Czy muchy mogą być dla nas niebezpieczne? Jakie zagrożenie dla człowieka stanowi mucha? Jakie choroby przenoszą i jak najskuteczniej pozbyć się much?
Mucha przenosi mikroorganizmy
Łukasz Bożycki:
Mucha domowa jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Dlatego, że przenosi mnóstwo mikroorganizmów, a to dlatego, że jej larwy wychowują się na tym, co wychodzi z przewodu pokarmowego zwierząt. W związku z tym na swoim ciele przenosi do 3 milionów różnych mikroorganizmów.
Jak radzić sobie z muchami?
Łukasz Bożycki:
Jako biolog wolałbym nie mówić, w jaki sposób zabijać zwierzęta.
Piotr Małkowski, eksterminator insektów:
Muchę najlepiej wyeliminować metodą zamgławiania preparatami kontaktowymi, albo kontaktowo-żołądkowymi. Mucha siada na opryskanej powierzchni, wchłania truciznę i w ten sposób ją eliminujemy. Niektórzy łapią muchy w szklankę i wynoszą, żeby nie zrobić im krzywdy. Much z domu nie przepędzamy, tylko staramy się je zlikwidować!
Jakie choroby może przenosić mucha?
Małgorzata Skarżycka, mikrobiolog:
Czy muchy są dla nasz szkodliwe? Niekoniecznie. Mamy swój system odpornościowy, który powoduje, że nawet jeżeli dostaną się obce mikroorganizmy do naszego systemu, to je zwalczamy.
Muchy nie są groźne dla człowieka
Małgorzata Skarżycka, mikrobiolog:
Niewielka dawka obcych organizmów nie powoduje choroby. Nawet gdyby 100 much usiadło na jednej kanapce, to i tak się nic nie stanie. Dawka zakaźna tych mikroorganizmów przenoszonych przez muchę jest niewielka
Autor: Bernadetta Jeleń