Słonie, te majestatyczne i potężne ssaki, zamieszkują dziś Azję i Afrykę. W Polsce możemy spotkać je tylko w ogrodach zoologicznych, ale kilkaset tysięcy lat temu prowadziły spokojny i szczęśliwy żywot na terenach naszego kraju. Jakie jeszcze prehistoryczne zwierzęta znalazły tutaj swój azyl?
Polskie słonie leśne
Na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Konin, w odkrywce Jóźwin, w 1984 roku znaleziono kości słonia leśnego. Jeden z zębów zamontowanych na czerpakach koparki, zahaczył o wielką kość. Operator, gdy ujrzał to, co odkrył, zatrzymał maszynę, by niczego nie uszkodzić. Znalezisko zostało zgłoszone do Muzeum Okręgowego w Koninie.
- Słoń leśny to największy trąbowiec, który występował na terenie Azji i Europy. Słonie te osiągały od 3,5 do 4 m wzrostu. Jest to naprawdę bardzo potężne zwierzę, nieporównywalne z żadnym współcześnie występującym trąbowcem - powiedziała Iga Janiszewska z Muzeum Okręgowego w Koninie.
Naukowcy zajmujący się opracowaniem tych kości, mieli świadomość, że mają do czynienia ze znaleziskiem niezwykle wyjątkowym. - Ten nasz egzemplarz jest największym, niemal kompletnym szkieletem słonia leśnego, który dotąd został odkryty na całym świecie - podkreśliła Janiszewska.
Słonie leśne były ogromnymi zwierzętami, więc by mieć energię, potrzebowały bardzo dużo pożywienia. - Pod względem diety nie odbiegały od swoich współcześnie żyjących, dalekich kuzynów. Były po prostu weganami, żywiły się roślinami. Żeby napędzić taką liczącą 10-11 ton bestię, potrzeba było tych roślin wiele, ale zalesienie Europy było w tamtym okresie zupełnie inne. Nasz słoń leśny liczył sobie około 50-55 lat w chwili śmierci, co oznacza, że mógł jeszcze spokojnie pożyć około 20 lat. Z tego, w jakim środowisku glebowym został znaleziony, wiemy, że utonął w bagnie. Prawdopodobnie podczas poszukiwania w lesie jakiegoś smakowitego posiłku - dodała ekspertka z konińskiego muzeum.
Prehistoria polska
Jest wiele gatunków prehistorycznych zwierząt, które dawno temu żyły na naszych terenach. Andrzej Kruszewicz, lekarz weterynarii, ornitolog i dyrektor warszawskiego zoo, opowiedział o nich w Dzień Dobry TVN.
- Prażubr, to był bardzo duży żubr o szerokim rozstawie rogów. Dorosły samiec ważył około tony, więc był ciut większy od naszych współczesnych żubrów. Był też nosorożec włochaty i z nim jest związana bardzo interesująca historia. Na południu Ukrainy jest taka wieś Starunia i tam odkryto bardzo wiele różnych zwierząt, w tym dwa nosorożce włochate odkopane przez polskich paleontologów. Jeden z osobników miał około 30 tys. lat i były zachowane jego fragmenty skóry i trzewi - powiedział Andrzej Kruszewicz.
Wisła była kiedyś wielką rzeką, z potężną ilością wód i wpadała w okolicach Hamburga do Morza Północnego. Jakie zwierzęta zamieszkiwały te wody? - Było tam bogactwo rozmaitych ryb, np. jesiotry i to ogromne - podkreślił dyrektor warszawskiego zoo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ekskluzywny Menel już po wazektomii: "Mężczyznom wydaje się, że to polega na obcięciu jajek"
- Zakup mieszkania w obecnej sytuacji to zysk czy ryzyko? "Uciekamy przed inflacją"
- Hate following, czyli nie lubię jej, ale obserwuję każdy jej krok. Na czym polega ten fenomen?
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: K. Abramowicz, Ł. Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN