zmiana klimatu

    zmiana klimatu

    Biedronki są wszędzie - na ulicach miast, balkonach, parapetach i w naszych mieszkaniach. Śmiało można powiedzieć, że mamy do czynienia z październikową plagą tych owadów. Okazuje się, że chodzi biedronkę azjatycką. Skąd się wzięła w Polsce? Czy jest niebezpieczna? Jak odróżnić ją od zwykłej biedronki? W naszym programie wyjaśniała to entomolog Ewa Sady.

    Grupa aktywistów blokuje centrum Warszawy, ogłaszając "alarm klimatyczny". Akcję zorganizował ruch ekologiczny Extinction Rebellion. W okolicach ulicy Świętokrzyskiej utworzyły się korki. Policjanci legitymują uczestników protestu.

    Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu przy ONZ opublikował raport, z którego wynika, że mamy tylko 12 lat, aby zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 st. C. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas klimatyczna katastrofa. Coraz częściej mówi się również o zagrożeniu El Nino, które może być przyczyną niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy fizyk atmosfery dr Joannę Remiszewską-Michalak, aby zapytać o te doniesienia. Jak zmiany klimatu wpłyną na Polskę? Jakie tereny mogą zniknąć pod wodą? Jak możemy zatrzymać globalne ocieplenie?

    Według prognoz pogoda w Wielkanoc zdecydowanie nie będzie wiosenna. Temperatura ma być niska, a do tego niemal wszędzie spodziewane są opady - także deszczu ze śniegiem i miejscami samego śniegu. Dlaczego ostatnio tak często doświadczamy anomalii pogodowych? Czy jest za to odpowiedzialny człowiek? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak.