kryzys klimatyczny

  Naukowcy opracowali specjalną mapę, która pomaga zrozumieć skalę zachodzących na świecie zmian, zwłaszcza klimatycznych. Jak będzie wyglądała Polska w 2050 roku? Sprawdź internetową mapę prognozowanych zmian na Ziemi.

  Pod koniec lutego ukazał się Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych IPCC. Wskazano w nim, jak zmiana klimatu przekłada się na problemy, z którymi muszą mierzyć się ludzie i przyroda. O tym, co może grozić naszemu regionowi powiedziała fizyk atmosfery, dr Aleksandra Kardaś.

  Niedawno zakończył się szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. Oprócz oficjalnej delegacji Polski reprezentowała nasz kraj również ta nieoficjalna - grupa młodych aktywistów. Wśród nich była Dominika Lasota. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak młodzież chce zmieniać politykę klimatyczną i walczyć o swoją przyszłość.

  W piątek, 29 października w samo południe w kilku miastach Polski zabrzmią syreny alarmowe w ramach akcji społecznej "Alarm dla klimatu". Jej celem jest zwrócenie uwagi na nadchodzący szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow oraz postępujące zmiany i kryzys klimatyczny.

  "Niezbędne są szybkie działania i współpraca".

  Jacy goście pojawią się w pierwszym materiale?

  Brytyjski rząd zapowiedział złagodzenie regulacji dotyczących roślin genetycznie edytowanych. Mają zostać wyraźnie odróżnione od roślin genetycznie modyfikowanych. Dzięki temu będzie możliwa komercyjna uprawa edytowanych. Jakie są ich zalety?

  W piątek 17 września Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) opublikowała najnowszą ocenę aktualnego stanu planów klimatycznych w poszczególnych krajach. Na jakim etapie jest światowa walka z kryzysem klimatycznym?

  Anna Senkara, nasza reporterka w Wielkiej Brytanii, spotkała się z Clare Nasir i Simonem Kingiem – meteorologami brytyjskimi i autorami książki "Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych", która właśnie została wydana w Polsce. Z tej okazji Ania spotkała się z ekspertami od pogody i zadała im kluczowe pytania o zjawiska, które nas otaczają.

  Ogromny zegar, który odlicza czas do katastrofy klimatycznej, pojawił się w Nowym Jorku. Do zera zostało jeszcze ponad 7 lat. Wtedy średnia globalna temperatura nieodwracalnie wzrośnie o 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i rozpocznie się tzw. klimatyczny efekt domina. Co może się wydarzyć, jeśli ludzie nie zmienią swojego działania? O tym mówiła Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy WWF.

  Zmiana klimatu niesie za sobą mnóstwo tragicznych w skutkach konsekwencji. Jedną z nich są susze. Szczególnie, że problem wciąż narasta, i to na skalę globalną. Jak możemy go rozwiązać i czy to w ogóle możliwe?

  Profesor Szymon Malinowski jest fizykiem atmosfery, który od lat bada zmiany klimatu. Swoją wiedzą i obserwacjami dzieli się z każdym, kto chce go słuchać. Niedawno wystąpił w filmie dokumentalnym „Można panikować” w reżyserii Jonathana L. Ramseya. W programie opowiedział o tym, jak zmienił się otaczający nas świat i jaka przyszłość może go czekać.