Czechy

  Czechy

  Czechy to kraj środkowoeuropejski, który oferuje turystom wiele ciekawych miejsc, a prym wśród nich wiedzie Praga. Weekend spędzony w tym pięknym mieście może okazać się ciekawą i pełną niespodzianek przygodą, która na długo zostanie w naszej pamięci.

  Karlowe Wary, czyli Karlsbad, leżą zachodnich w Czechach, nad rzeką Teplej. Miasto jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk na świecie. Kurowali się tu m.in. Karol Marks, Johann Wolfgang Goethe, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Adam Mickiewicz, Giacomo Casanova, Otto von Bismarck. Od wielu lat Karlowe Wary przyciągają turystów i miłośników sztuki wieloma atrakcjami.

  Praga jest stolicą i jednocześnie największym miastem Czech. Dzięki temu znajduje się tam wiele zarówno zabytków, perełek architektonicznych (m.in. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO centrum miasta), jak i atrakcje dla dzieci. W Pradze nie sposób się nudzić.

  Piłkarska reprezentacja Polski kobiet wygrała z Czechami 5:0 w towarzyskim meczu rozegranym w hiszpańskiej Kartagenie. Był to drugi i ostatni sparing zespołu trenerki Niny Patalon podczas zgrupowania w Hiszpanii. Z kolei w miniony piątek biało-czerwone piłkarki zremisowały z Finlandią 2:2. W studiu Dzień Dobry TVN sportsmenki opowiedziały o swoim sukcesie.

  Kutna Hora słynęła dawniej z ogromnych pokładów srebra. Było to jedno z najbogatszych miast średniowiecznej Europy, które liczbą mieszkańców dorównywało ówczesnemu Londynowi. Dzisiaj Kutna Hora jest nie mniej popularna. Co roku ciągną tutaj rzesze turystów, a odwiedzenie miasta to punkt obowiązkowy nawet najkrótszej wycieczki do Pragi.

  Kuchnia czeska kojarzy się najczęściej z knedliczkami i dobrym piwem. Jednak restauracje czeskie serwują mnóstwo innych przysmaków. Pyszne jedzenie można dostać również w barach przekąskowych na targach i rynkach. Tu można zjeść parówki w bułce, czyli odpowiednik amerykańskiego hot doga. Czesi uwielbiają także zupy, które są podstawą każdego obiadu. Czeska kuchnia to również przysmaki na słodko. Próbując czeskich dań, ma się pewność, że niejednokrotnie zaskoczą swoim bogactwem i różnorodnością.

  Zasada europejskiej solidarności sugerowałaby, że Polacy należący do grup największego ryzyka, czyli np. seniorzy po 70. roku życia, mogliby zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE, kiedy w nich przebywają albo chcą skorzystać z takiej możliwości. W praktyce jest to jednak dużo bardziej skomplikowane. Sprawdź, gdzie i jak można to zrobić.

  Piętrowy pociąg osobowy najechał na skład pocztowy, który czekał na wjazd na stację. Około 30 pasażerów zostało rannych, a maszynista zmarł. Do katastrofy kolejowej doszło w miejscowości Czeski Brod. To kolejny taki wypadek w Czechach w ostatnich tygodniach.

  Podczas spaceru Patrycja Olsza i jej dziewięcioletnia córka Kamila znalazły baloniki z przyczepionym listem. List zawierał prośbę o świąteczne prezenty, skierowany był do Pana Jezuska, a napisała go czteroletnia Aniczka z Czech. Jakie marzenia miała mała Czeszka? Kto pomaga Pani Patrycji i Kamili zorganizować paczkę dla Aniczki? Czy można przyłączyć się do zbiórki na prezent? Sprawdziła to reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.

  O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z Czech, a dokładnie ze Skalnego Miasta. Adrspach to podobno jedno z najpiękniejszych skalnych miast Europy - leży zaledwie kilka kilometrów od polskiej granicy. Jakie atrakcje turystyczne skrywa to miejsce?

  Zdaniem Mariusza Szczygła - Czechy są idealnym krajem do emigracji. I - jak podkreśla - nie mówi tego tylko, dlatego że lubi naszych południowych sąsiadów. Dlaczego warto zamieszkać i pracować w Czechach? I czy sprawcą tego jest Mariusz Szczygieł? Jak żyje się w Czechach? I dlaczego prawdziwe życie Czecha zaczyna się w piątek?

  Kanada, Czechy, a może Niemcy? W tym roku pierwszą lokatę w rankingu miejsc, w których żyje się najlepiej zajął Singapur. Jak odnajdują się tam Polacy? Poznajcie najprzyjaźniejsze miejsca na świecie. O dolach i niedolach życia na emigracji, zarówno za granicami naszego kraju jak i w Polsce, rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Marcinem Bosackim, Miłoszem Brzezińskim i Charlesem Daigneault.

  Jeśli rząd podniesie podatki dla małych przedsiębiorców, to jest bardzo prawdopodobne, że przedsiębiorcy będą się rozliczać w innych krajach. Jednym z rajów podatkowych, do których mogą uciekać są Czechy. Dlaczego właśnie tam? Komu będzie najłatwiej uciec? O tym gość Dzień Dobry TVN radca prawny i doradca podatkowy Marek Kolibski.

  Wiera Jelinek została pierwszą a Polsce kobietą-księdzem w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Jej mąż - Mirosław - jest również pastorem. Obecnie mieszkają w Czechach i prowadzą dwie parafie oddalone od siebie o 2 km. W ich ślady poszła córka Ewa, która jest proboszczem w Ostrawie. Dlaczego wybrała tę drogę? Jak zapatruje się na celibat? W jakich okolicznościach poznała swojego męża? Czy w Czechach jest coraz mniej wiernych? O tym Pani Ewa powiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Tomasz Zubilewicz wybrał się do czeskiej Pragi na turniej rycerski! Jak, zeszłoroczni zwycięzcy, reprezentacja Polski, radzą sobie podczas odbywającej się tam właśnie "Bitwy Narodów"? Zobaczcie!

  Czym jest dług graniczny i ile hektarów Czesi są winni Polakom? Filip Chajzer wybrał się do naszych południowych sąsiadów na rekonesans. Co nas łączy, a co dzieli i czy Czesi chcieliby mieszkać w Polsce? Dowiedział się też co jest fajnego w Czechach! :)

  Pojawiły się informacje, że Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan mają poprowadzić wspólny program. Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Chciały zadać kłam zniekształconej rzeczywistości. Bywają zmęczone, mają podkrążone oczy - o tej stronie macierzyństwa się nie mówi. Słodko-gorzki obraz macierzyństwa dwóch Czeszek podbija nie tylko Internet.

  Mariusz Szczygieł pokochał Pragę od pierwszego wejrzenia. W Czechach zachwyca go wszystko, a Czechów kocha za dystans do samych siebie. Nam odpowiedział o swoim podwójnym życiu.

  Od kiedy i za co kocha Czechów? Dlaczego dziennikarze zawsze zadają mu to samo pytanie? Mariusz Szczygieł opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu o swoim praskim życiu. Zapis tej rozmowy zobaczycie już w najbliższą niedzielę. Zapraszamy!

  „Po drugiej stronie lustra” to nowa płyta Haliny Mlynkovej. Album jest owocem współpracy z czeskim producentem Leszkiem Wronką, który w życiu prywatnym jest partnerem Haliny. Jak artystka oddziela życie prywatne od zawodowego? Jaką gwarą mówi w rodzinnych stronach i jak to jest być kobietą po przejściach?

  Czeskie władze chcą do szkół wprowadzić obowiązkową naukę o finansach. Pozwoli to dzieciom już od wczesnych lat oswoić się z pieniędzmi i umieć w życiu dorosłym nimi rozporządzać. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Małgorzata Rozenek oraz dziennikarz i publicysta ekonomiczny Tadeusz Mosz. Czy wychowują swoje dzieci i poszanowaniu pieniądza?