Europejska Stolica Kultury 2029 została wybrana. To miasto w Polsce bardzo zabiegało o ten tytuł

Panorama Lublina
Europejska Stolica Kultury 2029 została wybrana. To miasto w Polsce bardzo zabiegało o ten tytuł
Źródło: Andy Loghin Photography/Getty Images
Polskie miasto zostało Europejską Stolicą Kultury. Lublin nie po raz pierwszy ubiegał się o ten tytuł, aż w końcu udało się osiągnąć cel. Do walki stanął m.in. z Kołobrzegiem czy metropolią katowicką. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Podróże po Polsce

Katarzyna Jaroszyńska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Świat zabawek w Gdańsku
Świat zabawek w Gdańsku
Wrocławskie święto biegaczy
Wrocławskie święto biegaczy
Banksy we Wrocławiu
Banksy we Wrocławiu
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Magiczna, świąteczna Warszawa
Magiczna, świąteczna Warszawa

Europejska Stolica Kultury - wyniki

Idea konkursu na Europejską Stolicę Kultury ma już ponad 40 lat. Pierwszy raz pomysł pojawił się na początku lat 80. XX wieku. Pierwszą stolicą zostały Ateny z inicjatywy Meliny Mercouri, ówczesnej minister kultury Grecji. Kolejnymi miastami były Florencja, Amsterdam, Berlin Zachodni oraz Paryż.

Pod koniec XX wieku, w 1999 roku zmieniono reguły wyboru i od tamtej pory wybierane są dwa miasta. Jedynie w 2000 roku, wyjątkowo, ustanowiono aż 9 miast jako ESK, były nimi między innymi Kraków i Praga, które były spoza UE.

W 2029 roku kulturalnymi stolicami Europy zostaną dwa miasta. Oprócz polskiej stolicy województwa lubelskiego - Lublin, będzie to również miasto ze Szwecji - Kurina lub Uppsala. Wyniki konkursu podawane są z dużym, bo kilkuletnim wyprzedzeniem, tak też tegoroczne ogłoszone miasta zostaną ESK dopiero w 2029 roku.

W 2024 roku Europejskimi Stolicami Kultury są trzy miasta - Tartu (Estonia), Bad Ischl (Austria) i Bodø (Norwegia).

Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029

W środę, 25 września, ogłoszono wyniki konkursu na Europejską Stolicę Kultury 2029. Lublin został wybrany spośród czterech konkurujących miast, które dostały się do finału - Bielska Białej, Kołobrzegu, metropolii katowickiej i właśnie Lublina. Jednak na swojej drodze miasto musiało "pokonać" także Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Kielce, Opole, Płock, Pszczynę, Rzeszów i Toruń.

- Mam zaszczyt ogłosić, że panel ekspertów rekomenduje Lublin na Europejską Stolicę Kultury 2029 - ogłosiła przewodnicząca zespołu Suvi Innilä podczas konferencji prasowej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Miasto Lublin o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zabiega od ponad 15 lat. Miasto aspirowało o tytuł na 2016 rok, a starania o to rozpoczęły się już w 2011 roku. Stolica regionu już po raz drugi konkurowała o zdobycie tytułu ESK.

- Teraz czeka nas praca - i to wszystkich, nie tylko menedżerów kultury, samych artystów, ale też nas - czyli członków Komisji Kultury Rady Miasta Lublin, urzędników ratusza. Doczekaliśmy się tego, czego pragnęliśmy od 15 lat. I nie możemy tego zmarnować. Więc: wszystkie ręce na pokład. Od dziś od godziny 15:15 kultura w Lublinie jest priorytetem - skomentował radny Marcin Wroński, przewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Zabytków RM Lublin.

Lublin zdobył upragniony tytuł ESK 2029

- Lublin charakteryzuje wiara, że kultura może zmieniać miasto - mówi "Wyborczej" Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Kultura stała się w Lublinie kołem zamachowym rozwoju miasta i zmieniła je w sposób zasadniczy. Gospodarka jest bardzo ważna, ale to kultura zmienia Lublin. Chciałbym podziękować ludziom kultury, organizacjom pozarządowym i tym wszystkim, którzy budują zaangażowanie w mieście. To jest ich sukces, ja jestem od tego, żeby wypełnić zobowiązanie zapisane w aplikacji.

Na inwestycje związane z zostaniem ESK planowane jest przeznazenie 61 milionów euro. W 2023 roku ówczesny minister kultury, Piotr Gliński, deklarował przekazanie dotacji dla zwycięzkiego miasta w wysokości około 100 mln zł.

- Cały czas jesteśmy traktowani przez wielu jak Polska B. W nas się nie wierzy, to u nas były strefy antyLGBT, na wschód od Warszawy kończy się życie, biała plama. Okazuje się, że nie. Zaprosiliśmy do naszego programu Lwów. My tą naszą, wschodnią Europą chcemy zachwycić Zachód - mówi "Wyborczej" Rafał "KoZa" Koziński, jeden z twórców aplikacji konkursowej.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości