Czaty

Klimatyzacja i pompy ciepła. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Czaty

Klimatyzacja i pompy ciepła. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Planujesz zakup klimatyzacji do domu, ale nie wiesz, jaką wybrać? Nic dziwnego, nowoczesne urządzenia mają wiele funkcji. O tych najważniejszych opowiedział Rafał Piguła, inżynier ds. systemów klimatyzacji i pomp ciepła marki GREE. Podczas czatu z widzami ekspert rozwiewał wasze wątpliwości i wyjaśnił, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie i instalacji. 

Klimatyzacja dostępna dla każdego

Już w połowie XX wieku, kiedy zaczęto instalować klimatyzację w prywatnych domach, stała się ona przedmiotem pożądania wielu osób. Pierwsze klimatyzatory były jednak drogie. Na ich montaż mogli pozwolić sobie tylko ludzie zamożni, a jej posiadanie stało się na długi czas synonimem luksusu. Jednak wraz z postępem technologicznym ceny spadają i dziś jest ona dostępna praktycznie dla każdego. W związku z ocieplaniem się klimatu coraz bardziej potrzebujemy też zabezpieczenia przed upałami. 

– Klimatyzatory są ogólnodostępne, dla przeciętnego człowieka w Polsce naprawdę nie są poza zasięgiem – zapewnia Rafał Piguła. Poza tym one nie są już urządzeniami, jakie znamy z lat minionych. – To nie musi być toporny biały sprzęt. Teraz wybór jest bardzo duży. Również, jeśli chodzi o design – mówi ekspert.

Po co nam klimatyzacja?

Zmiany klimatu powodują, że coraz częściej mamy upalne lata, podczas których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Dla wielu z nas może być ona do zniesienia na zewnątrz, jednak w utrudnia funkcjonowanie w zamkniętych pomieszczeniach. Jeżeli nie mamy możliwości przebywania w komforcie termicznym, możemy czuć się słabo, spada też wydajność organizmu, sen staje się niespokojny.

Badania naukowe dowodzą, że zbyt wysoka temperatura i wilgotność powietrza mają negatywny wpływ na samopoczucie. Optymalny przedział temperatur dla organizmu człowieka to 23-26 stopni Celsjusza, przy wilgotności 40% – 60%. 

Taki właśnie komfort zapewniają nam nowoczesne systemy klimatyzacji, które w ciepłe dni obniżają temperaturę, a w chłodniejsze mogą dogrzewać pomieszczenia. Szczególnie w okresach przejściowych, kiedy ogrzewanie w domu nie jest jeszcze włączone. Dla osób z chorobami układu krążenia i dróg oddechowych upał może być niebezpieczny. W takich przypadkach klimatyzacja w domu staje się po prostu niezbędna.

Klimatyzacja a wilgotność powietrza

W nowoczesnych klimatyzatorach obniżenie temperatury następuje po upływie zaledwie kilku minut i wartość jest utrzymywana na stałym poziomie. Ważne jest, aby różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a miejscem bez klimatyzacji nie była wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Większa różnica temperatur może doprowadzić do przeziębienia.

Nowoczesne klimatyzatory regulują wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Czujniki umieszczone w urządzeniach wyłapują nadmiar wilgoci i wytwarzają swoisty mikroklimat, korzystny dla osób z problemami oddechowymi. Niektóre modele posiadają dodatkowo funkcję jonizacji powietrza, co sprawia, że odczuwamy powietrze jako czystsze i bardziej świeże.

Czy klimatyzacja oczyszcza powietrze?

Istotną zaletą klimatyzacji jest oczyszczanie powietrza. Dzięki temu umieszczona np. w sypialni zapewnia nam spokojny sen. System filtrów w klimatyzatorach wyłapuje cząsteczki kurzu, alergeny i szkodliwe dla ludzi mikroorganizmy. Filtracja jest funkcją, którą szczególnie docenią alergicy przez większą część roku cierpiący z powodu katarów i nieżytów dróg oddechowych.

Czy klimatyzacja przydaje się przez cały rok?

Większość dostępnych urządzeń może wydajnie działać przez cały rok. Ta wielofunkcyjność oznacza, że możemy bez przeszkód wykorzystać je jako alternatywne źródło energii.

Ciepło we wnętrzu mieszkania wytworzą już popularne splity, pracujące w obrębie jednego pomieszczenia. Te proste systemy składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej zimą mogą funkcjonować jak pompa ciepła typu "powietrze-powietrze". 

Klimatyzatory wystarczy jedynie przełączyć na tryb ogrzewania i wówczas odwrócimy zasadę ich działania. Jednostka, która jest zamontowana na zewnątrz, pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i dzięki wysokowydajnej sprężarce przekazuje je do środka. Podczas tego procesu powietrze standardowo zostaje oczyszczone z osadu i nieprzyjemnych zapachów. Parametry mikroklimatu w domu możemy ustawić podobnie, jak podczas fali upałów, regulując temperaturę.

Nowoczesne klimatyzatory ozdobą wnętrza

Jeśli klimatyzacja kojarzy ci się ze szpecącą instalacją i nieestetycznym urządzeniem, najprawdopodobniej nie wiesz, że na rynku jest mnóstwo nowoczesnych sprzętów, które są nie tylko funkcjonalne, także dekoracyjne.

Odkąd klimatyzacja przestała być domeną biurowców, a zaczęła być standardem w mieszkaniach, stała się również wyzwaniem dla projektantów. Dziś wybierając klimatyzator, możemy dopasować go zarówno do nowoczesnego wnętrza, jak i klasycznego wystroju. 

Klimatyzator jako designerski gadżet

Klimatyzatory typu split, czyli podłużne urządzenia montowane na ścianie nie muszą być białe i neutralne wizualnie. Dla osób, które lubią nowoczesne i eleganckie wnętrza, idealnym rozwiązaniem są designerskie  urządzenia. Wśród nich znajdziemy takie, które mają nowoczesny kształt i są wykonane z innych materiałów niż plastik. 

Luksusowym klimatyzatorem może być urządzenie, które charakteryzuje się obudową z hartowanego, przyciemnionego i lustrzanego szkła. Materiał jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia, nie ma więc ryzyka płowienia czy zarysowania. Samo szkło dodaje urządzeniu elegancji. Oprócz obudowy klimatyzator może wyróżniać się również kolorem, który łatwo dopasować do wnętrza. Jedną z najpopularniejszych jest barwa srebrna, idealnie wpisująca się w nowoczesny wystrój pomieszczenia. O nowoczesnym charakterze klimatyzatora może świadczyć również innowacyjny sposób podświetleń.

Klimatyzator jak obraz

Ciekawą propozycją jest potraktowanie klimatyzatora jako samodzielnej ozdoby wnętrza.  Przykładem jest klimatyzator obrazkowy, który po zamontowaniu wygląda jak obraz zawieszony na ścianie. Urządzenie obrazkowe jest płaskie, składa się z przedniego szklanego panelu, który jest antyramą dla dowolnej grafiki. 

Klimatyzacja i pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?

Na to oraz inne pytania odpowiedzi udzielił Rafał Piguła, inżynier ds. systemów klimatyzacji i pomp ciepła marki GREE, który o klimatyzacji wie wszystko. – Często producenci dbają o to, by instalatorzy byli godni polecenia. Warto zwrócić się do autoryzowanego, by mieć gwarancję poprawności montażu i potem satysfakcji - rekomenduje. 

Czym jeszcze kierować się przy wyborze klimatyzatora? Przeczytaj zapis czatu z ekspertem.

Aranżacja wnętrz

Czytaj więcej na naszej stronie: 

Zielona ściana w domu - jak ją wykonać? "Cieszy oko cały rok"

Ile trzeba wydać na remont? Tak drogo jeszcze nie było

Urządził mieszkanie rzeczami ze śmietnika. Radzi, jak szukać perełek z czasów PRL-u


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
89
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
21.05.2022
Daro
My mamy przenośny klimatyzator stety niestety ze sklepu Mateko. Ale za to jaki. Dobrze chłodzi, wentyluje, grzeje jeśli trzeba. Kupując klimatyzator kupiliśmy urządzenie wielofunkcyjne