Wysokie temperatury utrudniają funkcjonowanie nie tylko nam, ale i zwierzętom. W niektórych przypadkach upał może być zabójczy dla naszych czworonogów. Jakie kocie zachowania mogą zwiastować udar?
Po czym poznać, że kot potrzebuje ochłodzenia?
Koty są raczej ciepłolubne, jednak przy bardzo wysokich temperaturach powinniśmy zwracać szczególną uwagę na stan ich nawodnienia i sprawdzać, czy nie doszło do przegrzania. Zwierzęta te są niemal całkowicie pozbawione gruczołów potowych, dlatego mają ograniczone możliwości regulacji temperatury. Zazwyczaj chłodzą się poprzez skórę na poduszkach łap, wzmożone wylizywanie futra i dyszenie. Jednak przy wysokich temperaturach te sposoby mogą być niewystarczające.
Te kocie zachowania mogą być sygnałem, że nasi czworonożni przyjaciele odczuwają dyskomfort i nie są w stanie sobie poradzić z upałem:
- Wypoczywanie w nietypowych dla siebie miejscach, na przykład na płytkach kuchennych,
- utrata apetytu,
- spotęgowane pragnienie,
- osowiałość, brak chęci do zabawy,
- pomiaukiwanie,
- spanie w otwartej pozycji.
Jak możemy pomóc kotom podczas upałów?
W gorące dni podstawą jest zadbanie o dostęp do wody, przy wysokich temperaturach nawodnienie to podstawa. Warto miseczki z wodą ustawić w każdym pomieszczeniu, tak, żeby koty miały do nich łatwy dostęp. Pomocnym rozwiązaniem jest ochłodzenie wody w lodówce, należy także pamiętać o regularnym jej wymienianiu.
Dobrym rozwiązaniem są także maty chłodzące, które zapewnią odrobinę ulgi i komfortu. W pobliżu legowiska można postawić również kilka butelek z zamrożoną wodą, które schłodzą powietrze.
Warto upewnić się, że kot ma dostęp do chłodnych miejsc, na przykład do klimatyzowanego pomieszczenia, pokoju z wentylatorem lub miejsca z cieniem na tarasie.
Pomocne dla naszego pupila może być także regularne czesanie, które usuwana nadmiar sierści i pozwala kotom lepiej radzić sobie z upałami.
I najważniejsze - nigdy nie pozostawiaj kotów, ani żadnych innych zwierząt w nagrzanych samochodach, temperatura wewnątrz pojazdu może stać się dla nich śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Pierwsze objawy udaru u kotów
Bardzo wysokie temperatury mogą doprowadzić nawet do udaru. Jednak zdarza się on niezwykle rzadko i często wynika ze starości kota lub nieodpowiedzialnego zachowania właścicieli (pozostawiania zwierząt w nagrzanym aucie).
Podstawowe objawy udaru, które są znakiem, że należy niezwłocznie udać się do weterynarza:
- Wymioty i biegunka,
- rozszerzone źrenice,
- szybkie i krótkie oddychanie,
- nadmierne ślinienie,
- przyspieszony puls,
- zaburzenia równowagi,
- utrata przytomności.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt - jak możemy im pomóc?
- Czy zwierzęta w Polsce mają prawa? "Przepisy mamy dobre, ale wykonawstwo jest tragiczne"
- Pomoc zwierzętom domowym, dzikim i bezdomnym w upały. Co możemy zrobić?
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Interia
Źródło zdjęcia głównego: 10'000 Hours/GettyImages