Magdalena Łucyan o końcu świata
Dziennikarka jest autorką między innymi cyklów programów telewizyjnych - rozmów ze świadkami historii najnowszej zatytułowanych "Obóz", "Getto" oraz "Sierpień '80". Z reporterką o jej nowym programie rozmawiał Robert Stockinger. Dziennikarze spotkali się w Warszawskim lesie.
- Jesteśmy w pięknym lesie, ale niestety wiele takich terenów wygląda zupełnie inaczej i o tym jest pierwszy reportaż w naszym programie – o masowej wycince lasów w Polce. Według danych Nature, w ostatnich latach wycinka drewna w polskich lasach wzrosła o 58 procent. Dane są wstrząsające, niestety udało się nam zrobić zdjęcia tego, jak lasy są wycinane. Jeden z pilarzy powiedział nawet, że las hoduje się siekierą.
- „Rozmowy o końcu świata” – tak nazywa się ten program. Czy my będziemy świadkami tego końca świata? Nasze dzieci, a może dzieci naszych dzieci? – zapytał Stockinger.
- My już żyjemy w świcie kryzysu klimatycznego, a w świecie katastrofy klimatycznej mogą żyć nasze dzieci. To zależy od nas – naukowcy podkreślają, że jeszcze mamy szanse, ale musimy działać natychmiast, bo czasu mamy bardzo niewiele – odpowiedziała prowadząca.
Dodała, że właśnie z naukowcami prowadzone będą rozmowy w programie. Zaznaczyła jednak, że nie zabraknie tam też polityki, bo to właśnie od niej zależy, czy uda nam się uniknąć tego najgorszego scenariusza.
Konnfrontacje młodych ludzi z politykami w „Rozmowach o końcu świata”
Jak opowiada Magdalena Łucyan, pojawił się pomysł zderzena polityków z młodymi ludźmi, którzy na co dzień walczą o swoją przyszłość, wychodząc na ulice.
- Do tej pory nie udało się spotkać młodym ludziom z ministrem klimatu, ale w tym programie to się zmieniło. Oni przedstawiają swoją perspektywę, mówią, co jest dla nich ważne i pytają, co polski rząd obecnie robi w temacie klimatu i dlaczego tak mało. W dzisiejszej rozmowie z ministrem brakuje trochę konkretów, ale nie będę zdradzać za dużo. Ci młodzi ludzie to wyjątkowa perspektywa. Oni konkrety mają w małym palcu – tłumaczy Łucyan.
Odcinek będzie można obejrzeć w sobotę 2 października o godzinie 18:00 w TVN24, a każdy kolejny odcinek w pierwszą sobotę każdego kolejnego miesiąca.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
- Kwiatowe łąki ratunkiem dla klimatu. Dlaczego ich istnienie jest tak ważne?
- Dokumentuje topnienie lodowców. Te fotografie dają do myślenia
- Najwyższy szczyt Europy "skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat
Autor: Sylwia Wołoch
Reporter: Robert Stockinger
Źródło: Dzień Dobry TVN