Ekstremalne temperatury obejmują jednocześnie Europę, Amerykę i Azję. Według ekspertów świat wkracza na "niezbadane terytorium" - "kopuła ciepła" uderzyła w USA, żar saharyjski ogarnął Europę, a Chiny osiągnęły rekordową temperaturę 52,2°C. Badacze ostrzegają, że fala upałów jeszcze się nasili.
Nie musimy podróżować na drugi koniec świata, aby przyjrzeć się dotychczasowym skutkom ocieplania klimatu. Pilica, w której niegdyś zimą zamarzała rzeka, nawiedzana jest obecnie przez susze i wichury.
Pod koniec lutego ukazał się Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych IPCC. Wskazano w nim, jak zmiana klimatu przekłada się na problemy, z którymi muszą mierzyć się ludzie i przyroda. O tym, co może grozić naszemu regionowi powiedziała fizyk atmosfery, dr Aleksandra Kardaś.
Niedawno zakończył się szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. Oprócz oficjalnej delegacji Polski reprezentowała nasz kraj również ta nieoficjalna - grupa młodych aktywistów. Wśród nich była Dominika Lasota. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak młodzież chce zmieniać politykę klimatyczną i walczyć o swoją przyszłość.
Biedronki są wszędzie - na ulicach miast, balkonach, parapetach i w naszych mieszkaniach. Śmiało można powiedzieć, że mamy do czynienia z październikową plagą tych owadów. Okazuje się, że chodzi biedronkę azjatycką. Skąd się wzięła w Polsce? Czy jest niebezpieczna? Jak odróżnić ją od zwykłej biedronki? W naszym programie wyjaśniała to entomolog Ewa Sady.
Jacy goście pojawią się w pierwszym materiale?
Jeszcze nie, ale wkrótce może się to zmienić.
Zmiany klimatu sprawiły, że klimat stanął na głowie. W miejscach, gdzie notowano zazwyczaj umiarkowane temperatury, obecnie żar leje się z nieba. Tam, gdzie zim prawie nie było, obserwuje się obfite opady śniegu. Takie anomalie pogodowe mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia. Kto jest szczególnie narażony?
Grupa aktywistów blokuje centrum Warszawy, ogłaszając "alarm klimatyczny". Akcję zorganizował ruch ekologiczny Extinction Rebellion. W okolicach ulicy Świętokrzyskiej utworzyły się korki. Policjanci legitymują uczestników protestu.
Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu przy ONZ opublikował raport, z którego wynika, że mamy tylko 12 lat, aby zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 st. C. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas klimatyczna katastrofa. Coraz częściej mówi się również o zagrożeniu El Nino, które może być przyczyną niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy fizyk atmosfery dr Joannę Remiszewską-Michalak, aby zapytać o te doniesienia. Jak zmiany klimatu wpłyną na Polskę? Jakie tereny mogą zniknąć pod wodą? Jak możemy zatrzymać globalne ocieplenie?
Według prognoz pogoda w Wielkanoc zdecydowanie nie będzie wiosenna. Temperatura ma być niska, a do tego niemal wszędzie spodziewane są opady - także deszczu ze śniegiem i miejscami samego śniegu. Dlaczego ostatnio tak często doświadczamy anomalii pogodowych? Czy jest za to odpowiedzialny człowiek? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak.