Mieszkańcy Przemyśla projektują epokowe stroje. "Naszym założeniem było, żeby pokazać piękno mody z tamtych lat"

Stowarzyszenie "Damy i Huzary"
Czar dawnej Galicji
Źródło: Dzień Dobry TVN
Moda z dawnych lat stanowi połączenie elegancji, subtelności i nietuzinkowego wzornictwa. Przekonują o tym przedstawiciele stowarzyszenia "Damy i Huzary" z Przemyśla, którzy z godnym podziwu zapałem odtwarzają stroje inspirowane stylem obowiązującym u schyłku XIX wieku. W Dzień Dobry TVN członkowie wyjątkowej grupy rekonstrukcyjnej opowiedzieli o swojej pasji.

Rekonstrukcja strojów historycznych w Przemyślu

Członkowie przemyskiego stowarzyszenia "Damy i Huzary" mogą pochwalić się niezwykłą pasją, łączącą zamiłowanie do mody z elementami wiedzy historycznej. Projektowane przez nich stroje wzorowane są na szykownych ubiorach, które noszono u schyłku XIX wieku.

- Naszym założeniem było, żeby pokazać piękno mody z tamtych lat - przyznał Andrzej Kawecki, jednocześnie podkreślając, że działalność grupy nie ogranicza się wyłącznie do odtwarzania konkretnych stylizacji.

Porady stylistki

DD_20211222_Moda_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.

- Nie tylko się ubieramy, nie tylko szyjemy, ale też uwieczniamy nasze postacie na pięknych zdjęciach. Chodzę do archiwów, do muzeów, gdzie są te zdjęcia i dobieram kolorystykę z tamtej epoki. My nie robimy selfie, nie robimy dziubków. Wzorujemy się na gestach i układach ciał z tamtego czasu - wyjaśnił prezes stowarzyszenia "Damy i Huzary".

Co wyróżnia modę z dawnych lat?

Kostiumy inspirowane modą sprzed lat wykonywane są z dbałością o każdy detal. Długie, koronkowe suknie, strojne kapelusze, szydełkowe parasolki i eleganckie rękawiczki to zaledwie część elementów garderoby, po które z przyjemnością sięgają członkinie przemyskiego stowarzyszenia. Panowie zwracają uwagę gustownymi surdutami i akcesoriami, między innymi kieszonkowymi zegarkami i ozdobnymi laskami.

- Krawiectwo jest moją największą pasją od 40 lat. Kilkanaście lat spędziłam w Londynie, pracując u różnych projektantów. Szyłyśmy dla bardzo znanych osób ze świata filmu, polityków i również dla członków rodziny królewskiej - wspominała Krystyna Cynkar, która z imponującym zapałem angażuje się w realizację niecodziennego projektu.

- Moda u schyłku XIX wieku jest już taka bardziej funkcjonalna i nie jest tak bardzo bogato zdobiona, tylko w sposób dyskretny - podsumowała krawcowa z wieloletnim stażem, jako podstawowe wyznaczniki stylu tamtej epoki wskazując między innymi szykowne kołnierzyki, ozdobne broszki, delikatne wzory i pastelowe kolory.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości