Naukowcy opracowali specjalną mapę, która pomaga zrozumieć skalę zachodzących na świecie zmian, zwłaszcza klimatycznych. Jak będzie wyglądała Polska w 2050 roku? Sprawdź internetową mapę prognozowanych zmian na Ziemi.
Jak będzie wyglądała Polska w 2050 roku?
Specjaliści z Esri i Clark Labs z Uniwersytetu Clark w Stanach Zjednoczonych opracowali mapę, która pokazuje, jak najprawdopodobniej będzie wyglądała nasza planeta w 2050 roku. W badaniach pod uwagę wzięte zostały m.in. historyczne dane dotyczące pokrycia terenu, tempo i rodzaj zachodzących na nim zmian. Wykorzystane zostały również zdjęcia satelitarne robione na przestrzeni lat przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Ochrona środowiska
Ochrona środowiska
Polska i świat w 2018 r. i 2050 r. - mapa
Twórcy mapy skupili się przede wszystkim na tych obszarach Ziemi, które są najbardziej podatne na zmiany spowodowane działalnością człowieka i kryzysem klimatycznym. Mapa jest dostępna do wglądu bezpłatnie TUTAJ. Umieszczony został na niej specjalny suwak, dzięki któremu można porównać wybrane miejsca na Ziemi w roku 2018 (z tego roku są najświeższe dane badaczy) z prognozami dotyczącymi roku 2050.
Polska w 2050 roku
Kolor zielony na mapie oznacza tereny zalesione, z kolei różowy - pola uprawne. Na mapie Polski z 2050 r. różowego jest znacznie więcej, zwłaszcza na północy kraju. Obszary zielone się zmniejszą, zwłaszcza wokół największych miast, co oznacza dalszy rozrost aglomeracji.
Mapa opracowana na Uniwersytecie Clark ma za zadanie w nowoczesny i przystępny sposób uświadamiać ludzi w kwestii kryzysu klimatycznego, wspólnej odpowiedzialności za przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Ziemi.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kryzys klimatyczny. "Nie mamy już czasu do stracenia"
- Jak zmiana klimatu wpłynie na Polskę? "Zagrożone jest zdrowie i życie wielu osób"
- Konflikt o wodę. W jakich krajach wciąż stanowi codzienność?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: livingatlas.arcgis.com
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF