Domowe sposoby na odstraszanie natrętnych much. Co zrobić, żeby się ich pozbyć?

Aktualizacja:
Co może nas użądlić?

Muchy, które pojawiają się w naszych domach i niemal w całym otoczeniu latem, potrafią niezwykle irytować. Są nie tylko natrętne i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, ale mogą też przenosić różnego typu zarazki. Jak skutecznie pozbyć się much?

Lato jest wspaniałe pod wieloma względami. Jednak, jak wszystko, posiada swoje minusy. Jednym z najbardziej znaczących są wszechobecne, irytujące muchy, komary, meszki i inne latające "przeszkadzacze". Z jednej strony chcemy spędzać czas na świeżym powietrzu i otwierać okna na oścież. Z drugiej jednak chcemy unikać wszelkich insektów, które intensywnie nawiązują z nami kontakt wbrew naszej woli. Co zrobić, aby je odstraszać i w pełni cieszyć się latem?

Domowe sposoby na natrętne muchy

Domowy odstraszacz na muchy
Aby zapobiec inwazji much w domu, można przygotować prosty odstraszacz, dzięki któremu zrezygnują z wlatywania do jego wnętrza. Będą do tego potrzebne:
  • mocny woreczek strunowy,
  • kilka monet,
  • woda.
Dwie lub trzy szklanki wody wlej do woreczka, dodaj kilka monet i go zapnij. Taką pułapkę powieś nad otwartymi drzwiami lub oknem pomieszczenia, w którym przebywasz. Owady - w tym muchy - posiadają tak zwane oko złożone (bez źrenic), przez co nie mogą kontrolować ilości światła, która dociera do ich receptorów wzroku. W związku z tym wszelkie błyski i refleksy świetlne oślepiają je i skutecznie odstraszają.

Jak naturalnie pozbyć się much? Zapachy, które je odstraszą z domu i ogrodu

Większość much zrezygnuje z nieproszonej wizyty w domu, a także w ogrodzie, jeśli poczują niektóre zioła i przyprawy.
  • Mocny wywar z goździków (saszetka goździków na litr wody) - rozpylać go wokół otwartych okien i drzwi oraz w różnych miejscach ogrodu, kilka razy dziennie.
  • Mięta - warto ją posadzić pod oknami w domach lub na balkonach w mieszkaniach.
  • Wysuszone zioła rozmarynu - włóż je do niewielkich woreczków z cienkiej bawełny i powieś np. w pobliżu okien i drzwi. Im więcej takich woreczków, tym lepiej. Trzeba pamiętać o częstej wymianie rozmarynu, jak tylko utraci swoją woń.
  • Podgrzewanie olejków eterycznych - wiele much nie znosi zapachów podgrzanych, intensywnie pachnących olejków eterycznych. Sprawdzić mogą się: olejek lawendowy, miętowy, z trawy cytrynowej, z bergamotki. Należy rozpylać je w okolicach okien i drzwi i w pobliżu miejsca w ogrodzie, w którym spędzamy najwięcej czasu.

Rośliny domowe, które warto mieć, aby pozbyć się much

Także rośliny doniczkowe mogą pomóc z pozbyciem się natrętnych intruzów, jakimi są muchy. Kto z nas nie borykał się z muchą, która nie dawała nam spać? Oprócz rozpylania różnego rodzaju odstraszaczy, warto zainwestować w rośliny, które łapią muchy.
W tym celu można na domowym parapecie ustawić rosiczkę czy dzbanecznika. Są to rośliny bagienne, które potrzebują dużo wody i rozproszonego światła. Należą do roślin mięsożernych, a co za tym idzie, łapią różnego rodzaju owady, a w Polsce uprawiane są często jako rośliny ozdobne.
Zobacz także:
Autor: Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Paige Baqui / EyeEm

Pozostałe wiadomości