Obowiązujący od 1 lutego 2022 roku zerowy VAT obejmie także farmaceutyki. Obniżone zostaną ceny niektórych towarów znajdujących się w obrocie w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych. Dzięki zmianom mniej zapłacimy m.in. za suplementy diety, które - jak pokazują badania - Polacy łykają na potęgę. Po które sięgamy najchętniej?
Zatrważający raport NIK.
Każdego roku do szpitali trafiają tysiące osób zatrutych dopalaczami. Czy państwo ma szansę wygrać wojnę z producentami tych substancji? Na czym polega trudność w ich identyfikacji i wprowadzeniu zakazu sprzedaży? O dopalaczach rozmawialiśmy z prof. Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej, adwokatem Elizą Kuną oraz Tomaszem Białasem z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
40 proc. Polaków uważa, że suplementy leczą. Statystyczny Polak wydaje 100 złotych rocznie na suplementy diety. Okazuje się jednak, że suplementy diety nie są kontrolowane tak, jak leki na receptę. Część z nich nigdy nie powinna znaleźć się w obrocie, ponieważ niektóre zawierają groźne dla zdrowia substancje, bakterie kałowe i pochodne amfetaminy. Ze względu na lukę prawną organy takie jak NIK i GIS nie mają odpowiednich narzędzi, by kontrolować rynek, którego wartość w 2015 roku wyniosła 3,5 mld złotych i ciągle rośnie. W Dzień Dobry TVN dyrektor delegatury NIK Przemysław Szewczyk przybliżył nam problem kontroli suplementów. Jakie suplementy diety znalazły się na liście zakazanych, szkodliwych produktów?