Skalne Miasto w Czechach, Polsce i na Słowacji – co warto zwiedzić?

Skalne Miasto to nazwa stosowana dla górskich kompleksów z wąskimi przesmykami, które zachwycają turystów. Które wybrać?
Skalne Miasto - trasy dostępne dla turystów. Dojazd
Źródło: Katerina Skokanova/Getty Images

Nazwa „Skalne Miasto” nie odnosi się wyłącznie do jednego, wybranego skalnego kompleksu. Tego typu atrakcje można znaleźć w wielu miejscach na świecie, w tym również w Polsce i u jej najbliższych sąsiadów. Wycieczka do Skalnego Miasta to świetny pomysł m.in. na wyprawę z dzieckiem.

Zdecydowanie się na jedno Skalne Miasto wcale nie jest proste. Najpierw warto dowiedzieć się więcej, szczególnie na temat tych najbardziej popularnych. Które Skalne Miasto wybrać – w Czechach, na Słowacji, a może w Polsce? Która z tras zwiedzania będzie najciekawsza?

Teplickie Skalne Miasto w Czechach – trasa, bilety i czas zwiedzania

Czeskie Skalne miasto jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez Polaków. Pod tą nazwą kryją się aż dwa kompleksy górskie – Skały Adrszpaskie i Teplickie, przy czym główna trasa turystyczna wiedzie wyłącznie przez te pierwsze. Czas zwiedzania Skalnego Miasta w Czechach zależy więc głównie od tego, jak daleko podróżnicy chcą się zapuścić. W przypadku krótszej trasy zajmuje to ok. 2 godzin, a przy obu częściach nawet ok. 4 godziny. We wnętrzu tego kamiennego labiryntu najbardziej zachwycają wyrzeźbione przez siły natury bloki piaskowca oraz malownicze wodospady, przez które wiedzie trasa zwiedzania Skalnego Miasta. Na końcu wycieczki po pierwszym z kompleksów czeka też spływ rzeką. Jako że obszar Skalnego Miasta położony jest w granicach parku narodowego, można tam również podziwiać florę i faunę tego miejsca. Wśród tej drugiej zainteresowanie budzą zwłaszcza borsuki, czaple i czarne bociany.

Osobom marzącym o spokojnym cieszeniu się widokami poleca się drugi kompleks skalny – Teplickie Skały. Obejrzeć tu można niezwykłe, ukształtowane przez siły natury skały, w tym najsłynniejszą Skalną Bramę, na której znajduje się tabliczka upamiętniająca wizytę Goethego na tych terenach. Do pozostałych można zaliczyć Sfinksa, Skalną Narzeczoną i Niedźwiedzia Polarnego. Warto też nieco zboczyć z trasy, by przyjrzeć się zamkowi Strzemię.

Bilety do Skalnego Miasta w Czechach kosztują ok. 100 Kč od osoby, a ulgowe 5 Kč. Niestety nie można tam płacić złotówkami, jedynie czeską walutą. Można za to przyjechać z psem, należy tylko pamiętać o smyczy i kagańcu. Najprostszym sposobem na dojazd będzie wybranie się tam z pobliskich Teplic, np. pociągiem z Karpacza lub autobusem z Kudowy-Zdroju. W miasteczku tym można również znaleźć wiele miejsc na nocleg. Inna opcja to przyjazd samochodem, gdyż w pobliżu wejścia na trasę turystyczną znajduje się parking. Turyści chcący zwiedzić większą część Czech muszą pamiętać, że trasa pomiędzy Pragą a Teplicami wynosi 170 km.

Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska

DD_20211212_KNKS_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Martyna Wojciechowska – koniec sezonu
Martyna Wojciechowska – koniec sezonu
Martyna Wojciechowska powraca z fascynującymi bohaterkami
Martyna Wojciechowska powraca z fascynującymi bohaterkami
Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu: Uciekłam z domu! Miałam 3 albo 4 lata
Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu: Uciekłam z domu! Miałam 3 albo 4 lata
Martyna Wojciechowska świętuje urodziny!
Martyna Wojciechowska świętuje urodziny!
Martyna Wojciechowska i jej szczyty marzeń
Martyna Wojciechowska i jej szczyty marzeń
„Kobieta na krańcu świata” od kulis
„Kobieta na krańcu świata” od kulis

Słowacki Raj, czyli Skalne miasto inne, niż wszystkie

Słowacki Raj, będący rezerwatem przyrody, nie jest typowym Skalnym Miastem, jednak może właśnie dlatego warto się tam wybrać. Znajduje się on w południowej części kraju, a dokładnie na styku Gemeru i Spiszu. Przejście trasą tego nietypowego Skalnego Miasta pozwoli na podziwianie niesamowitych wodospadów i wąwozów wyżłobionych przez przepływające w tym obszarze potoki. Dzięki takiemu uformowanie terenu, a także zróżnicowanej roślinności, rezerwat ten sprawia wrażenie baśniowej krainy. Należy natomiast z rozwagą wybrać szlaki w Skalnym Mieście, zwłaszcza decydując się na wyprawę z dziećmi. Trasy znajdujące się na północy rejonu to zwykle te najtrudniejsze. Warto także kupić mapę przed wejściem do Słowackiego Raju, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie wybrać najodpowiedniejsze miejsca. Jednymi z najciekawszych są Dobszyńska Jaskinia Lodowa, wąwóz Sucha Bela, wodospady, np. ten w Sokoliej Dolinie oraz Kyseľ, a także Przełom Hornadu, gdzie turyści przechodzą po metalowej kładce zawieszonej kilkanaście metrów nad rzeką.

Do słowackiego Skalnego Miasta nie jest łatwo dojechać transportem publicznym. Najczęściej odwiedzający decydują się wtedy na przejazdy busami, jednak zwykle nie obejdzie się bez przesiadek. Najwygodniej jest dotrzeć tam samochodem, w pobliżu wejścia znajduje się bowiem parking. Wstęp do Skalnego Miasta kosztuje zwykle ok. 1,5 Euro.

Skalne Miasto w Polsce – atrakcje turystyczne w Górach Stołowych

Również w Polsce, na obszarze Gór Stołowych, znajduje się niesamowite Skalne Miasto, czyli Błędne Skały. Tak, jak w przypadku czeskiej atrakcji, tu też można przejść się między naturalnie wyrzeźbionymi blokami piaskowca. Odległości pomiędzy niektórymi z nich to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów, dlatego w tym kompleksie można poczuć się jak na wąskich uliczkach niezwykłej metropolii. Trasa turystyczna tego Skalnego Miasta nie jest szczególnie trudna do przebycia, dlatego każdy powinien pokonać ją w przedziale od 35 minut do ok. 1 godziny. Intrygujące masywy skalne o oryginalnych kształtach i nie mniej zaskakujących nazwach, np. Wielka Sala czy Skalne Siodło, a także taras widokowy Skalne Czasze to jedne z najciekawszych miejsc w polskim Skalnym Mieście. Bilet do parku narodowego, gdzie znajduje się kompleks, kosztuje ok. 10 zł, a ulgowy 5 zł. Na miejsce można dojechać busem lub samochodem, gdyż przy wejściu znajduje się parking.

Skalne miasta to niesamowite obiekty na mapie Europy stworzone przez matkę naturę. Na taką wycieczkę zdecydowanie warto się wybrać, by podziwiać niezwykłe widoki i obcować z dziką przyrodą.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości