Porady

Masz problem z brzydkim zapachem w domu? To może być wina wtyka amerykańskiego

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
odstraszanie.pl

Wtyki amerykańskie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Ameryki. Kilkanaście lat temu nie stanowiły problemu, jednak obecnie można je spotkać także w Polsce. Owady wydzielają nieprzyjemną woń, a na jesieni ukrywają się w domach, aby przezimować. Co to za owad i jak się go pozbyć?

Wtyk amerykański - co to za owad?

Wtyki amerykańskie nazywane są również pluskwą amerykańską. Jest to gatunek inwazyjny, pochodzący z Ameryki Północnej. Pierwszy raz został zaobserwowany w 1999 roku we Włoszech. Szacuje się, że do Polski trafił około 2007 roku. Owad ten osiąga rozmiary od 1,5 do 2 centymetrów. Jest w kolorze brązowym, jego głowa jest jednak czarna i zakończona kłujką z czułkami. Na odwłoku znajdują się charakterystyczne czarne paski i biały zygzak. Ponadto posiada on skrzydła.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Wtyki amerykańskie najbardziej uporczywe stają się późną jesienią, kiedy spada temperatura. Chowają się one wtedy w domostwach w poszukiwaniu ciepła - najczęściej w szczelinach, np. między podłogą a ścianą lub za meblami.

Wtyk amerykański - czy jest niebezpieczny?

Wtyk amerykański nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Nie tylko nie przenosi chorób, ale również nie gryzie. Nie jest też zainteresowany naszą żywnością - tak, jak jest to w przypadku moli spożywczych. Jest jednak zagrożeniem dla roślin iglastych, na których żeruje.

Kiedy owad czuje się zagrożony, wydziela odór. Brzydki zapach jest ciężki do wywabienia i utrzymuje się stosunkowo długo.

Jak się pozbyć wtyków amerykańskich?

Wtyki amerykańskie można zwalczać przy użyciu uniwersalnych preparatów na owady. Pluskwy amerykańskiej można się pozbyć również ręcznie - poprzez wyłapywanie niechcianego gościa. Jednak w tym celu warto założyć gumowe rękawice, aby brzydki zapach nie pozostał na dłoniach.

Dobrym sposobem ochrony domu przed wtykiem jest założenie siatek o niewielkich oczkach w oknach i drzwiach. W ten sposób owad, który jest dość duży, nie będzie mógł się "wprowadzić" do naszego mieszkania.

Wtyk amerykański
Masz problem z brzydkim zapachem w domu? To może być wina wtyka amerykańskiego. Co to za owad? Wtyk amerykański Źródło: artas/Getty Images

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: odstraszanie.pl

Źródło zdjęcia głównego: AaronAmat/Getty Images

Pozostałe wiadomości