Agama brodata – cena nie gra roli, gdy chcesz mieć w domu oryginalną jaszczurkę prosto z Australii. Mimo wysokich kosztów utrzymania są one coraz popularniejsze w naszym kraju. Niskim nakładem pracy można wzbudzać zachwyt, gdyż agama brodata łatwo się oswaja i jest niezwykle wdzięcznym kompanem. Sprawdź, ile wiele frajdy może sprawić ta jaszczurka.
Agama brodata staje się nie tylko gwiazdą, ale i stałą bywalczynią polskich terrariów. Wszystko dlatego, że jest bardzo oryginalna i efektowna. Warto zaznaczyć, że hodowla agamy brodatej jest niekłopotliwa.
Agamy brodate
Agamy brodate różnią się umaszczeniem. Do najpopularniejszych należą:
- agama brodata snow;
- agama brodata biała;
- agama brodata orange;
- agama brodata czerwona.
Zwierzęta
Zwierzęta
Zachwycają one swoimi oryginalnymi barwami, które w zależności od nastroju jaszczurki mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze – jej ubarwienie jest swoistym radarem nastroju.
Jak długo żyje agama brodata?
Zdrowa agama brodata, karmiona optymalnie, w dużym i ciepłym terrarium będzie żyć około 11 lat. Zdarzają się osobniki, które przeżywają nawet do 20 lat.
Ile kosztuje agama brodata?
Agamę brodatą można kupić w sklepie zoologicznym lub przez internet. W tym drugim wypadku warto dokładnie sprawdzić sprzedawcę, żeby się nie okazało, że jaszczurka pochodzi z pseudohodowli, jest chora albo ranna. Ceny wahają się od 80 zł do 300 zł. Wszystko zależy od miejsca zakupu oraz wielkości gada – mniejsze i młodsze są tańsze. Zakup agamy to jednak nie wszystko. Decydując się na taką jaszczurkę, trzeba kupić również terrarium i niezbędny osprzęt.
Agama brodata – terrarium
Terrarium dla agamy brodatej powinno być duże. Minimalne wymiary to 120 x 80 x 60 cm. Wszystko dlatego, że agama brodata osiąga wielkość 45–55 centymetrów. Co ciekawe, połowę jej ciała stanowi ogon. Ważne, aby terrarium było wykonane z materiału izolującego ciepło. Najlepiej sprawdzi się tutaj drewno. Idealnym podłożem będzie piasek (opcjonalnie z dodatkiem gliny), celuloza lub drewienka bukowe. Nie można zapomnieć o wywietrzniku w terrarium. Dobrze wykonać je z siatki, kratek lub kółek wentylacyjnych.
Jak wspomniano wcześniej, jaszczurka ta lubi ciepło, dlatego konieczne jest odpowiednie wyposażenie terrarium dla agamy brodatej . Mowa tutaj o lampach grzewczych. Powinny mieć regulację temperatury, dzięki której możliwe będzie osiągnięcie optymalnej ciepłoty (38–40 st. C na wyspie, około 28 st. C w pozostałych miejscach; temperatura w nocy powinna wynosić 20–22 st. C). Należy też zadbać o 10–12 godzin oświetlenia. Warto również umieścić w terrarium gałąź lub korzeń, które będą służyć jaszczurce jako kryjówka oraz do zabawy.
Agama brodata – żywienie
Jeżeli chcesz hodować tę jaszczurkę, musisz wiedzieć, co je agama brodata. Dorosła agama brodata powinna być karmiona w 70 proc. owadami i w 30 proc. roślinami. Pokarm mięsny mogą stanowić: świerszcze, mącznik młynarek, drewnojady, szarańcza, mole woskowe, karaczany, dorosłe muchy, oseski mysie, gupiki. Wartościowymi roślinami, które uwielbia agama brodata, są m.in. trzykrotka, kwiaty i liście mniszka lekarskiego, bazylia, melisa, lucerna, koniczyna, figi. Młodym osobnikom należy podawać pokarm 1–2 razy dziennie, później karmienie agamy brodatej odbywa się co 2–3 dni. Mikroelementy i witaminy dla agamy brodatej powinny być suplementowanie nawet przy zbilansowanej i zrównoważonej diecie. Niezwykle ważne są witaminy C, D3, A, E i witaminy z grupy B. Warto podawać również wapń.
Agama brodata – oswajanie
Agama brodata po przeprowadzce do nowego domu może być wystraszona i zziębnięta. Należy zapewnić jej spokój i stopniowo ogrzewać terrarium lampą. Dla większego komfortu można osłonić jej klatkę ciemnym materiałem. Sygnałem ustępowania stresu będzie rozjaśnianie się koloru skóry. Co ważne, agama brodata jest zwierzęciem szybko adaptującym się do nowych warunków.
Agama brodata – zimowanie
Agama brodata nie jest aktywna przez cały rok. Hodowla polega także na zapewnieniu jaszczurce odpowiednich warunków do zimowania. Gdy dni stają się coraz krótsze i zimniejsze, zwierzę doskonale to wyczuwa. Można wtedy zauważyć spadek aktywności oraz apetytu, ciemniejsze barwy i chowanie się w chłodniejszych miejscach. Jaszczurka agama brodata może zimować zarówno w terrarium, jak i poza nim. Najważniejsze, by mogła wykopać sobie norkę, w której będzie mogła spędzić 2–3 miesiące. Pozwoli jej to przetrwać okres "deficytu pokarmowego" występujący w jej naturalnym środowisku oraz odpocząć po okresie rozrodczym i przygotować się do ewentualnego kolejnego. Co istotne, bezpiecznie zimować mogą jedynie zdrowe jednostki.
Agama brodata – choroby
Choroby agamy brodatej mogą się wiązać z dolegliwościami skórnymi, schorzeniami oczu, problemami układu pokarmowego, oddechowego i kostno-stawowego oraz urazami mechanicznymi. Do najczęściej spotykanych należą:
- żółta grzybica;
- problemy ze spojówkami;
- rozwolnienie;
- odwodnienie;
- zaczopowanie;
- zgnilec pyska;
- pasożyty przewodu pokarmowego;
- metaboliczna choroba kości;
- hipowitaminoza B1;
- złamania kończyn.
Przyczyną większości chorób są najczęściej błędy w hodowli.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mieszkają z sześcioma papugami. "Na smyczy na spacery z nimi chodzimy"
- Prehistoryczne zwierzęta, które żyły na terenie Polski. Jak wyglądał słoń leśny i prażubr?
- Wyglądają słodko, ale to dzikie zwierzęta. Co zrobić, gdy spotkamy na plaży fokę?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: JanPietruszka/Getty Images