Po czym poznać, że kot potrzebuje ochłodzenia?
Koty są raczej ciepłolubne, jednak przy bardzo wysokich temperaturach powinniśmy zwracać szczególną uwagę na stan ich nawodnienia i sprawdzać, czy nie doszło do przegrzania. Zwierzęta te są niemal całkowicie pozbawione gruczołów potowych, dlatego mają ograniczone możliwości regulacji temperatury. Zazwyczaj chłodzą się poprzez skórę na poduszkach łap, wzmożone wylizywanie futra i dyszenie. Jednak przy wysokich temperaturach te sposoby mogą być niewystarczające.
Te kocie zachowania mogą być sygnałem, że nasi czworonożni przyjaciele odczuwają dyskomfort i nie są w stanie sobie poradzić z upałem:
- Wypoczywanie w nietypowych dla siebie miejscach, na przykład na płytkach kuchennych,
- utrata apetytu,
- spotęgowane pragnienie,
- osowiałość, brak chęci do zabawy,
- pomiaukiwanie,
- spanie w otwartej pozycji.
Jak możemy pomóc kotom podczas upałów?
W gorące dni podstawą jest zadbanie o dostęp do wody, przy wysokich temperaturach nawodnienie to podstawa. Warto miseczki z wodą ustawić w każdym pomieszczeniu, tak, żeby koty miały do nich łatwy dostęp. Pomocnym rozwiązaniem jest ochłodzenie wody w lodówce, należy także pamiętać o regularnym jej wymienianiu.
Dobrym rozwiązaniem są także maty chłodzące, które zapewnią odrobinę ulgi i komfortu. W pobliżu legowiska można postawić również kilka butelek z zamrożoną wodą, które schłodzą powietrze.
Warto upewnić się, że kot ma dostęp do chłodnych miejsc, na przykład do klimatyzowanego pomieszczenia, pokoju z wentylatorem lub miejsca z cieniem na tarasie.
Pomocne dla naszego pupila może być także regularne czesanie, które usuwana nadmiar sierści i pozwala kotom lepiej radzić sobie z upałami.
I najważniejsze - nigdy nie pozostawiaj kotów, ani żadnych innych zwierząt w nagrzanych samochodach, temperatura wewnątrz pojazdu może stać się dla nich śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Pierwsze objawy udaru u kotów
Bardzo wysokie temperatury mogą doprowadzić nawet do udaru. Jednak zdarza się on niezwykle rzadko i często wynika ze starości kota lub nieodpowiedzialnego zachowania właścicieli (pozostawiania zwierząt w nagrzanym aucie).
Podstawowe objawy udaru, które są znakiem, że należy niezwłocznie udać się do weterynarza:
- Wymioty i biegunka,
- rozszerzone źrenice,
- szybkie i krótkie oddychanie,
- nadmierne ślinienie,
- przyspieszony puls,
- zaburzenia równowagi,
- utrata przytomności.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt - jak możemy im pomóc?
- Czy zwierzęta w Polsce mają prawa? "Przepisy mamy dobre, ale wykonawstwo jest tragiczne"
- Pomoc zwierzętom domowym, dzikim i bezdomnym w upały. Co możemy zrobić?
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Interia
Źródło zdjęcia głównego: 10'000 Hours/GettyImages