Zwierzęta

Prehistoryczne zwierzęta, które żyły na terenie Polski. Jak wyglądał słoń leśny i prażubr?

Zwierzęta

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
K. Abramowicz, Ł. Zagórski
Polskie słonie leśne
Polskie słonie leśneDzień Dobry TVN
wideo 2/28

Słonie, te majestatyczne i potężne ssaki, zamieszkują dziś Azję i Afrykę. W Polsce możemy spotkać je tylko w ogrodach zoologicznych, ale kilkaset tysięcy lat temu prowadziły spokojny i szczęśliwy żywot na terenach naszego kraju. Jakie jeszcze prehistoryczne zwierzęta znalazły tutaj swój azyl?

Polskie słonie leśne

Na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Konin, w odkrywce Jóźwin, w 1984 roku znaleziono kości słonia leśnego. Jeden z zębów zamontowanych na czerpakach koparki, zahaczył o wielką kość. Operator, gdy ujrzał to, co odkrył, zatrzymał maszynę, by niczego nie uszkodzić. Znalezisko zostało zgłoszone do Muzeum Okręgowego w Koninie.

- Słoń leśny to największy trąbowiec, który występował na terenie Azji i Europy. Słonie te osiągały od 3,5 do 4 m wzrostu. Jest to naprawdę bardzo potężne zwierzę, nieporównywalne z żadnym współcześnie występującym trąbowcem - powiedziała Iga Janiszewska z Muzeum Okręgowego w Koninie.

Naukowcy zajmujący się opracowaniem tych kości, mieli świadomość, że mają do czynienia ze znaleziskiem niezwykle wyjątkowym. - Ten nasz egzemplarz jest największym, niemal kompletnym szkieletem słonia leśnego, który dotąd został odkryty na całym świecie - podkreśliła Janiszewska.

Słonie leśne były ogromnymi zwierzętami, więc by mieć energię, potrzebowały bardzo dużo pożywienia. - Pod względem diety nie odbiegały od swoich współcześnie żyjących, dalekich kuzynów. Były po prostu weganami, żywiły się roślinami. Żeby napędzić taką liczącą 10-11 ton bestię, potrzeba było tych roślin wiele, ale zalesienie Europy było w tamtym okresie zupełnie inne. Nasz słoń leśny liczył sobie około 50-55 lat w chwili śmierci, co oznacza, że mógł jeszcze spokojnie pożyć około 20 lat. Z tego, w jakim środowisku glebowym został znaleziony, wiemy, że utonął w bagnie. Prawdopodobnie podczas poszukiwania w lesie jakiegoś smakowitego posiłku - dodała ekspertka z konińskiego muzeum.

Prehistoria polska

Jest wiele gatunków prehistorycznych zwierząt, które dawno temu żyły na naszych terenach. Andrzej Kruszewicz, lekarz weterynarii, ornitolog i dyrektor warszawskiego zoo, opowiedział o nich w Dzień Dobry TVN.

- Prażubr, to był bardzo duży żubr o szerokim rozstawie rogów. Dorosły samiec ważył około tony, więc był ciut większy od naszych współczesnych żubrów. Był też nosorożec włochaty i z nim jest związana bardzo interesująca historia. Na południu Ukrainy jest taka wieś Starunia i tam odkryto bardzo wiele różnych zwierząt, w tym dwa nosorożce włochate odkopane przez polskich paleontologów. Jeden z osobników miał około 30 tys. lat i były zachowane jego fragmenty skóry i trzewi - powiedział Andrzej Kruszewicz.

Wisła była kiedyś wielką rzeką, z potężną ilością wód i wpadała w okolicach Hamburga do Morza Północnego. Jakie zwierzęta zamieszkiwały te wody? - Było tam bogactwo rozmaitych ryb, np. jesiotry i to ogromne - podkreślił dyrektor warszawskiego zoo.

Prehistoria polska
Prehistoria polska Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: K. Abramowicz, Ł. Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości