Żółw Fiodor mieszka w stawie w Pieńsku. Jak tam trafił?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Marta Wrońska
Fiodor z Pieńska
Fiodor z PieńskaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W malowniczym stawie w Pieńsku od wielu lat mieszka żółw. Fiodor, jak nazwali go mieszkańcy, jest znany i lubiany. Ma tu swoją ulubioną kłodę, a nawet przyjaciółkę - kaczkę. Jak to się stało, że zamieszkał w stawie? Dowiecie się tego naszego materiału.

Jak żółw Fiodor zamieszkał w stawie?

Fiodor to żółw czerwonolicy, który zadomowił się w stawie w Pieńsku. Tomasz Mach z Koła PZW Pieńsk, wędkarz pierwszy raz zaobserwował zwierzaka 17 lat temu. - Od tamtej pory, rok w rok, jak przyjdzie już wiosna, to się pokazuje - mówił pan Tomasz. Mariusz Pozorski, dziennikarz, fotograf o żółwiu usłyszał 11 lat temu. - Na wiosnę pozuje mi do zdjęć. Zdjęcia zawsze się udają, jest cierpliwy, ja też - mówił nasz rozmówca.

Choć to, jak żółw trafił do stawu w Pieńsku, pozostaje tajemnicą, to najprawdopodobniej zwierzak został do niego wpuszczony przez hodowcę, któremu opieka nad gadem już się znudziła.

Kiedy można zobaczyć żółwia?

- Przy ładnej pogodzie on wychodzi i eksponuje swoje wdzięki. Teraz już ma towarzystwo, kiedyś był samotnikiem. W pełnej krasie wychodzi i się opala - mówił Zdzisław Holek, Koło PZW Pieńsk. Poza Fiodorem w stawie mieszkają obecnie jeszcze cztery mniejsze żółwie.

- Biologia tego żółwia jest taka, że wędkarzom nie bardzo pasuje, zjada ryby. Taki dorosły, w ciągu sezonu, potrafi do 10 kilogramów ikry zjeść. Jest w tej chwili uznawany za jeden ze 100 najbardziej inwazyjnych i najgroźniejszych obiektów, które zagrażają naszemu środowisku. Nie powinien tutaj być. Bardzo duży opór byłby społeczeństwa, żeby go stąd usunąć - mówił pan Tomasz. Na szczęście, jak dodał zwierzak "aż tak strasznie nie przeszkadza".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości