Suplementy będą tańsze
Od 01.02.2022 roku do 31.07.2022 roku podatek VAT na niektóre towary spożywcze będzie obniżony do 0 proc. Obniżka obejmie również towary apteczne. Mniej zapłacimy m.in. za:
- środki spożywcze;
- suplementy diety;
- dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego;
- dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego;
- środki spożywcze wzbogacone.
Polacy kochają suplementy diety
Niża cena suplementów diety z całą pewnością ucieszy wielu Polaków. Z danych opublikowanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w 2021 roku wydatki na tego rodzaju preparaty wzrosła do 6,4 mld zł, czyli o 8 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Monika Stefańczyk, dyrektor działu analiz rynku farmaceutycznego w PMR, w rozmowie z dziennikiem zauważa, że do wzrostu rynku suplementów diety przyczyniła się zwiększona sprzedaż produktów niezwiązanych z infekcjami (np. odżywek dla osób aktywnych fizycznie). Jednocześnie ogromnym zainteresowaniem cieszy się preparaty na odporność.
Ten sukces branża w dużej mierze zawdzięcza reklamie. Producenci suplementów diety są jednymi z największych reklamodawców w mediach tradycyjnych, na czele z radiem i telewizją. Jednocześnie producenci wprowadzają na rynek kolejne nowe produkty. W minionym roku złożono ponad 21,6 tys. powiadomień dotyczących wprowadzenia suplementów na polski rynek (warto dodać, że pod tym względem rok 2020 był rekordowy, wtedy wpłynęło niemal 25 tysięcy takich powiadomień).
Jak bezpiecznie przyjmować leki?
Suplementy pod lupą NIK
Branży suplementów diety przygląda się Najwyższa Izba Kontroli. Z opublikowanego w styczniu raportu wynika, że produkty nie przechodzą należytej weryfikacji. Zebrane przez NIK dane pokazują, że w latach 2017–2020 GIS poddał analizie zaledwie 11 proc. powiadomień dotyczących wprowadzenia nowych produktów. Weryfikacja niektórych trwała latami. Co gorsza, analiza pokazała, że badane suplementy nie spełniają norm i nie powinny być sprzedawane jako środki spożywcze. Nieprawidłowości zarejestrowano także w sprzedaży internetowej.
NIK jest zdania, że prężnie rozwijający się rynek suplementów diety wymaga uporządkowania. Nowych regulacji wymaga przede wszystkim kwestia rejestracji suplementów diety, nadzoru nad ich wprowadzaniem do obrotu oraz sprzedażą.
Zobacz także:
- Do czego wykorzystywać olej z kiełków pszenicy?
- Boli cię głowa po szczepieniu? To może być efekt nocebo
- Jak wygląda trening oddechowy po przechorowaniu COVID-19?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: mgr.farm/rp.pl
Źródło zdjęcia głównego: REB Images/Getty Images