Pierwszą znaną z imienia kobietą, która zajmowała się wytwarzaniem perfum była Tapputi z Mezopotamii. Żyła około 3200 lat temu, a jej formułę niedawno odtworzyli naukowcy. Jak pachniały perfumy sprzed tysięcy lat?
Perfumy sprzed 3200 lat - jak pachniały?
Naukowcy współpracujący z Akademią Zapachu oraz Stowarzyszeniem Kultury Zapachu (działające przy Uniwersytecie w Bernie w Szwajcarii) pracowali nad metodami wytwarzania perfum przez Tapputi. W kolejnym kroku postarano się odtworzyć jej pracę. Tabliczki z recepturą znaleziono podczas wykopalisk w południowej Turcji. Są one datowane na około 1200 rok przed naszą erą. Dzięki nim możliwe było poznanie pierwszej kobiety perfumiarki. Prawdopodobnie była również nadzorcą pałacu.
Nauka
Nauka
Według przetłumaczonych informacji, naukowcy dowiedzieli się nie tylko, jakie zapachy wytwarzała kobieta, ale również jak pracowała. A robiła to podczas pełni księżyca, zwracała przy tym uwagę na ustawienie gwiazd na niebie. Nie tylko mieszała zapachy z wodą i rozpuszczalnikami, ale również destylowała i filtrowała wielokrotnie. W ten sposób powstawały przyjemnie pachnące perfumy.
- Na tabliczkach byliśmy w stanie znaleźć odpowiedzi na pytania, takie jak, w jaki sposób był produkowany zapach i jak przebiegał proces destylacji. Każdy kolejny znak klinowy dostarczał nam nowych emocji… Kiedy wreszcie po laboratorium rozniósł się zapach, poczuliśmy się jak podróżnicy w czasie - powiedziała Bihter Türkan Ergül, ekspertka starożytnych zapachów w wywiadzie dla Daily News.
Tapputu-Belatekalli - czym pachniały parfumy sprzed 3 tysięcy lat
Tapputu-Belatekalli była wytwórczynią perfum, która wzmiankowana była w tekstach klinowych, które odnalezione zostały na wykopaliskach dziedzińca świątyni boga Aszura w asyryjskim mieście Aszur. Bywa ona określana pierwszą chemiczką w historii. Według starożytnych źródeł do swoich perfum używała między innymi z olejków, tataraku, mirry, cyprysa, chrzanu, a także przypraw i różnych kwiatów.
Zobacz także:
- Jak przechowywać perfumy? Sprawdzone sposoby na to, by dłużej cieszyć się ulubionym zapachem
- Promują naukę w mediach społecznościowych. "Trzeba mówić prostym językiem"
- Polscy naukowcy wystosowali apel: "Sorry, nie taki mamy klimat"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: niezalezna.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ballun/Getty Images