Morawy Południowe, miejsce pełne niespodzianek, czeka na odkrycie. Michał Cessanis zabrał nas w podróż po tym niezwykłym czeskim regionie. Pokazał widzom Dzień Dobry TVN urokliwe miasteczka, tajemnicze jaskinie i tradycyjne potrawy regionalnej kuchni.
Podróż po Morawach Południowych
Rozpoczęliśmy naszą podróż w Znojmie, jednym z najbardziej urokliwych miasteczek w Czechach. Ten królewski gród, który jest miejscem narodzin festiwalu winobrania, kryje wiele sekretów. To tutaj mieszkał i uczył Gregor Mendel, odkrywca genetyki. Nie można pominąć też słynnych ogórków kiszonych ze Znojma, które są prawdziwym rarytasem. Następnie, przemierzając Morawy Południowe, dotarliśmy do Morawskiego Krasu, największego obszaru jaskiń w Europie Środkowej.
- Mamy największą liczbę słonecznych dni w Czechach, ale nie tylko. Zobacz Michał, w tym budynku mieszkał i uczył Gregor Mendel. To on odkrył, że istnieje coś takiego jak genetyka i dziedziczenie. Ale jak skręcimy w prawo, zobaczymy kościół i śliczną historyczną uliczkę. Wyobraź sobie, że nasze małe Znojmo jest miastem królewskim. To tutaj przyjeżdżał król Jan Luksemburski. Potem stworzył tu festiwal winobrania. Jest to nasze wielkie święto organizowane do dzisiaj - opowiadała Dominika Sabatova, mieszkanka Znojma.
Morawski Kras - kraina jaskiń pełna tajemnic
Morawski Kras to miejsce, które zapiera dech w piersiach. Jaskinia Katarzyńska, z największą kopułą w Czechach, jest jednym z pięciu takich miejsc udostępnionych turystom. To miejsce kryje wiele tajemnic, w tym stalagmity nazywane lasem bambusowym czy cmentarzysko niedźwiedzi jaskiniowych.
- Cała jaskinia jest długa na ponad 580 metrów. To w sumie jest jedną z mniejszych udostępnionych jaskiń w Czechach. (...) Te cenne staragmity nazywane są lasem bambusowym, bo bambus przypominają. Odkryto je w 1909 roku. To jedno z najsłynniejszych miejsc w tej jaskini. Mamy tu także kilka ukrywających się zwierząt - wskazała Katerina Dockalova, przewodniczka.
Nieopodal znajduje się Przepaść Macochy, której nazwa wywodzi się z mrocznej legendy.
- Legenda mówi, że kiedyś żyła tutaj macocha, która nie lubiła swojego pasierba. Dlatego postanowiła się go pozbyć i zepchnęła go w tę przepaść. Ale potem macochę dopadły wyrzuty sumienia i sama w tę przepaść skoczyła - dodała rozmówczyni Michała Cessanisa.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Turystyka w XIX wieku. "To nie było zajęcie dla wymuskanych paniczyków i lubiących pachnieć dam"
- Jak sprytnie spakować się w podróż? Anita Włodarczyk zdradza niezawodne patenty
- Jak szybko nauczyć się języka obcego? "To jest powód częstych porażek"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Reporter: Marek Zieliński
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN