Poważny problem w Polsce. NIK ostrzega

Poważny problem w Polsce. NIK ostrzega
Poważny problem w Polsce. NIK ostrzega
Polska bezradna wobec inwazyjnych gatunków obcych? Do takich wniosków doszła Najwyższa Izba Kontroli, sprawdzając działanie administracji publicznej dotyczące zwalczania inwazyjnych gatunków obcych roślin oraz zwierząt. Co zawiodło i jakie mogą być tego konsekwencje?
  • NIK przekazała raport, w którym negatywnie oceniła działanie administracji publicznej dotyczące zwalczania inwazyjnych gatunków obcych roślin i zwierząt.
  • Do IGO zaliczamy m.in. jenoty, norki amerykańskie, barszcz Sosnowskiego.
  • W żadnej ze skontrolowanych gmin nie przeprowadzono kompleksowych rozpoznań.

Dalsza część tekstu pod wideo:

Dzikie zwierzęta na drodze: zagrożenie dla nad i dla nich
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ostrzeżenie NIK - o co chodzi?

W środę Najwyższa Izba Kontroli przekazała raport, w którym negatywnie oceniła działanie administracji publicznej w zakresie zarówno rozpoznania, jak i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych roślin i zwierząt. Kontrolę przeprowadzono w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, czterech regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska i w 16 urzędach jednostek samorządu terytorialnego (w latach 2020-2024).

Sprawdzano, czy jednostki te rzetelnie realizowały zadania związane z rozpoznaniem i zwalczaniem inwazyjnych gatunków obcych. Wśród nich są m.in. jenoty, norki amerykańskie, rak pręgowaty, barszcz Sosnowskiego czy barszcz Mantegazziego. Jak się okazało, w żadnej ze skontrolowanych gmin nie przeprowadzono kompleksowych rozpoznań, co miało wynikać głównie z braku wskazania w ustawie o gatunkach obcych podmiotów odpowiedzialnych za rozpoznanie miejsc występowania tych gatunków.

Wykryto liczne nieprawidłowości

GDOŚ nie prowadził prawidłowo rejestru IGO, który stanowił system nadzoru gatunków inwazyjnych w rozumieniu rozporządzenia 1143/2014 PE. Nie przedstawiał on faktycznych danych o skali i rozmieszczeniu roślin i zwierząt gatunków inwazyjnych. Kontrola NIK wykryła przypadki braku zgłaszania lub nieterminowego wprowadzania informacji o stwierdzonych stanowiskach obcych gatunków inwazyjnych.

Spośród 468 rezerwatów przyrody położonych na obszarze działania pięciu RDOŚ objętych kontrolą NIK, aż dla 298 (64 proc.) z nich nie zostały opracowane plany ich ochrony, a co za tym idzie, obszary te nie zostały kompleksowo rozpoznane pod kątem występowania i rozprzestrzenia IGO.

W każdym z pięciu skontrolowanych RDOŚ wystąpiły przypadki braku realizacji działań zaradczych wobec gatunków inwazyjnych w rezerwatach przyrody, ponadto większość skontrolowanych gmin nie zdefiniowała prawidłowo zadań związanych ze zwalczaniem gatunków inwazyjnych w gminnych programach ochrony środowiska.

Inwazyjne gatunki obce to poważne zagrożenie

Jak przypomniano, inwazyjne gatunki obce stanowią poważne zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. Międzyrządowa Platforma ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów ostrzega w opublikowanym we wrześniu 2023 r. raporcie, że inwazyjne gatunki obce (IGO) stanowią globalne zagrożenie dla różnorodności biologicznej.

Były one główną przyczyną globalnego wymierania roślin i zwierząt w aż 60 proc. odnotowanych przypadków

Ustawa o gatunkach obcych, która weszła w życie 18 grudnia 2021 r., miała za zadanie dostosować krajowy system zwalczania IGO do wymogów rozporządzenia nr 1143/2014 Parlamentu Europejskiego. Zaproponowane rozwiązania miały pomóc w eliminacji lub zminimalizowania negatywnego wpływu gatunków obcych na przyrodę, usługi ekosystemowe, gospodarkę oraz ludzkie zdrowie.

W ustawie określono nowe zadania i kompetencje organów administracji publicznej. Wprowadzono do polskiego porządku prawnego nowe definicje (m.in. inwazyjny gatunek obcy, działania zaradcze, eliminacja), wskazano także organy zajmujące się wydawaniem zezwoleń, monitorowaniem i zarządzaniem IGO.

Istotną rolę w utworzonym ustawą systemie eliminacji inwazyjnych gatunków obcych roślin i zwierząt powierzono wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast. Są oni odpowiedzialni m.in. za przyjmowanie zgłoszeń o stwierdzeniu obecności IGO w środowisku, dokonują weryfikacji formalnej zgłoszenia oraz zawiadamiają właściwe organy ochrony środowiska. Ich obowiązkiem jest także przeprowadzanie działań zaradczych.

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości