Czy pierwszy raz boli? Jakie to uczucie dla kobiety i mężczyzny?

Aktualizacja:

Pierwszy raz jest potocznym określeniem pierwszego stosunku seksualnego w życiu. Zdecydowana większość osób przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współżycia zastanawia się, czy pierwszy raz boli i krwawi, a już po samym stosunku zadaje sobie pytanie: dlaczego pierwszy seks bolał i czy to normalne? Wokół pierwszego razu narosło wiele mitów, które należy rozwiać, aby można było bez stresu skupić się na odczuwaniu przyjemności i celebrowaniu tego ważnego momentu w życiu.

Ból podczas pierwszego razu jest bardzo często wymienianym doznaniem przy okazji rozmów rozpoczęciu współżycia. Pierwszy raz jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej kobiety i każdego mężczyzny. Badania wykazują, że młodzi ludzie w coraz młodszym wieku decydują się na inicjację seksualną. Obecnie średnia wieku rozpoczęcia współżycia wynosi 17 lat. Powodem coraz wcześniejszego wejścia do świata seksu jest ciekawość, uczucie między dwojgiem ludzi, łatwiejszy dostęp do antykoncepcji oraz wszechobecność seksu i erotyki w codziennym życiu. Zarówno kobiety jak i mężczyźni zastanawiają się, czy pierwszy raz boli i krwawi , dlaczego pojawia się ból oraz czy pierwszy raz boli także mężczyznę .

Czy pierwszy stosunek boli kobietę?

Kobiece narządy płciowe zewnętrzne składają się ze wzgórka łonowego, warg sromowych, łechtaczki oraz przedsionka pochwy, który odgradza pochwę od świata zewnętrznego za pomocą błony dziewiczej. Błona dziewicza jest cienkim fałdem błony śluzowej, który u większości kobiet ma kształt pierścienia. W jego środku znajduje się elastyczny i rozciągliwy otwór, który służy do wydobywania się krwi podczas menstruacji. Podczas pierwszego stosunku seksualnego dochodzi do przebicia błony dziewiczej przez członek partnera.
Czy pierwszy raz musi boleć? Ból podczas pierwszego razu u kobiety w głównej mierze jest związany z przerwaniem błony dziewiczej. Nie jest to stan patologiczny i nie powinien wzbudzać podejrzeń, co do stanu zdrowia lub nieprawidłowej budowy anatomicznej narządów płciowych. U każdej kobiety budowa błony dziewiczej to kwestia indywidualna. U jednych z nich jest ona cienka, u innych grubsza. Nie u wszystkich kobiet ma ona kształt pierścienia - u niektórych ma sitkowaty kształt, co utrudnia jej przerwanie. Krwawienie i ból podczas pierwszego razu występuje również z powodu bogatego ukrwienia błony dziewiczej. Dyskomfort może być także spowodowany nieodpowiednią delikatnością partnera, który wkłada penisa do pochwy zbyt mocno i gwałtownie. Ból podczas pierwszego stosunku nie musi wystąpić i u zdecydowanej większości kobiet nie pojawia się w ogóle.
Ból podczas pierwszego razu niezwiązany z przebiciem błony dziewiczej może być spowodowany suchością pochwy. Zazwyczaj zwilżenie pochwy następuje na skutek podniecenia seksualnego. Wytwarzany jest wtedy specjalny śluz, mający zapewnić brak uczucia dyskomfortu związanego z tarciem i ocieraniem się penisa o ścianę pochwy. W przypadku zbyt krótko trwającej gry wstępnej lub jej braku, a także z powodu stresu związanego ze współżyciem, nawilżenie narządów płciowych jest niedostateczne i powoduje ból pochwy podczas stosunku .
Ból brzucha podczas pierwszego stosunku lub ból podbrzusza po stosunku jest konsekwencją zbyt intensywnego i za ostrego zbliżenia seksualnego, kiedy partner wchodził penisem zbyt głęboko i obijał szyjkę macicy. Może być także sygnałem endometriozy lub tyłozgięcia macicy, dlatego jeżeli ból będzie pojawiał się także przy kolejnych stosunkach, należy udać się do ginekologa.

Czy pierwszy raz boli mężczyznę?

Dyskomfort i ból podczas pierwszego razu u mężczyzny nie jest związany bezpośrednio ze stosunkiem seksualnym i może wystąpić w przypadku, kiedy pochwa nie jest dostatecznie nawilżona. Ocieranie się penisa o ściany pochwy jest wtedy nieprzyjemne i powoduje podrażnienie, które przyczynia się do odczuwania bólu w trakcie pierwszego stosunku i po nim. Ból prącia podczas inicjacji seksualnej u mężczyzny występuje także w przypadku stulejki - schorzenia, które polega na niezsuwaniu się napletka z żołędzi penisa lub kiedy występują wady anatomiczne penisa, na przykład skrócone wędzidełko napletkowe. W takiej sytuacji należy udać się do urologa, aby znaleźć przyczynę i ją wyeliminować.

Co zrobić, aby pierwszy raz nie bolał?

Pierwszy raz powinien być ważną chwilą w życiu obojga partnerów, ponieważ od niego w dużej mierze zależy dalsza chęć do seksu lub blokada przed zbliżeniem. Aby pierwszy raz nie bolał , kobieta powinna być gotowa na stosunek, odprężona i zrelaksowana. Partner powinien zadbać o długą grę wstępną, aby pochwa była dostatecznie nawilżona. Najlepszą pozycją do pierwszego stosunku jest pozycja misjonarska z ułożoną wyżej pupą kobiety. Sprawia to, że błona dziewicza jest napięta i łatwiej jest ją przebić, co zniweluje doznania bólowe podczas pierwszego razu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości