Styl życia

"Znajdź trzmiela!". Aplikacja, dzięki której możemy pomóc w ochronie tych wyjątkowych owadów

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Marta Wrońska
Znajdź trzmiela!
Znajdź trzmiela!Dzień Dobry TVN
wideo 2/28

Reporterka Dzień Dobry TVN Marta Wrońska udała się do Jeleniej Góry, gdzie u stóp góry Chojnik spotkała się z Anetą Sikorą, entomolożką. Miejsce to nie bez powodu nazywa się trzmielim rajem. To właśnie tam znajdziemy ich najwięcej. Nasza ekspertka poleca zainstalowanie aplikacji "Znajdź trzmiela!", dzięki której możemy chronić te owady.

Dlaczego warto dbać o trzmiele?

Trzmiele to dobrze znane nam owady z łąk i lasów. Ich rozmiar waha się między 8-18 mm. Co ciekawe, żądło występuje tylko u samic - jest ostre i długie, bez haczyków. Po użądleniu nie pozostaje w skórze człowieka. Jak mówi nasza ekspertka, dopóki nie zrobimy im krzywdy, nie będą nas żądlić. Niestety, choć nie są niebezpieczne a bez nich nie udałoby się zapylić wielu gatunków roślin, ich populacja ciągle maleje.

- Znikają miejsca, gdzie one mogą występować, gdzie mają pokarm i odpowiednie miejsce gniazdowania. Obserwujemy to coraz częściej, że jest ich mniej jeśli chodzi nie tylko o liczebność, ale także liczbę gatunków - powiedziała Aneta Sikora, entomolożka.

- Są doskonałymi owadami zapylającymi. Tam, gdzie nie poradzi sobie pszczoła miodna, poradzi sobie trzmiel. W zapylaniu pomidorów sprawdzą się tylko trzmiele np., bo są stworzone do zapylania wibracyjnego - dodała.

Znajdź trzmiela!

Powstała aplikacja, która jest prostym narzędziem do szukania tych wyjątkowych owadów. "Znajdź trzmiela" to narzędzie, za pomocą którego wysyłamy zdjęcia napotkanych przez nas trzmieli.

- Naukowcy mogą w ten sposób rozpoznawać gatunki, wiedząc gdzie i kiedy występują. Dzięki temu dowiemy się także, jak je chronić - powiedziała Aneta Sikora.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości