Borsuki w Polsce. Występowanie, cechy i rozród

Borsuk
Borsuki w Polsce
Źródło: Marko Poolamets / 500px / Getty Images
Wbrew pozorom borsuki to zwierzęta spokojne i stroniące od polowań. Cechuje je masywna budowa i życie w dużych stadach. Borsuki w Polsce odżywiają się owocami, zbożami i małymi ssakami, a niekiedy też kompostem.

Borsuki w Polsce wyróżnia masywna i krępa budowa ciała oraz srebrzysta barwa. Te zwierzęta linieją w kwietniu, a sierść zimowa wyrasta im najczęściej w listopadzie. Co warto o nich wiedzieć?

Cechy borsuka europejskiego

Borsuk to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych. Ten charakterystyczny zwierzak, znany nam głównie z bajek, wyróżnia się ciemnym umaszczeniem głowy, sztywną sierścią i wszystkożernością. Borsuk waży 12–20 kg i mierzy niecały metr. Jego ogon jest krótki, kolor sierści przeważnie szary, a oczy i uszy są małe. Borsuk w Polsceodżywia się jeżynami, dojrzałymi jabłkami, gruszkami, a nawet żabami.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Te zwierzęta żywią się najczęściej dżdżownicami, które są cennym źródłem białka i składników mineralnych, poza tym dużymi owadami, padliną, zbożami, szczurami, myszami, kretami, jeżami i ryjówkami. Borsuki jedzą również chrząszcze, gąsienice, osy, trzmiele, ślimaki, jaszczurki, węże i koniczynę.

Występowanie borsuka

Borsuki występują w całej Polsce i większości lasów Eurazji. Zamieszkują głównie lasy liściaste i mieszane. Przebywają na obszarach podmokłych i wodnych, w szczególności blisko kanałów i stawów. Borsuki w Polsce można znaleźć w sadach, w których tworzą kryjówki, nory, jamy i przepusty. Czasami borsuki wybierają towarzystwo człowieka i budują nory w pobliżu domostw. Niektóre zwierzęta zamieszkują nawet wysokie góry i można je znaleźć na wysokości 2000 m n.p.m., a w Azji do 4000 m n.p.m. Wędrowniczy styl życia borsuków niestety bardzo często doprowadza do ich śmierci ze względu na polowania myśliwych i ataki dzikich zwierząt.

Rozród borsuków

Borsuki to zwierzęta towarzyskie, które żyją w kilkurodzinnym stadzie. Okres cieczki borsuków datuje się na miesiące letnie, a więc lipiec i sierpień, a ciąża trwa od 7 do 12 miesięcy. U borsuków występuje jeden miot rocznie, a liczba młodych to 1–5 osobników. Przez pierwsze cztery miesiące młode są karmione przez matkę, po tym czasie lub nawet nieco wcześniej, zaczynają odżywiać się pokarmem stałym. Samodzielność uzyskują po 6 miesiącach życia, a dojrzałość płciową samice między 12 a 15 miesiącem życia, natomiast samce po 2 latach od narodzin.

Ciekawostki na temat borsuków

Kilka rodzin borsuków zamieszkuje jedną norę, w której się bawią i gromadzą ściółkę. Borsuki nie zapadają w hibernację, a śpiączkę, z której budzą się w trakcie cieplejszych dni. Są aktywne nocą, kiedy spędzają czas poza norą. Te urocze zwierzęta są prawdziwymi czyściochami i każdego dnia przeprowadzają gruntowną kąpiel. Wbrew pozorom borsuki nie należą do wolnych zwierząt, a najszybciej poruszają się tyłem.

Taka cecha jest dla nich przydatna ze względu na gromadzenie w norkach ściółki i innych materiałów takim właśnie sposobem. Teren borsuków jest oznaczony wydzieliną gruczołów przyodbytowych i ogonowych oraz odrapanymi drzewami i krzewami. Nory tych zwierząt mają najczęściej otwory okienne i różne komory, a niekiedy nawet piętra. Powierzchnia jamy wynosi 30–50 m kw., znajdują się w niej korytarze i liczne zagłębienia.

Różne gatunki borsuków

Borsuk zamieszkujący Polskę to tzw. borsuk europejski , ale występują również borsuki azjatyckie i japońskie . Wszystkie ssaki charakteryzuje zbliżony wygląd i pochodzenie z rodziny łasicowatych. Borsuk azjatycki, jak sama nazwa wskazuje, zamieszkuje Azję, jest nieco mniejszy od borsuka europejskiego i ma długość 50–70 cm. Waży do 9 kg i ma dłuższe zęby trzonowe. Sierść jest bardziej brązowa, a nie srebrnoszara jak w przypadku europejskich. Podobnie jak w Europie, tak i w Azji borsuki zamieszkują tereny liściaste i lasy iglaste, a nawet stepy.

Potomstwo borsuków azjatyckich rodzi się między styczniem a marcem i w jednym miocie pojawia się 1–5 małych. Organizacja IUCN uznała, że borsuki azjatyckie są gatunkiem najmniejszej troski, jednak w Chinach są zagrożone ze względu na legalne polowania i kłusownictwo oraz przemysł budowlany i galanterię. Kolejnym gatunkiem z rodziny łasicowatych są borsuki japońskie , które nie przekraczają 80 cm długości ciała i wagi 8 kg. Te zwierzęta zamieszkują wyspy Honsiu, Sikoku, Kiusiu oraz Shodoshimę. Jednak tak jak w przypadku gatunku azjatyckiego, tak i tu obserwuje się znaczny spadek liczebności tych zwierząt, na który ma wpływ przede wszystkim polowanie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości