Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

burza w lecie
Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO
Źródło: Mike Hollingshead/Getty Images
Wiosna w pełni, a pogoda niemal letnia. To oznacza, że sezon burzowy trwa. W najbliższych dniach możliwe są wyładowania.  Napływające i ścierające się masy powietrza mogą powodować gwałtowne i nagłe zjawiska. Gdzie jest burza teraz? Sprawdź radar burzowy na żywo.

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Sytuacja pogodowa w Polsce jest obecnie bardzo zmienna. Burze potrafią pojawiać się nagle i niekiedy dosłownie na chwilę, dlatego w wielu przypadkach trudno o precyzyjne prognozy burzowe. W związku z tym, jeżeli chcemy wiedzieć, gdzie jest burza w danym momencie, najlepiej jest sprawdzać sytuację na bieżąco, w czasie rzeczywistym, co umożliwiają aktualne radary burzowe.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Jak powstaje burza?

Burze to jedne z najbardziej widowiskowych i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Związane są z intensywnym rozwojem chmur o strukturze pionowej Cumulonimbus. Im więcej wilgoci w powietrzu i większa jest różnica temperatur, tym więcej grzmotów i błyskawic. Burza powstaje właśnie wtedy, gdy zderzą się zimne i ciepłe masy powietrza. Ciepłe jest lżejsze od chłodnego, przez co się unosi. Gdy trafia na warstwy zimnego powietrza, w którym jest mniej pary wodnej, schładza się. W efekcie para się skrapla i powstaje ulewny deszcz i/lub grad.

Dlaczego w lecie często są burze?

Latem można obserwować burze (lub się przed nimi chować) zdecydowanie częściej, niż to miało miejsce w przeszłości. Dlaczego? Średnia temperatura w okresie wiosenno-letnim z roku na rok jest coraz wyższa. Burze z piorunami coraz częściej pojawiają się również w miastach, ponieważ są one tzw. wyspami ciepła - nagrzewają się znacznie szybciej niż małe miejscowości. Dodatkowo wysokie budynki zaburzają cyrkulację powietrza, wymuszając jego pionowy ruch, przez co wypiętrzają się chmury burzowe.

Więcej newsów pogodowych czytaj na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej ciekawych informacji o burzy i pogodzie:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Corbis Documentary RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak zatrzymać starzenie skóry? Zwróć uwagę na skład kosmetyków
Materiał promocyjny

Jak zatrzymać starzenie skóry? Zwróć uwagę na skład kosmetyków