Dla Stanisława Poniatowskiego to była prawdziwa miłość. Przyszła caryca Katarzyna II Wielka tak zawróciła mu w głowie, że był gotów narazić się nawet kolejnemu władcy Rosji. Nie spodziewał się jednak, że ich romans wyjdzie na jaw i usłyszy takie słowa z ust męża swojej wybranki.
Ostatnie chwile życia Jadwigi Andegaweńskiej wciąż osnute są pewną dozą tajemniczości. Królowa zmarła bardzo młodo z powodu powikłań poporodowych. Jej nowo narodzona córka, według relacji Jana Długosza, żyła zaledwie trzy dni, a władczyni była oszukiwana przez dwór i dowiedziała się o śmierci dziecka dopiero, gdy sama konała. Czy to prawda?
Grupa T-raperzy znad Wisły święciła triumfy w latach 90. i do dziś cieszy się popularnością oraz sympatią słuchaczy.
Wszystkich Świętych to wyjątkowa tradycja. Zmienia koniec października i początek listopada w okres poświęcania szczególnej uwagi cmentarzom oraz osobom, których już nie ma wśród nas. Miejsca pochówku wielu Polaków, nie tylko żołnierzy, znajdują się również poza obecnymi granicami Polski. Sprawdź, gdzie znajdują się najpiękniejsze i największe polskie nekropolie za granicą.
Co to za święto?
Kilkaset tysięcy lat temu słonie leśne prowadziły spokojny żywot na terenach Polski. Jakie jeszcze prehistoryczne zwierzęta tutaj mieszkały?
W 1970 roku przez Polskę przetoczyła się fala protestów. Na jednym ze zdjęć z tamtego okresu widać młodą kobietę, która została brutalnie potraktowana przez Milicję Obywatelską. Instytut Pamięci Narodowej prosi o pomoc w identyfikacji kobiety z fotografii.
13 grudnia będziemy obchodzić 40. rocznicę jego wprowadzenia.
"Tu za każdym rogiem czai się historia i wielkie rzeczy".
Od 2022 roku w szkołach średnich prawdopodobnie pojawi się nowy przedmiot. Zmiana dotyczy zapowiadanego zwiększenia liczby lekcji historii. Zdaniem wiceministra edukacji, jest to "spełnienie postulatu podnoszonego przez wielu młodych ludzi".
Szlachcice większości osób kojarzą się z historycznymi postaciami z szablą w dłoni, czapką na głowie i zakręconym wąsem. Jak jednak wyglądają i kim są współcześni członkowie poważanych niegdyś rodów? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ich przedstawicielami.
Świat sztuki kryje wiele sekretów. Jeden z nich dotyczy historycznego serca Polski, czyli Zamku Królewskiego w Warszawie. To w nim znajdowały się symbole władzy, m.in. tron króla Stanisława Augusta, który zdobiło 86 srebrnych orłów. Kiedy w 1939 r. Niemcy zajęli stolicę, orły zagrabiono. Wydawało się, że bezpowrotnie zaginęły. Czy na pewno?
Bez zbędnych dat i nudnych politycznych odniesień. Tomasz Okoń jest pomysłodawcą i reżyserem filmów, w których Wojciech Drewniak w oryginalny i jednocześnie przystępny sposób tłumaczy zagadnienia historyczne. Skąd taki pomysł? Do kogo kierują swoje nagrania? Jaki jest ich odbiór? W studiu Dzień Dobry TVN panowie opowiedzieli, gdzie wyszukują informacji o intymnym życiu władców.