Turystyka w XIX wieku. "To nie było zajęcie dla wymuskanych paniczyków i lubiących pachnieć dam"

XIX-wieczne wakacje
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wakacje w XIX wieku
Wakacje w XIX wieku
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

XIX-wieczne podróżowanie było nie lada wyzwaniem. Wystarczy wspomnieć, że podróż w Krakowa do Zakopanego trwała 1,5 dnia, aby uzmysłowić sobie, że sama przeprawa z punktu A do punktu B była niemałym wydarzeniem. Agnieszka Lisak, autorka bloga o życiu w XIX-wieku, zdradziła, jak ponad 100 lat temu wyglądały wakacyjne wyjazdy. Rozmowę przypominamy z okazji Światowego Dnia Turystyki.

Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest 27 września. Został uchwalony w 1979 roku decyzją UNWTO - wyspecjalizowaną organizację ONZ. Celem jest podniesienie świadomości o roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowych, a także pokazanie wpływu kulturowego, politycznego, ekonomicznego i społecznego na wartości światowe.

Wakacje w XIX wieku

Urlop jest wynalazkiem XX-wiecznym. Polscy pracownicy prawo do płatnego zwolnienia od świadczenia pracy uzyskali w 1922 roku. Uchwalone wówczas przepisy należały do pionierskich na skalę europejską. To jednak nie oznacza, że wcześniej nie wyjeżdżano na wakacje. Samo słowo "urlop" pochodzi od niemieckiego "Urlaub". Prawdopodobnie w ten sposób średniowieczni rycerze prosili o swoich władców o zgodę na uczestnictwo w bitwie.

W XIX-wiecznej Polsce najczęściej podróżowano nad morze (do Sopotu), do wód, czyli miejscowości uzdrowiskowych lub do majątków ziemskich - własnych lub tych, które należały do rodziny. Już 100 lat wcześniej podróż była jednym z najważniejszych elementów wykształcenia - wówczas dostępnego głównie dla mężczyzn. Młodzi chłopcy z dobrych domów wyruszali w tak zwane grand tour, w których obowiązkowym programie znajdowały się słynące z zabytków włoskie miasta oraz Francja, gdzie kwitło życie intelektualne.

Rewolucja przemysłowa przyniosła inne potrzeby. Ludzie zaczęli być najzwyczajniej w świecie zmęczeni, a podróż miała być sposobem na ucieczkę od codziennych obowiązków i lekiem na "skołatane nerwy".

- Trzeba mieć na uwadze, że ten zwyczaj wyjedżania na wakacje to jest dopiero druga połowa XIX wieku i rozwinął się pod wpływem prasy - wyjaśniała Agnieszka Lisak w studiu Dzień Dobry Wakacje. - Przez całe stulecia podróżowanie to nie było zajęcie dla wymuskanych paniczyków i lubiących pachnieć dam, ale dla osób lubiących wyzwania. W porze letniej drogi tonęły w kurzu, gdy padał deszcz powozy grzęzły w błocie. Do tego proszę sobie wyobrazić, że zajazdy nie miały łazienek, no to jak podróżni wyglądali po kilku dniach - wyliczała.

Podróże XIX-wiecznych kobiet

XIX-wieczni turyści mieli do dyspozycji cały wachlarz środków transportu - do furmanek kursujących na trasie z Krakowa do Zakopanego, poprzez wynajęte powozy, po kolej, która zaczynała zyskiwać na popularności. Każdy, kto chciał w miarę komfortowo odbywać podróż, musiał zabierać ze sobą olbrzymie ilości bagażu - od pościeli po porcelanowe serwisy. Konieczny był również odpowiedni strój. Pisma kobiece zaczynały proponować modę podróżną. Jednak, jak słusznie zauważa Agnieszka Lisak, niewiele miała ona wspólnego z wygodą. I tak na archiwalnych zdjęciach możemy zobaczyć panie wspinające się po zboczach Tatr w gorsetach, sukniach z trenem i obowiązkowych kapeluszach, których jedyną funkcją było uzupełnienie stylizacji.

- W każdej sytuacji należało być damą, dlatego nawet w podróży trzeba było mieć na sobie gorset do tego, w zależności od dekady, albo turniurę albo krynolinę, także lekko nie było - wyjaśniła. - W XIX wieku kobieta nie prowadziła własnego życia towarzyskiego, sama, czy nawet w gronie koleżanek, nie mogła chodzić do teatru czy nawet do kawiarni. Funkcjonowała pod nadzorem męża czy rodziców. Ktoś musiał czuwać nad jej moralnością - podsumowała.

Zobacz wideo i posłuchaj całej rozmowy o kobiecych podróżach w XIX wieku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

podziel się:

Pozostałe wiadomości