Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Podróże po Polsce
Europejska Stolica Kultury - wyniki
Idea konkursu na Europejską Stolicę Kultury ma już ponad 40 lat. Pierwszy raz pomysł pojawił się na początku lat 80. XX wieku. Pierwszą stolicą zostały Ateny z inicjatywy Meliny Mercouri, ówczesnej minister kultury Grecji. Kolejnymi miastami były Florencja, Amsterdam, Berlin Zachodni oraz Paryż.
Pod koniec XX wieku, w 1999 roku zmieniono reguły wyboru i od tamtej pory wybierane są dwa miasta. Jedynie w 2000 roku, wyjątkowo, ustanowiono aż 9 miast jako ESK, były nimi między innymi Kraków i Praga, które były spoza UE.
W 2029 roku kulturalnymi stolicami Europy zostaną dwa miasta. Oprócz polskiej stolicy województwa lubelskiego - Lublin, będzie to również miasto ze Szwecji - Kurina lub Uppsala. Wyniki konkursu podawane są z dużym, bo kilkuletnim wyprzedzeniem, tak też tegoroczne ogłoszone miasta zostaną ESK dopiero w 2029 roku.
W 2024 roku Europejskimi Stolicami Kultury są trzy miasta - Tartu (Estonia), Bad Ischl (Austria) i Bodø (Norwegia).
Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029
W środę, 25 września, ogłoszono wyniki konkursu na Europejską Stolicę Kultury 2029. Lublin został wybrany spośród czterech konkurujących miast, które dostały się do finału - Bielska Białej, Kołobrzegu, metropolii katowickiej i właśnie Lublina. Jednak na swojej drodze miasto musiało "pokonać" także Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Kielce, Opole, Płock, Pszczynę, Rzeszów i Toruń.
- Mam zaszczyt ogłosić, że panel ekspertów rekomenduje Lublin na Europejską Stolicę Kultury 2029 - ogłosiła przewodnicząca zespołu Suvi Innilä podczas konferencji prasowej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Miasto Lublin o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zabiega od ponad 15 lat. Miasto aspirowało o tytuł na 2016 rok, a starania o to rozpoczęły się już w 2011 roku. Stolica regionu już po raz drugi konkurowała o zdobycie tytułu ESK.
- Teraz czeka nas praca - i to wszystkich, nie tylko menedżerów kultury, samych artystów, ale też nas - czyli członków Komisji Kultury Rady Miasta Lublin, urzędników ratusza. Doczekaliśmy się tego, czego pragnęliśmy od 15 lat. I nie możemy tego zmarnować. Więc: wszystkie ręce na pokład. Od dziś od godziny 15:15 kultura w Lublinie jest priorytetem - skomentował radny Marcin Wroński, przewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Zabytków RM Lublin.
Lublin zdobył upragniony tytuł ESK 2029
- Lublin charakteryzuje wiara, że kultura może zmieniać miasto - mówi "Wyborczej" Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Kultura stała się w Lublinie kołem zamachowym rozwoju miasta i zmieniła je w sposób zasadniczy. Gospodarka jest bardzo ważna, ale to kultura zmienia Lublin. Chciałbym podziękować ludziom kultury, organizacjom pozarządowym i tym wszystkim, którzy budują zaangażowanie w mieście. To jest ich sukces, ja jestem od tego, żeby wypełnić zobowiązanie zapisane w aplikacji.
Na inwestycje związane z zostaniem ESK planowane jest przeznazenie 61 milionów euro. W 2023 roku ówczesny minister kultury, Piotr Gliński, deklarował przekazanie dotacji dla zwycięzkiego miasta w wysokości około 100 mln zł.
- Cały czas jesteśmy traktowani przez wielu jak Polska B. W nas się nie wierzy, to u nas były strefy antyLGBT, na wschód od Warszawy kończy się życie, biała plama. Okazuje się, że nie. Zaprosiliśmy do naszego programu Lwów. My tą naszą, wschodnią Europą chcemy zachwycić Zachód - mówi "Wyborczej" Rafał "KoZa" Koziński, jeden z twórców aplikacji konkursowej.
Zobacz także:
- Norweskie miasto Europejską Stolicą Kultury 2024. Co warto zobaczyć w Bodø?
- Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016
- Kulturalna odsłona Torunia. "Większość najciekawszych rzeczy skumulowanych jest na starówce"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: kurierlubelski.pl/wyborcza.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andy Loghin Photography/Getty Images