Problemy ze śniegiem w Alpach. Niepewna przyszłość ośrodków narciarskich. "To nie jest dobra wiadomość"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Ferie 2024 – darmowe atrakcje dla dzieci i młodzieży
Ferie 2024 – darmowe atrakcje dla dzieci i młodzieży
Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!
Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!
Ferie 2022 - raport z wybranych miast
Ferie 2022 - raport z wybranych miast
Ścianka wspinaczkowa pomysłem na ferie
Ścianka wspinaczkowa pomysłem na ferie
Zajęcia z beatboxu – pomysł na ferie
Zajęcia z beatboxu – pomysł na ferie
Zakopane - Jak nie narty, to co?
Zakopane - Jak nie narty, to co?
Bezpieczeństwo na stokach
Bezpieczeństwo na stokach
Fala turystów w górach
Fala turystów w górach
Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń. Przyszłość ośrodków narciarskich w całej Europie stoi pod znakiem zapytania. Wszystko ze względu na kryzys klimatyczny. Na popularnych stokach cofa się śnieg, a temperatury wciąż rosną. Czy zapaleni narciarze i snowboardziści mają się o co martwić?

Sezon narciarski a brak śniegu

Przerwa świąteczna i ferie zimowe od lat wykorzystywane były przez fanów sportów zimowych na szaleństwa na stokach. Wszystko wskazuje na to, że niebawem może zabraknąć miejsc, w których spokojnie będziemy mogli szusować na nartach, czy jeździć na snowboardzie. Jak wskazują badania, w modnych kurortach we francuskich Alpach intensywne opady deszczu spowodowały późniejsze rozpoczęcie sezonu. Turyści mogli korzystać ze stoków dopiero na dwa dni przed Bożym Narodzeniem. Co więcej, pokrywa śnieżna w górach od Francji aż po Słowenię z roku na rok utrzymuje się coraz krócej. W tym sezonie różnica wynosi aż 36 dni. Oznacza zatem większe tłumy na stokach.

- Temperatury w Alpach rosną ponad dwukrotnie w stosunku do średniej światowej, a to nie jest dobra wiadomość dla branży zależnej od śniegu – powiedziała Guardianowi Cécile Burton, dyrektor generalna ekologicznej grupy non-profit Montagne Verte.  

Turyści przebywający obecnie w Alpach przekonują jednak, że obecnie śniegu nie brakuje. Codziennie korzystają z uroków natury i spędzają czas na stokach.

- Chociaż w ciągu dnia temperatury sięgały nawet 5°C, ubity śnieg nadal jest w stanie zachęcić znaczną liczbę narciarzy- przekazał jeden z czytelników MailOnline.

Przyszłość ośrodków narciarskich

Według raportu opublikowanego w czasopiśmie Nature, aż 98 procent ośrodków narciarskich w 28 krajach Europy będzie narażonych na "bardzo wysokie ryzyko" niedoboru śniegu, jeśli temperatura wzrośnie zaledwie o 4°C, a 53 procent przy skoku o 2 stopnie.

Ponadto dane GreenMatch pokazują, że europejskie ośrodki narciarskie należą do regionów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi. We Francji w latach 1960–2017 temperatura wzrastała o 0,33°C na dekadę, a w latach 1960–2015 spadały opady o 13 mm na 10 lat. Szwajcaria radziła sobie nieco lepiej, odnotowując wzrost o 0,29°C w latach 1960–2014. We Włoszech temperatura rosła o 0,21°C na dekadę w latach 1960–2017, tracąc 20 mm opadów w latach 1960–2015. W Finlandii, gdzie znajduje się także wiele popularnych ośrodków narciarskich, w latach 1960–2017 temperatura rosła o 0,31°C na 10 lat. 

Efekty zmian klimatycznych mogliśmy odczuć już w zeszłym roku. Ośrodki narciarskie w Niemczech, we Francji, Austrii czy Szwajcarii biły na alarm. W górach brakowało śniegu. I choć właściciele stoków uzupełniali trasy sztucznym białym puchem, sezon zakończył się znacznie szybkiej, niż planowano. Warto także zdać sobie sprawę, że produkcja śniegu jest bardzo kosztowna. Wymaga nie tylko ogromnych ilości wody i energii, ale także koniecznością są niskie temperatury i niska wilgotność.

Sytuacja nie kształtuje się więc pozytywnie. Zdaniem naukowców katastrofa klimatyczna ma daleko idące skutki dla alpejskich regionów. Jeśli nic się nie nie zmieni, do końca wieku Alpy stracą wszystkie swoje lodowce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: David Clapp/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana