Na nadejście wiosny i ciepłe dni czekamy z utęsknieniem przez wiele miesięcy. Gdy jednak przychodzą, okazuje się, że nie możemy spokojnie wypoczywać we własnych mieszkaniach przy otwartych oknach. Wszystko za sprawą uporczywych owadów, które notorycznie wpadają do wnętrz. Na plagę nietypowych muszek skarżą się od jakiegoś czasu mieszkańcy jednej z warszawskich dzielnic. "W ciągu 5 minut w całym mieszkaniu fruwają setki owadów. Nie można spokojnie zjeść posiłku czy wypić herbaty" – piszą na osiedlowej grupie.
Sprawdź, skąd wzięły się tam karaluchy i inne robaki.
Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu "Uwaga! TVN".
Mieszkańcy alarmują o zagrażającej im, jak twierdzą, pladze.
Mieszkańcy Czerniejewa, Niechanowa i Wrześni w województwie wielkopolskim zmagają się z plagą szczurów. Zachodzi obawa, że gryzonie zaczną wchodzić do ich domów. Służbom sanitarnym nie udało się ustalić przyczyny nadmiernego rozrostu populacji szkodników.
Mogą budzić strach i odrazę. Duże, włochate i głośne insekty atakują zwykle wieczorami podczas spacerów, wplątują się we włosy oraz wpadają za ubrania. W lipcu będzie ich zdecydowanie więcej, ponieważ trwa właśnie inwazja guniaka czerwczyka. Czy należy się go bać? Czym są jego "pijane loty"? Czym ten owad różni się od chrabąszcza, z którym często jest mylony?
Owady żerują na coraz większym obszarze i zniszczyły już hektary upraw.
W jednej z kamienic na łódzkich Bałutach pojawiła się plaga szczurów. Mieszkańcy boją się wchodzić do własnych mieszkań i korzystać z toalet. - Zrobiły dziurę w suficie i spadały na stół. Potem zaczynały ganiać po podłodze - powiedział jeden z mieszkańców. Lokatorzy skarżą się, że nie ma administratora, więc nikt nie zajmuje się podstawowymi naprawami.
Biedronki są wszędzie - na ulicach miast, balkonach, parapetach i w naszych mieszkaniach. Śmiało można powiedzieć, że mamy do czynienia z październikową plagą tych owadów. Okazuje się, że chodzi biedronkę azjatycką. Skąd się wzięła w Polsce? Czy jest niebezpieczna? Jak odróżnić ją od zwykłej biedronki? W naszym programie wyjaśniała to entomolog Ewa Sady.
Wakacje czy weekend nad Bałtykiem mogą nie przebiegać zgodnie z wymarzonym planem. Pobyt za sprawą inwazji oprzędzika szarego. Natrętny owad nie da się strząsnąć oraz pojawia się również w wodzie. Turyści zastanawiają się, czy insekt jest groźny dla ludzi.
Na Półwyspie Helskim od kilku dni można spotkać chmary owadów. Osadzają się na samochodach, drogach, ścieżkach i elewacjach budynków. Jak mówią mieszkańcy - dawno nie widzieli takiej inwazji.
Jesień to nie jedyny czas, gdy obserwujemy skupiska biedronki azjatyckiej, szukającej miejsca do przezimowania. Jak pozbyć się tych owadów? Jak nie pozwolić im wejść do domów? Poznaj rady entomologów, jak sobie z nimi radzić.
Jak sobie radzić z pluskwami, pchłami i wszami? Czy można coś zrobić za pomocą domowych sposobów? Po czym poznać, że nasz dom opanowały te małe owady? Jak wygląda ślad po ugryzieniu pluskwy i co zrobić, żeby to miejsce przestało swędzieć? O tym w Dzień Dobry TVN Zygmunt Jeszka reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji.