Inwazja biedronek azjatyckich w październiku. Czy są groźne?

Biedronki są wszędzie - na ulicach miast, balkonach, parapetach i w naszych mieszkaniach. Śmiało można powiedzieć, że mamy do czynienia z październikową plagą tych owadów. Okazuje się, że chodzi biedronkę azjatycką. Skąd się wzięła w Polsce? Czy jest niebezpieczna? Jak odróżnić ją od zwykłej biedronki? W naszym programie wyjaśniała to entomolog Ewa Sady.

Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce

Biedronki azjatyckie, zwane również arlekinowymi, jesienią szukają miejsca do przezimowania. Niestety z roku na rok jest ich coraz więcej.

Zostały sprowadzone do Europy po to, by walczyć ze szkodnikami. Jednak ich bytność u nas wyrwała się spod kontroli.

Biedronka azjatycka miała być panaceum na zbyt duża liczbę szkodników w uprawach roślin. Okazało się, że czuje się tak świetnie, że wypiera rodzime gatunki, co nie jest pożądanym zjawiskiem i zagraża biedronce dwukropce

- wyjaśnia entomolog Ewa Sady w Dzień Dobry TVN.

Biedronka azjatycka w sytuacji zagrożenia może ugryźć, pozostawiając czerwony ślad. Dodatkowo ukąszenie może wywołać reakcję alergiczną, zwłaszcza u osób, które mają problemy astmatyczne, są uczulone i nadwrażliwe.

Jesień

DD_20231019_Kawiarenka_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kącik jesieniary
Kącik jesieniary
Styl jesieniary - swetry i spódnice
Styl jesieniary - swetry i spódnice
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Skarby jesieni – pomysły na pyszne przetwory
Skarby jesieni – pomysły na pyszne przetwory
Jesienne wianki do każdego wnętrza
Jesienne wianki do każdego wnętrza
Jesienne smaki
Jesienne smaki
Rozgrzej się na jesień
Rozgrzej się na jesień

Biedronka azjatycka - co to za owad

Biedronka azjatycka, nazywana również arlekinem, to gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych. W Polsce jest to gatunek inwazyjny, pierwszy raz stwierdzony w 2006 roku w Poznaniu. Stanowią zagrożenia: dla rodzimych gatunkom biedronek -zjadają ich jaja i larwy, dla upraw - nadgryzają owoce i wnikają do nich, dla ludzi - ich ukąszenia mogą wywoływać reakcje alergiczne skórne i dróg oddechowych.

Jak pozbyć się biedronek?

Jedyną skuteczną metodą walki z biedronką azjatycką jest wykonanie oprysków powierzchniowych na elewacji zewnętrznej, ramach okien i drzwiach, a także zamontowanie moskitier.

Muszą być one prawidłowo zamontowane i mieć drobne oczka. Najbezpieczniej jest przykryć owada szklanką, wsunąć papier i wyrzucić na zewnątrz

- radzi Ewa Sady, entomolog

Biedronka azjatycka - czym się różni od zwykłej biedronki

Największym problemem jest to, że biedronki azjatyckie zagrażają rodzimej populacji biedronek siedmiokropek. Jak odróżnić zwykłą biedronkę od intruza z Azji?

  • polska biedronka ma 7 kropek, po 3 na każdym skrzydle i jedną po środku, azjatycka zaś ma od 0 do 23 kropek, przeważnie kilkanaście.
  • siedmiokropka jest w kolorze czerwonym, azjatycka może być żółta, pomarańczowa, czerwona lub czarna.
  • rodzima biedronka na przedpleczu ("głowie") jest czarna i ma dwie białe kropki, azjatycka ma w tym miejscu czarny wzór w kształcie litery "M".

Inwazje owadów w Polsce i na świecie

W naszym kraju coraz częściej borykamy się z plagami owadów. Wielu z nich jeszcze niedawno u nas nie było.

Do tej pory na naszej szerokości geograficznej zaobserwowano następujące gatunki inwazyjne:

  • afrykański kleszcz
  • komar tygrysi
  • ćma bukszpanowa
  • mrówka faraona
  • gliniarz naścienny
  • biedronka azjatycka
  • szrotówek kasztanowcowiaczek

Podobne sytuacje mają miejsce na całym świecie: olbrzymie szerszenie azjatyckie pojawiły się w USA w połowie czerwca. Ich obecność była niebezpieczna dla ludzi oraz dla rodzimej populacji pszczół.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Azjatyckie biedronki w Polsce. Zobacz materiał:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Dziennik Zachodni

podziel się:

Pozostałe wiadomości