Zwierzęta

Podróż z psem. Ekspert podpowiada, jakich błędów nie popełniać

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak zadbać o psa w podróży?
Jak zadbać o psa w podróży?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zbliżają się wakacje i wiele osób planuje zabrać na wyjazd swojego psa. Jednak, aby taka podróż była maksymalnie komfortowa zarówno dla nas, jak i dla zwierzaka trzeba się do niej odpowiednio przygotować. O czym trzeba pamiętać? Jakich błędów nie popełniać? O tym w Dzień Dobry TVN mówił behawiorysta Radosław Ekwiński.

Podróż z psem. Jak się do niej przygotować?

Wiele osób zabiera na wakacyjny wypoczynek swojego czworonoga. Niestety spora grupa psów nie najlepiej znosi podróże samochodem, zwłaszcza te długie. Co gorsza, niektóre zmagają się chorobą lokomocyjną. - Ona wynika ze stresu. Wynika z tego, tak, jak u małych dzieci, że oczy mówią jedno - stoję w miejscu., ale błędnik, który się dopiero wykształca, mówi mózgowi zupełnie co innego - jadę, wszystko się buja. Bardzo łatwo o sensacje - dyszenie, o ślinienie się, o niepokój, o wymioty - mówił w Dzień Dobry TVN Radosław Ekwiński.

Niektórzy właściciele psów, aby złagodzić objawy, podają swoim pupilom np. Aviomarin, czyli lek na chorobę lokomocyjną stosowany przez ludzi. W ocenie specjalisty nie jest to najlepsze rozwiązanie. - Uważam, że lekarze weterynarii mają zdecydowanie lepsze środki przeznaczone dla zwierząt, żeby psiakowi pomóc się wyciszyć - tłumaczył specjalista.

Jeśli jedziemy samochodem, to mały pies powinien podróżować w małym kojcu, do którego jest przyzwyczajony w domu. - Żeby czuł się tam bezpiecznie i żebyśmy my byli bezpieczni w samochodzie - tłumaczył behawiorysta. W przypadku dużych psów, jeśli nie mamy samochodu, w którym można umieścić taki kojec, dobrym rozwiązaniem będą szelki. - Dobrze dopasowane, szerokie szelki i na tyle krótkie mocowanie do pasów bezpieczeństwa, żeby (pies - przyp. red.) mógł zmieniać pozycje, ale nie mógł się plątać - mówił behawiorysta.

Podróż z psem - o czym trzeba pamiętać?

Podróże zazwyczaj są bardzo długie, dlatego psa przed wyjazdem nie należy karmić. Pies jednak powinien być napojony. - Pamiętajmy o klimatyzacji. Jeżeli jej nie mamy, to nawet mata wychładzająca, na której nasz pies będzie się mógł położyć, da mu przez kilka godzin podróży komfort. To jest fajne rozwiązanie - mówił nasz rozmówca.

Warto dodać, że dla niektórych ras zmieniające się obrazy za oknem mogą być trudne do zniesienia, co spowoduje, że psy będą szczekać. - Dlatego możemy pomyśleć o rzeczach, które dają komfort również małym dzieciom. W tylnych szybach powinniśmy sobie przyczepić na przyssawkę zaślepki i to spowoduje, że nasz pies po chwili będzie spokojniejszy - tłumaczył nasz gość.

Czy psa można zabrać ze sobą do samolotu? Jak wygląda taka podróż? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego:  Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości