Czym się różni bąk od trzmiela? Nie daj się zwieźć potocznym nazwom tych owadów

Nie daj się zwieźć potocznym nazwom tych owadów - czym się różni bąk od trzmiela?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Znajdź trzmiela!
Znajdź trzmiela!
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

Zapylacze, czyli owady zapylające, pracują już od kilku miesięcy. Wiele osób, widząc podobnego do pszczoły owada z białą końcówką odwłoku, nazywa go bąkiem. Jednak czy poprawnie? Bąk i trzmiel to dwa różne zwierzęta. Jak je rozpoznać i które może nas ugryźć?

Bąk - co to za zwierzę, jak wygląda i czym się charakteryzuje?

Bąk to owad z rodziny bąkowatych, z rzędu muchówek. W Polsce tym mianem potocznie określany jest trzmiel, jednak daleko mu do faktycznego bąka. Najpopularniejszym gatunkiem w Polsce jest bąk bydlęcy oraz jusznica deszczowa, które znacznie różnią się wyglądem od pracowitego trzmiela. Samice bąkowatych odżywiają się krwią zwierząt, głównie bydła, jednak są w stanie także pobierać pokarm od ludzi. Samce żywią się nektarem i pyłkiem kwiatów. 

Bąkowate przypominają co do zasady muchy, mają charakterystyczne duże oczy i skrzydła, które kojarzą się z wyglądem muchy domowej. Co gorsza są one w stanie boleśnie kłuć, powodując podrażnienia skóry. Uważane są za dręczycieli zwierząt hodowlanych, zwłaszcza, kiedy występują w dużych ilościach. Dodatkowo mogą przenosić choroby i zarazki, jak wąglik, tularemia, świdrowce, nicienie oraz wirusa polio.

Trzmiel - co to za zwierzę?

Trzmiel z kolei należy do rodzaju owadów z rodziny pszczołowatych, co znacznie wyróżnia go od bąka samą systematyką. Jest niezwykle ważny dla gospodarki rolnej, gdyż jest zapylaczem. W poszukiwaniu pyłku i nektaru, którym się żywi, doprowadza do zapylania wielu roślin - uprawnych, szklarniowych, polnych, a także dziko rosnących.

Trzmieli występuje w Polsce wiele gatunków, a wyróżnia je to, że są w stanie zapylać kwiaty rurkowate z większą skutecznością, aniżeli pszczoła miodna. Co więcej, mają zdolność zapylania wibracyjnego - wprowadzają kwiat w wibrację, dzięki czemu zamknięte pylniki otwierają się i umożliwiają pobranie pyłku z kwiatu. Jest to szczególnie istotne dla roślin psiankowatych i wrzosowatych. Trzmiele mają także charakterystyczne gniazda - w ziemi, po czym można odróżnić je od zwykłej pszczoły. Jak zatem wygląda trzmiel?

Czym się różni bąk od trzmiela - różnice między owadami i jak je rozpoznać

Bąk i trzmiel to dwa różne gatunki owadów, które różnią się diametralnie, jednak warto podkreślić, że ten drugi często potocznie nazywany jest "bąkiem".

Bąkowate, w tym bąk bydlęcy, bardzo przypominają muchy - mają charakterystyczne oczy i kształt skrzydeł. Z kolei trzmiel przypomina owłosioną pszczołę, jest pasiasty (żółto- lub pomarańczowo-czarny), często z białą końcówką odwłoku, również owłosioną. Na trzmielach można zauważyć pyłek, którym się żywią i podobnie jak pszczoły, magazynują go przy odnóżach w specjalnych koszyczkach. To niezwykle ważne i pożyteczne zwierzęta.

Czy trzmiel jest niebezpieczny i może ugryźć?

Trzmiele faktycznie posiadają żądło, którym mogą żądlić. Posiadają je matki i robotnice tych owadów, a kiedy go używają, w przeciwieństwie do pszczół miodnych, nie narażają się na śmierć. Samce tych owadów nie posiadają żądła, a co za tym idzie, żądlić nie mogą.

Użądlenia są bardzo bolesne, jednak trzmiele znacznie rzadziej atakują człowieka niż pszczoły, są także znacznie mniej agresywne. Co ważne, żądło nie posiada haczykowatych zakończeń, dzięki czemu po ukłuciu nie pozostaje ono w skórze.

Ponadto, w żądle znajduje się jad, który przypomina skład jadu miodnej pszczoły. Mogą więc wystąpić opuchlizna, świąd i obrzęk tkanki podskórnej. Osoby uczulone na ten jad mogą być narażone na objawy wstrząsu anafilaktycznego. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pomoc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości