Chiny to świetne miejsce na to, by poznać zupełnie inną kulturę i zasmakować prawdziwej przygody. Planując podróż, warto wziąć pod uwagę miejsca nieco mniej oczywiste niż Pekin czy Szanghaj, takie jak miasto Jinan. Co warto o nim wiedzieć?
Miasto Jinan, choć jest mało popularne, ma wiele do zaoferowania. By jednak jego zwiedzanie było owocne, warto wcześniej dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę i dokąd należy pójść. Jakie miejsca koniecznie należy uwzględnić w planie wycieczki?
Jinan – co warto wiedzieć?
Miasto Jinan znajduje się we wschodniej części Chin. Jest położone nad rzeką Huang He, zwaną także Żółtą Rzeką, będącą drugim co do wielkości ciekiem wodnym w Chinach. Jinan to stolica prowincji Szantung, której nazwa oznacza dosłownie "na wschód od gór" i nawiązuje do górskiego łańcucha Thaihang Shan, znajdującego się w odległości 500 kilometrów na zachód.
Podróże samolotem i nie tylko
Podróże samolotem i nie tylko
Jinan zajmuje powierzchnię 8 177 kilometrów kwadratowych, a w 2010 roku liczyło 6 814 000 mieszkańców. Miasto jest ważnym ośrodkiem szkolnictwa wyższego, wyrobu ceramiki, a także przemysłu maszynowego, włókienniczego i spożywczego.
Jinan – Chiny mniej oczywiste
Jinan jest znane z obfitości czystych źródeł, których w całym mieście zarejestrowano 72. Wiele z nich czeka ciągle na odkrycie. Nie dziwi zatem fakt, że jest nazywane Miastem Źródeł.
Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić, jest Park Źródła Baotu, które jest tak wyjątkowe, że zostało uznane za źródło numer 1 w skali całego świata. Park znajduje się w sercu biznesowej dzielnicy Jinan. Źródło Baotu mieści się w jego centralnej części. W parku można podziwiać także 30 innych źródeł, takich jak źródła Shuyu, Liuxu czy Dukan. To wspaniałe miejsce, by kontemplować nie tylko naturę, ale i dawną architekturę Chin.
W weekendy i w czasie organizowanych na terenie parku festiwali jest tam dosyć tłoczno, ale jeśli komuś to nie przeszkadza, to może odwiedzić park w czasie trwającego od 25 września do 25 października Festiwalu Źródeł. Na zwiedzanie parku warto przeznaczyć godzinę, a nawet dwie, choć wiele osób decyduje się na znacznie dłuższy pobyt w tym pięknym miejscu.
Warto zobaczyć także Jezioro Daming z otaczającym je parkiem, który jest uważany za jedną z trzech największych atrakcji Jinan. Miejsce najlepiej odwiedzać latem – w lipcu i sierpniu, kiedy można podziwiać kwitnące lotosy, których jest tutaj bez liku, a na ich cześć organizowany jest festiwal. Park to idealne miejsce na spacer i wspaniała okazja, by zobaczyć niezwykłe świątynie Tie Xuan i Beiji. Zwiedzanie zajmuje zazwyczaj około dwóch godzin.
Skwer Miasta Źródeł to duża, otwarta przestrzeń w centrum miasta, z której można popatrzeć na stare miasto od północy, Źródło Baotu od strony zachodniej, zieloną Górę Buddy, która rozpościera się na południu i Pawilon Wyzwolenia od wschodu. To dobre miejsce do kontemplacji i odpoczynku. Kolejna atrakcja, którą oferuje miasto, to Źródło Czarnego Tygrysa, będące drugim po Źródle Baotu najważniejszym źródłem w Jinan. W tym przypadku woda wypływa z jaskini przez kamienne rzeźby głów zwierząt i wpada do ogromnego basenu. Wiatry wiejące w jaskini wywołują charakterystyczne dźwięki podobne do ryku tygrysa i to właśnie do tego ryczenia nawiązuje nazwa miejsca.
Będąc w Jinan, koniecznie trzeba wybrać się na Górę Tysiąca Budd, która jest jedną z ważniejszych atrakcji miasta. Znajdują się na niej liczne świątynie, jaskinie, pawilony, tarasy, wieże i pomniki Buddy, do których nawiązuje nazwa góry. Na szczególną uwagę zasługuje Klif Tysiąca Budd, Świątynia Xingguochan, Dziewięć Chmur Shandong i Świątynia Zen. Na górę można dostać się, używając schodów, co zazwyczaj zajmuje około godziny lub skorzystać z wyciągu krzesełkowego. Z góry rozpościera się także wspaniały widok na okolicę.
Kolejna atrakcja miasta Jinan to basen Pięciu Smoków, który znajduje się na północ od Źródła Baotu. O tym miejscu wiedzą nieliczni, ponieważ nie tak łatwo je znaleźć. Na terenie parku, oprócz Źródła Pięciu Smoków, znajduje się 28 mniejszych źródeł. Legenda łączy to miejsce z generałem dynastii Tang – Qin Shubao, który posiadał w tym miejscu swoją rezydencję. Według legendy ulewne deszcze pochłonęły pałac, tworząc w jego miejscu basen. To park pełen spokoju i ciekawej chińskiej architektury.
Zobacz także:
- Atrakcje w Świeradowie-Zdroju. "To miejscowość na każdą porę roku i dla każdego"
- Sveti Jure w Chorwacji – góra, którą trzeba zdobyć
- Wielka Czantoria, Ustroń - kolej linowa, tor saneczkowy i wyciąg narciarski
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: SW Photography/Getty Images