Nadciąga inwazja guniaków. Czym się różnią od chrabąszczy? Czy mamy powód, by się ich bać?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Mogą budzić strach i odrazę. Duże, włochate i głośne insekty atakują zwykle wieczorami podczas spacerów, wplątują się we włosy oraz wpadają za ubrania. W lipcu będzie ich zdecydowanie więcej, ponieważ trwa właśnie inwazja guniaka czerwczyka. Czy należy się go bać? Czym są jego "pijane loty"? Czym ten owad różni się od chrabąszcza, z którym często jest mylony?

Guniaka czerwczyk - czym się różni od chrabąszcza majowego?

Lipiec kojarzy nam się z wakacjami, ciepłymi wieczorami i… latającymi nad głowami chrząszczami. To właśnie na początek miesiąca przypada największa inwazja guniaka czerwczyka. Nieznośne owady potrafią uprzykrzyć nam życie i skutecznie wystraszyć, szczególnie, gdy przypadkowo wplączą się we włosy lub wpadną za ubranie.

Choć każdy z nas z pewnością widział je przynajmniej kilka razy w życiu, mało kto wnikliwie im nie przygląda. Na pierwszy rzut oka przypominają chrabąszcze majowe lub kasztanowe. Jak zatem odróżnić Amphi-mallus solstitialis od pozostałych gatunków? Mają od 14-18 milimetrów, są koloru miodowego, żółtobrunatnego lub w całości brunatne. Ponadto samce są mocno owłosione.

Czy guniaków należy się bać?

Zdaniem ekspertów, nie ma powodów do niepokoju.

Nie mają one tak silnego aparatu gębowego, żeby mogły przeciąć ludzką skórę. Zresztą człowiek ich nie interesuje, guniaki są wegetarianami, mogą co najwyżej - jeśli jest ich więcej - poogryzać liście roślin przez co będą wolniej rosły
- wyjaśniał w Gazecie Lubuskiej dr Daniel Kubisz z Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Guniak czerwczyk – letnie gody

Jeśli zastanawiacie się, skąd tyle guniaków znajduje się w waszych ogrodach i parkach, śpieszymy z odpowiedzią. Koniec czerwca i początek lipca to czas, w którym odbywają się gody.

Jak twierdzi dr Daniel Kubisz, wpływ na liczbę owadów mają także cieplejsze zimy. Podczas rozrodu samica przygotowuje norkę, w której składa jaja, a następnie odlatuje. Gdy nie ma przymrozków, larwy mają więc większą szansę na przeżycie. Co więcej, pędraki żyją dwa, a nawet trzy lata w ziemi i odżywiają się korzeniami roślin.

Guniaki lubią ludzi?

Zastanawiający jest także fakt, dlaczego guniaki tak lgną do ludzi. Jak się okazuje, nie ma tu wytłumaczenia naukowego. Stworzenia te prawdopodobnie wpadają na nas zupełnie przez przypadek. Nieporadne owady nie zawsze potrafią zmienić tor, szczególnie gdy latają grupami i uskuteczniają tzw. pijane loty. Co to takiego? To droga, jaką pokonują samce, podążając za zapachem samicy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch/Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: WebSubstance/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości