Fala upałów nawiedziła półkulę północną. "Świat wkracza na nieznane terytorium"

Upał
Źródło: Dzień Dobry TVN
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Front blond - trend lata 2022
Front blond - trend lata 2022
Zadbaj o swoje stopy na lato
Zadbaj o swoje stopy na lato
Makijaż na lato
Makijaż na lato
Ekstremalne temperatury obejmują jednocześnie Europę, Amerykę i Azję. Według ekspertów świat wkracza na "niezbadane terytorium" - "kopuła ciepła" uderzyła w USA, żar saharyjski ogarnął Europę, a Chiny osiągnęły rekordową temperaturę 52,2°C. Badacze ostrzegają, że fala upałów jeszcze się nasili.

Fala upałów na półkuli półnnocnej

Świat właśnie doświadczył najgorętszego tygodnia w historii, jednak meteorolodzy twierdzą, że najgorsze dopiero przed nami.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej ekstremalne upały, które obecnie ogarniają półkulę północną, nasilą się w tym tygodniu, powodując gwałtowny wzrost temperatur w ciągu nocy i prowadząc do zwiększonego ryzyka zawałów serca i zgonów. A temperatury w Ameryce Północnej, Azji, Afryce Północnej i basenie Morza Śródziemnego będą przekraczać 40°C .

- Są szanse, że lipiec będzie najgorętszym miesiącem w historii - powiedziała badaczka Karsten Haustein w rozmowie z "The Guardian".

Z tak wysokimi temperatury, już na ten moment natura sobie nie radzi. Najlepszym tego przykładem są pożary lasów, które nawiedziły Stany Zjednoczone i południową Europę, wskutek czego władze greckie zmuszone były ewakuować z letnich obozów 1200 dzieci.

Co gorsze, według najnowszych danych Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie, a synoptycy przewidują szczyt fali upałów w ciągu najbliższych dni. Według prognozy, temperatury w niektórych częściach Europy sięgną nawet 49°C. Uderzą na włoskie wyspy: Sycylię i Sardynię. Według agencji pogodowej ONZ poprzedni europejski rekord temperatury wynosił 48,8°C i został odnotowany na Sycylii w 2021 roku.

Natomiast Chiny zgłosiły nowy rekord, temperatura osiągnęła tam 52,2°C. Tym samym pobijając ten sprzed 6 lat. Dodatkowo ostatniej nocy kraj ten nawiedził tajfun.

Z czego wynikają tak wysokie temperatury?

Według ekspertów, z którymi rozmawiał "Daily Mail" ekstremalne temperatury wynikają przede wszystkim z El Niño. Jest to zjawisko pogodowe i oceaniczne, które polega na ociepleniu powierzchni oceanu lub ponadprzeciętnych temperaturach mórz, które zakłócają przepływ powietrza. Nie dotyka on jednak Europy.

- Europa nie jest bezpośrednio dotknięta zjawiskami El Niño, dlatego prawdopodobnie system wysokiego ciśnienia i zmiany klimatu są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do fali upałów w tej części świata- powiedziała dr Melissa Lazenby, wykładowca w dziedzinie zmian klimatu na Uniwersytecie w Sussex.

Naukowcy od dawna ostrzegali, że zmiany klimatu spowodowane emisją CO2 ze spalania paliw kopalnych spowodują, że fale upałów będą częstsze, silniejsze i bardziej śmiertelne. Mówią, że rządy muszą podjąć drastyczne działania w celu ograniczenia zaniedbań, aby zapobiec katastrofie klimatycznej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się: